Likusioji
Žmonių likimai skirtingi. Vieni jau nuo jaunystės sutinka vienintelę meilę visam gyvenimui. Kiti – tik išgyvenę išdavystes, skyrybas, jau nusivylę ir netekę vilties būti laimingi.
Jonas buvo vienas iš tų antrosios grupės. Su būsima žmona jis susipažino dar universitete. Graži ir kukli Rasa atvyko mokytis iš mažo provincijos miestelio. Ji iškart patiko Jonui. Jis buvo paprastas, niekuo neišikirtęs jaunuolis. Rasa ilgai neatsakydavo jam meile.
Bet paskutiniame kurse, kai dauguma studentų universiteto sienose jau buvo radę savo antrajį pusę, ir kai kurie net susilaukę vaikų, Rasa staiga nuleido akis į Joną. Jis skrido iš laimės ir, žinoma, netrukus paprašė jos rankos. Jo džiaugsmui, ji sutiko.
Jono mama suprato, kad merginai nenorisi grįžti į provinciją. Santuoka su Jonu užtikrino jai registraciją didžiame regioniniame centre netoli Vilniaus, didelį butą miesto centre ir gerą darbą. Bet matydama, kaip sūnus įsimylėjęs ir laimingas, nusprendė neišgriauti jo rožinių akinų.
Vestuves surengė iškart po diplomų gavimo. Užmiesčio restorane susirinko daug žmogų, daugiausia studentų draugija. Tik nuotakos tėvai neatsikėlė.
Rasa paaiškino, kad tėvas sergančias, pririštas prie lovos, o mama negali jo palikti vieno. Tolimesnių klausimų ji vengdavo. Jos veidas tamsėdavo nuo liūdesio, ašarų kibirkštys drebėjo ant blakstienų. Jono tėvai nusprendė, kad nereikia jaudinti merginos nereikalingais klausimais. Ji jau pakankamai kentėjo dėl tėvų. Nuo pagalbos Rasa taip pat atsisakydavo.
“Kur tik mama tėvo nevėžiojo. Niekas negalėjo jam padėti,” – sakydama tai, Rasa akys tamsėjo nuo liūdesio.
Jono tėvai visomis galiomis stengėsi pakeisti Rasa tėvus. Gyveno visi kartu draugiškai ir laimingai. Rasa beveik iškstant pastojo. Į darbą nesistengė įsidarbinti. Pinigų užteko, vistiek greit reikės eiti motinystės atostogų. O ten, žiūrėk, ir antrasis prisidės. Po devynių mėnesių Rasa pagimdė pirmagimį. Tėvai pareikalavo, kad berniuką pavadintų Rasos tėvo vardu – Giedriumi.
Antrąkart Rasa pastojo tik po aštuonerių metų. Per tą laiką jie su Jonu įsigijo savo butą. Gimdymas buvo sunkus, pernelyg ankstyvas. Gimė mažyte silpna mergaitė. Pavadino Lina pagal Jono mamą.
Nei Rasos tėvas, nei mama niekada nemačiau anūkų. Po metų nuo Giedriaus gimimo, mirė tėvas. Motina išgyveno jį tik aštuonis mėnesius.
Kai Lina pradėjo eiti į mokyklą, Rasa prašėsi į darbą. Atsibodo sėdėti namie. Žinoma, pagal specialybę jau nesugebėjo įsidarbinti, žinios išblėso, o darbo patirties niekada ir neturėjo, nedirbo nei dienos.
Jono tėvai įtraukė visus pažįstamus, ir Rasai pavyko įsidarbinti didelėje įmonėje direktoriaus padėjėja, tiesiog sekretore.
Ji daugiau laiko pradėjo leisti fitneso klube. Įprato elegantiškai rengtis, dažytis. Atrodė kaip verslo moteris, o ne namų šešėlis. Draugai ir kolegos priekaištavo Jonui, kad tokią gražuolę žmoną laikė užrakintą namie, nuo visų slepė.
Rasa pamiršo vaikus. Giedrius baigė mokyklą, ruošėsi stoti į universitetą, netrukus pradės savo gyvenimą. Dukra Lina beveik visą laiką leido pas senelius. Tie ją neiškalbiai lepino, kompensuodami motinos nebuvimą.
Vis dažniau Jonas iš žmonos girdėdavo priekaištų ir kabinėjimų. Sakydavo, kad nesirūpina savimi, sulaukė pilvo, reikia į klubą užsirašyti, ant treniruoklių raumenis sutvirtinti, pilvą sumažinti. Ir vis dažniau ji lygindavo jį su savo viršininku, kuris buvo vyresnis už Joną, bet kūnas kaip trisdešimtmečio.
Jonas iškart suprato, ką tai reiškia. Kartą jis nusprendė užeiti pas žmoną į darbą. Ir proga atsirado. Tėvo jubiliejus artėjo, reikėjo įsigyti kažką neįprasto, įsimintino dovanai, reikia pasitarti su žmona. Juk ne prieš tėvus tai aptarinėti.
Įėjo į priėmimo kambarį, o ten – nieko. Jonas pabeldė į direktoriaus kabineto duris. Nesulaukęs atsakymo, įėjo. Apžvelgė tuščią kabinetą ir pastebėjo šone dar vienas duris. Priėjęs prie jų, išgirdo būdingus atodus ir