Apie tokią artimųjų išdavystę sužinojusi nebegalėjo gyventi: jis buvo kaip sūnus, o visą laiką laikė akmenį užantyje.

Birutė ilgai klajojo gatve. Tai, kad artimiausi žmonės galėtų taip pasielgti, atėmė iš jos norą gyventi. Ji laikė jį sūnumi. O pasirodo, jis visą laiką užantyje turėjo akmenį. Juokinga frazė, šablonai jai niekada nepatiko. Ji galvojo geranoriškai: blogų žmonių nėra, yra tik kvaili poelgiai. Dėl šių poelgių ir kenčia artimi žmonės.

Su Vytautu buvo jos antroji santuoka. Pirmoji nepavyko, ir ji dar ilgai negalėjo atsigauti. Netgi pažadėjo sau, kad daugiau niekada netekės. Bet gyvenimas pasikeitė. Jie su Vytautu dirbo kartu daug metų. Jis buvo vedęs jos geriausią draugę. Kai Birutė kentėjo su nesąžiningu vyru, jie buvo greta. Visi apie ją žinojo. Kai Ieva susirgo, atėjo metas gražinti skolas. Birutė ėmė rinkti pinigus operacijai, skalbė, gamino, tvarkėsi, kol draugė gulėjo ligoninėje. Bet visos pastangos buvo bergždžios, Ieva mirė.

Po žmonos mirties, Vytautas sutriko. Taigi teko visus laidojimo rūpesčius perimti Birutei. Vėliau padėjo auginti Mykolą. O kai po metinių ceremonijos Vytautas kasdieniškai pasakė:
– Liksi pas mus.

Ji sutiko. Juk Mykolui be motinos negalima. Svetima moteris retai svetimą vaiką mylės.
Kas žino, ar tai buvo meilė, ar tik įprotis, bet šeima buvo gera, vieninga. Mykolas pradėjo Birutę mama vadinti, bet ji užkirto kelią:
– Tu turi mamą Ievą. Niekada jos nepamiršk.
Mažus butus sujungė į vieną didelį. Pagal įprastą tvarką, užregistravo šeimos galvai. Vytautas kelis kartus siūlė Birutei oficialiai susituokti, bet ji vis nesutiko. Kodėl? Nejau vaikus ketiname turėti? Ar nepakanka rūpesčių su Mykolu? Ir jų tikrai buvo nemažai. Jis buvo geras berniukas, bet labai judrus. Darželyje auklėtojos skundėsi, o iš mokyklos skambindavo kasdien ir po kelis kartus. Vytautas pykdavo, bardavo, net mušti bandė.

Birutė užstodavo:
– Atsimink save. Argi buvai angelas? – Vytautas prisiminė save ir nusišypsojo.
– Tai ką, visi padaužos turi būti? Tėvas mane žinai kaip plakdavo…
– Ar nuo to tapai geresnis?

– Ne, bet vis tiek. Kaip paaiškinti, kas yra gerai, o kas blogai?
Birutė liūdėjo prisiminimais, kai tai įvyko. Būtų ir nesužinojusi, jei Vytautas nebūtų miręs. Taip neturėjo būti. Negali žmogus 45 metų numirti nuo kažkokios trombozės. Jei būtų sirgęs, gal būtų pasiruošę. Vytautas spėtų testamentą sutvarkyti. Bet jo mirtis buvo tokia netikėta, tokia absurdiška. Atrodė, kad ji su juo kartu mirė.

Mykolas jau buvo suaugęs vaikinas, studijavo universitete, susitikinėjo su mergina. Birutė nieko blogo iš jo nesitikėjo. O jis po laidotuvių atėjo vakare su močiute. Pasirodo, pats be jos šito nebūtų padaręs, paramos reikėjo. Jis pasakė:
– Butas mano ir močiutės. Tu čia niekas. Suteikiam tau mėnesį išsikraustyti.
Birutės žodžiai taip šokiravo, kad ji neturėjo ką pasakyti. Kita vertus, jei sūnus, kurį ji užaugino, galėjo ją kaip benamę šunį išvaryti, vadinasi, buvo prasta motina. Vadinasi, visas gyvenimas niekais praėjo. Po dviejų savaičių nuo Mykolo apsilankymo Birutė vis dar nežinojo, ką daryti. Niekam apie tai nepasakojo, gėda buvo. Ji didžiavosi juo, gyrėsi jo pasiekimais. Kaip jis įstojo į universitetą, kokia gera jo mergina. O dabar? Jis ne jos sūnus. Jai nereikia jo. Nėra jai vietos jo gyvenime.

Birutė vartėsi, negalėjo užmigti. Skambutis į duris. Ji nenorėdama pakilo, apsivilko chalatą, užsimovė šlepetes ir nuėjo atidaryti durų. Vytautas vis kartodavo, kad ji pasiklaustų, kas atėjo. Nepratusi to daryti, tikėjo žmonėmis. Tikėjosi, kad jai nieko blogo nutikti negali. Prie durų stovėjo Mykolas:
– Mama Birute, atleisk man. Tai vis močiutė, – ašaros jam neleido kalbėti, – močiutė sakė, kad viską sau pasiimsi. Sakė, kad į mūsų namus vyrą atsivesi ir man nieko neliks. Pats nežinau, kaip taip išėjo. Gyvenk čia, kiek nori, nors visą gyvenimą. Tai tavo namai. Man nieko nereikia. Noriu, kad vėl turėčiau mamą. – Birutė verkė, Mykolas valė jos ašaras ranka.
– O kodėl neatidarei durų savo raktu? – paklausė Birutė.
– Nenorėjau trukdyti tavo gyvenimo.

– Kvaily, koks mano gyvenimas be tavęs?
Jie dar ilgai stovėjo prieš duris, žiūrėjo vienas į kitą ir verkė. Galiausiai pirma atsipeikėjo Birutė.
– Ką mes stovim, eime gerti arbatos.
– Eime, turiu tiek daug tau papasakoti!

Rate article
Zibainis
Add a comment

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

4 × 1 =

Apie tokią artimųjų išdavystę sužinojusi nebegalėjo gyventi: jis buvo kaip sūnus, o visą laiką laikė akmenį užantyje.