Paskutines kelias savaites mano penkiolikamečio sūnaus, Nojaus, elgesys buvo… keistas. Jis nebuvo grubus ar maištingas, tiesiog atitolęs. Grįždamas iš mokyklos atrodė pavargęs, užsidarydavo kambaryje, beveik nekalbėdamas. Netekdavo apetito, o kai paklausdavau, kur eina ar su kuo susirašinėja, išsitraukdavo. Galvojau, gal susižavėjo ar įsipainiojo į paaugliškas dramas – tokius dalykus, kuriuos vaikai stengiasi išspręsti be tėvų.
Bet jaučiau, kad kažkas rimtesnio vyksta.
Tada vieną vakarą, kai Nojus prausėsi, o jo kuprinė liko neužrakinta virtuvės grindims, smalsumas nugalėjo.
Atsegiau ją.
Viduje radau sąsiuvinius, pusantį „Rūta“ sausainio ir – sauskelnes. Taip. Sauskelnes. Visą dėžutę antro dydžio sauskelnių, suspaustų tarp matematikos sąsiuvinio ir gajaus.
Širdis vos nesustojo. Kodėl mano paauglis sūnus nešiojasi sauskelnes?
Pro galvą skriejo šimtai minčių. Ar jis bėdoje? Ar čia dėl merginos? Ar slepia kažką didelio?
Nenorėjau skubėti su išvadomis ar bauginti jo tiesos. Bet ir negalėjau tiesiog nusiraminti.
Taigi kitą rytą, nuvėžus jį į mokyklą, pasistaciau mašiną kelių kvartalų atokiau ir stebėjau.
Ir tikrai – po dvidešimties minučių jis išslinko pro šoninius vartus ir nuėjo priešinga mokyklai kryptimi. Sekiau iš tolo, širdis plakdamas.
Jis ėjo penkiolika minučių, pasukdavo į siauresnes gatveles, kol pasiekė sunykusį namą miesto pakraštyje. Dažai nuo sienų lupo, kiemą užžėlė piktžolės, o vienas langas buvo užklijuotas kartonu.
Tuomet, mano nuostabai, Nojus iš kišenės ištraukė raktą ir įėjo vidun.
Nelaukiau. Išlipau iš mašinos ir nukeliavau prie durų. Pabeldžiau.
Durys paskardėjo – ir pražilo sūnus, laikantis rankose kūdikį.
Jo veidas užsidegė kaip elnio apšviesto prieblandoje.
„Mama?“ sukrėtęs tarė. „Ką tu čia darai?“
Įėjau į vidų, apimta šokiriančio vaizdo. Kambarys buvo prislopintos šviesos, apkrautas kūdikio reikmenų – buteliukų, žindukų, ant sofos ištiestos antklodės. Mažutė, kurią jis laikė, gal šešis mėnesius senumo mergaitė, atidžiai žiūrėjo į mane didelėmis rudomis akimis.
„Kas čia vyksta, Nojau?“ paklausiau švelniai. „Kieno čia kūdikis?“
Jis nuleido žvilgsnį, sūpuodamas ją užsimetusiai. „Ji Lina“, tyliai atsakė. „Ji ne mano. Tai mano draugo Domo mažoji sesė.“
„Domo?“
„Taip… jis vienuoliktokas. Mes draugaujame jau nuo pagrindinės. Jo mama staiga mirė prieš du mėnesius. Jie neturi kitų giminių – tėtis išėjo, kai jie buvo maži.“
Atsisėdau lėtai. „O kur dabar Domukas?“
„Mokykloje. Mes keičiamės. Jis lanko paskirtis rytais, aš popietėmis. Nieko nesakėme… bijojome, kad Liną atims.“
Apstokso.
Nojus papasakojo, kaip Domukas bandė rūpintis sesyte vienas po mamos mirties. Jokių artimųjų neatsirado, jie nenorėjo būti atskirti. Taigi berniukai sugalvojo planą. Sutvarkė seną šeimos namą, o Nojus pasisiūlė padėti. Mainydavosi, prižiūrėdavo Liną, maitindavo, keisdavo sauskelnes – darė viską, kad ji būtų saugi.
„Taupiau kišenpinigius, kad nusipirkti sauskelnes ir mišinį“, tyliai pridūrė Nojus. „Tiesiog nežinojau, kaip tau pasakyti.“
Ašarų nustabdyti negalėjau. Mano sūnus – dar paauglys – slapstė šį nepaprastą užuojautos ir drąsos poelgį, bijodamas, kad liepsiu jam nutraukti.
Pažvelgiau į mažutę jo rankose. Ji jau buvo užmigusi, mažytė rankelė susigraudinus į jo marškinėlius.
„Mums reikia jiems padėti. Tinkamai“, pasakiau.
Jis išsižiojo. „Nepyksi?“
„Ne, mielasis“, sušnibždėjau, nušluostydama ašaras. „Didžiuojuosi tavimi. Bet tu neturėjai neštis šito vienas.“
Tą popietę paskambinau – socialiniam darbuotojui, šeimos teisininkui, Domuko mokyklos pedagoge. Pagal visus reikalavimus ir įrodžius, kaip berniukai rūpinosi Lina, pavyko sudaryti laikinos globos sutartį Domukui. Pasisiūliau priimti Liną pas mus dalį laiko, kol Domukas baigs mokyklą. Pažadėjau padėti prie kūdikio priežiūros.
Tai nebuvo lengva. Buvo begalė posėdžių, patikrų, namų apsilankymų. Tačiau pažingsnis po pažingsnio viskas susidėliojo.
Per visą šį laiką Nojus nepraleido nei vieno maitinimo. Nė karto neužmiršo pasikeisti sauskelnių. Išmoko maišyti mišinį, nuraminti skrandžio koliką, net skaityti pasakas veikdamas balsus, nuo kurių Lina kikeno.
O Domukas? Jis įgavo pasitikėjimo, kai turėjo paramos. Galiausiai galėjo išreikšti sielvartą, atsikvėpti ir vėl būti paaugliu – neatsisakydamas mažosios sesers, kurią mylėjo labiau už viską.
Vieną vakarą nulipau į svetainę ir pamaciau Nojų sėdintį ant sofos su Lina ant kelių. Ji murkštelėjo, tvirtai suspaudusi jo pirštus. Jis pažvelgė į mane ir nusišypsojo.
„Nemaniau, kad taip galiu mylėti žmogų, kuris man net nėra giminaitis“, tarė.
„Tu augi vyru su nuostabia širdimi“, atsakiau.
Kartais gyvenimas mūsų vaikus užklumpa tokiais išbandymais, nuIr taip, iš mažo paslaptingo atsitikimo išaugo meilės istorija, kuri suartino ne tik šeimą, bet ir dvi sielas, pasiryžusias dėl kitų aukotis.