„Ar tu manęs pas save neims?“ – pysojusi paklausė motina. Bet aš jau žinojau atsakymą…
Esu Gabija. Man trisdešimt aštuoneri, o su vyru Andriumi susituokus jau penkiolika metų. Turime sūnų, gerą butą Vilniuje ir, atrodytų, viską, ko tik galima norėti. Bet yra viena tema, kuri man iki šiol skaudina – tai mano mama. Tiksliau, jos karas su mano vyru, kuris tęsiasi jau daugiau nei dešimtmetį.
Andrius atvyko į mūsų miestą iš mažo kaimelio. Tada jis tik svajojo stoti į universitetą, bet nepateko iš pirmo karto ir įsidarbino santechniku, kad kaip nors pragyventų. Gyveno bendrabutyje, dirbo, nesiskundė. Galiausiai įstojo. Darbo nepaliko – tapo puikiu meistru, visiems reikalingu. Būtent universitete mes ir susipažinome. Aš buvau metais vyresnė, mokiaosi kursu aukščiau, bet tarp mūsų kibirkštėlė užsidegė.
Kai baigiau mokslus, nusprendėme susituokti. Bet mano mama buvo kategorriškai prieš.
„Santechnikas? Gal tu iš proto išėjusi! Kaimo vaikinas, be buto, be perspektyvų!“ – pykosi ji.
Aš įkalbinėjau ją prileisti mus pagyventi jos bute – laikinai, kol Andrius nebaigs studijų. Mama sutiko piktai, su rūsčiu veidu. Nuo pat pradžių ji jo nepriėmė, kad ir kiek jis stengtųsi. Per pirmas savaites jis sutvarkė bute viską, ką tik buvo galima: čiaupą, viryklę, net balkono duris, kurios neprisidarė metais. O už tai – šaltis ir priekaištai.
„Aš tavęs, berneli, čia registruot nesiruošiu!“ – kartą išsprūdo ji. O Andrius ramiai atsakė: „Ir neprašau.“
Jis stengėsi. Kiekvieną dieną. Viską kentėjo. Bet aš matėu, kaip tai jį gąsdina. O tada aš pastojau… Ir nutiko tai, ko mes bijojome.
„Gal tu iš proto išėjusi! Gimdyti nuo šio kaimiečio?! Aš vargiai jį kelių savo bute!“ – rėkė mama.
Andrius girdėjo. Ir tylėdamas surinko daiktus. Priėjo prie manęs ir pasakė:
„Arba tu eini su manimi. Arba aš einu vienas. Bet su tavo mama po vienu stogu aš daugiau nebeliksiu.“
Aš išėjau. Mes persikraustėme į jo mažą kambarėlį bendrabutyje. Gimė sūnus. Buvo sunku. Bet aš ne dienos nesigailėjau. Andrius dirbo, mokėsi, papildomai užsidirbdavo. Ir po dvejų metų nupirkome pirmą butą. O vėliau – didesnį. Dabar gyvename erdviame trijų kambarių bute. Andrius – inžinierius didelėje gamykloje, su puikia alga. Ir iki šiol užsiima papildomais darbais, nes rankos auksinės, o klientų – kaip grybų miške.
Bet nuo tos dienos, kai mes išėjome, Andrius ne kartą neperžengė mano mamos buto slenksčio. Neatėjo nei į vieną šventę, nesutiko jos net gatvėje. Jis kategoriškai pasakė:
„Aš nenoriu jos matyti. Galiu padėti pinigais, sumokėti už paslaugas. Bet ne daugiau. Tegul nesitiki nei bendravimo, nei mano vizitų.“
Mama ilgai to nesuprato. Ji ir dabar, po tiek metų, neatsitokia:
„Ir toliau būsi ant vyro pavadėlio? O jei aš susirgsiu? Jei negalėsiu savimi pasirūpinti? Ir tu mane taip pat pamirši?“
Grįžau namo su šiuo klausimu ir tyliai pasakiau Andriui:
„O jei staiga… ji tikrai nebegalės viena?“
Jis nesusimąstė:
„Pasamdysime priežiūros darbuotoją. Tu lankysies. Viskas bus padoru, bet be jos mūsų gyvenime. Mano riba – tai tavo slenkstis.“
Aš susimąsčiau. Ir supratau – jis teisus. Jis neprivalo atleisti žmogui, kuris jį žemino. Jis neprivalo jai taisyti čiaupų, jei ji kartą jį įžeidė už tai, kad jis – santechnikas. Jis užaugo. Jis pasikeitė. O ji – ne.
Neseniai ji vėl skambino. Rėkė, kad vonioje nutekėjo vamzdis, o aš, matyt, net neprašiau Andriaus pažiūrėti.
„Mama, – ramiai atsakiau, – Andrius pervedė tau pinigų. Paskambink bet kuriam meistrui.“
Ji padėjo ragelį. Įsižeidė. Bet aš to nenukenčiu.
Kartais galvoju, kad būtent tą naktį, kai išėjau su Andriumi į bendrabutį, aš priėmiau svarbiausią savo gyvenimo sprendimą. Aš išsirinkau šeimą. Išsirinkau žmogų, kuris niekada neišdavė. Kuris pakėlė mus su sūnumi, viską pastatė nuo nulio ir neleido sau sulūžti. Ir aš neleisiu niekam daugiau jo laužyti.
Tegul mama pyksta. Ji turėjo laiko – ir šansą. Bet jo nenorėjo…