„Ar paliko man dukrelę?“ – nuo siaubingos minties Valeriją apėmė karštis. „Ne, to negali būti. Ji tikrai sugrįš.“
Valerija grįžo iš darbo ir ant stalo rado trumpą dukters užrašą. Jų santykiai su Austėja buvo įtempti, bet ji nesitikėjo, kad dukra taip paprasčiausiai pabėgs iš namų. Skaitė užrašą vėl ir vėl, įsiminė atmintinai, bet vis atrodė, kad kažką praleido, kažko nesuprato.
Naktį Valerija negalėjo užmigti. Pagalvė atrodė per kieta, antklodė – per sunki, karštis dusino. Ji verkė, tarpusavyje kalbėjosi su dukra, prisiminė visas jų barnis, laiminguosius akimirkas…
Paskui, išsekusi, atsikėlė, atsisėdo prie stalo ir įjungė stalo lempą. Užrašas gulėjo ant jos darbinių popierių, jau gana susmurkštęs nuo dažno skaitymo.
Valerija šimtą kartų atidžiai perskaitė žodžius. Ne, ji viską suprato teisingai. Net atrodė, kad girdi dukters erzintą ir kaltinantį balsą.
„Pavargau nuo tavo kontrolės… Tu per daug griežta… Noriu gyventi savarankiškai. Esu suaugusi… Tu vis tiek neleisi, todėl išėjau, kol tavęs nebuvo namie. Su manimi viskas gerai. Nesu viena. Dėl ko nors nerask. Nesugrįšiu…“
Laiškas be įžangos, be parašo. „O kaip aš?“ – vėl paklausė Valerija, tarsi dukra galėtų išgirsti ir atsakyti. „O jei man kas nutiks, net neturėsi kur pranešti. Ar tau visiškai nerūpi, kas bus su manimi?“
Austėja turbūt savo nuomone teisi. Bet jai, motinai, norėjosi, kad dukra įgytų išsilavinimą, susirastų gerą darbą, kad staigus jausmai ar neplanuotas nėštumas netrukdytų to pasiekti. Ar yra motinos, kurios leidžia savo vaikams absoliučiai viską?
Valerija pati ištekėjo būdama studente ir prisiminė, kaip meilė ir aistra greitai išblėso, išgaravo, neišlaikė išbandymo skurdu, gyvenimu siauroje bendrabučio kambaryje, netvarka ir nuovargiu.
O kai gimė Austėja, tapo išvis nepakeliamai sunku. Ji su vyru, taip pat jaunu studentu, nustojo vienas kitą suprasti, vis kivirčijosi. Galbūt mama buvo teisi – reikėjo padaryti abortą? Bet Valerijai atrodė, kad jų meilė nugalės visas sunkumus. Kvaila mergaitė.
Po trijų mėnesių jie išsiskyro. Valerija paėmo akademines atostogas ir grįžo pas tėvus. Keista, bet mama iš karto pamilo anūkėlę, nors pati reikalavo aborto. Net leido Valerijai baigti institutą, o pati augino Austėją ir be galo ją lepusdavo.
Kol gyveno tėvai, Valerija nežinojo vargo. Mama šalia, vaikas prižiūrimas. Baigusi institutą, dvejus metus dirbo mokytoja anglų kalbos mokykloje, o vėliau įsidarbino vertėja.
O su asmeniniu gyvenimu jai nesisekė. Mama sakė, kad reikia rinktis subrendusį, savarankišką vyriškį. Bet Valerijai patikdavo arba vedę vyrai, siūlę tik meilužės vaidmenį, arba išsiskyrusiai, kurie viską palikdavo buvusioms žmonoms, o patys ieškodavo, prie ko prisišlieti. Tokiais vyrais bijojo bendrauti.
Kai vienas po kito mirė tėvai, ji su dukra liko vienos. Artimesnės už Austėją Valerija neturėjo. Visą save atidavė dukrai. O jai, kaip pasirodo, to nereikėjo. Mamai lepusdinta Austėja motiną laikė per griežta. Svajojo ne apie išsilavinimą ir karjerą, o apie laisvą gyvenimą. Ir šiandien pabėgo iš namų…
„Aš palauksiu. Ką gi dar galiu? Vieną dieną tu sugrįši. Aš gi motina, myliu tave ir atleisiu. Tik kad tau nieko blogo neatsitiktų…“ Valerija atsiduso, išjungė stalo lempą ir atsigulė. Dar pusvalandį vartėsi, bet galiausiai užmigo nerimastingu miegu.
Ji ilgai negalėjo susitaikyti su dukters išėjimu, laukė jos, krūptelėdavo nuo skambučio ar triukšmo prie durų. Be ofisinio darbo, pasiėmė vertimų namo ir iki vėlų nakties sėdėjo prie žurnalų, referatų, mokslinių straipsnių. Miegojo po kelias valandas per dieną. Tokiu tempu nebuvo laiko gailėti savęs. Apie dukrą, žinoma, galvojo ir tyliai tvirtino, kad su Austėja viskas gerai.
Po pusantrų metų durų skambutis nutraukė Valeriją nuo darbo. Ji atsargiai nusimovė akinius, nutarė nuValerija pažvelgė į Austėją, kuri dabar stovėjo tyliai, su drebančiomis lūpomis, ir staiga suprato, kad visą šį laiką troško ne tik anūkės, bet ir tos mažos mergaitės, kurią kadaise prarado.