– Tai gi tu visa tai suorganizavai, močiut? – paklausė Jurgita, žvelgdama į portretą.
Po pykčio su vyru Jurgita nė akies nemmerkė. Jau seniai jaustė, kad kažkas negerai jų santykiuose, bet kai vakare jis grįžo namo ir prisipažino, kad įsimylėjęs kitą, buvo visiškai nepasiruošusi tokiam posūkiui. Jis išėjo, o ji ilgai raudodavo ir gailėjosi savęs.
Tai norėjo jį susigrąžinti. Bet susigrąžinti reiškė atleisti išdavystę. O Jurgita nebuvo įsitikinusi, ar po visko atsargės tikėti Vytautu.
Tai norėjo atkeršyti, kad ir jis kentėtų. Bet meilė neišnyksta iš karto, net kai tave išduoda. Todėl, palikusi keršto mintį vėlesniam laikui, pradėjo galvoti, kaip toliau gyventi.
Prieš aušrą kažkodėl prisiminė, kaip kiekvieną vasarą tėvai veždavo ją pas močiutę į mažą miestelį netoli Vilniaus ir kaip ji ten buvo laiminga. O jei išvažiuotų ten, sugrįžtų į praeitį, vėl taptų maža mergaite…
Bet močiutė mirė prieš trejus metus. Jurgita neprisiminė, ar tėvai pardavė butą. Gal močiutei buvo kitų giminių, kurie dabar ten gyvena? Reikėtų paklausti mamos. Su šia džiaugsminga mintimi ji užmigo.
Naktį jai sapnavosi parkas netoli močiutės namo. Močiutė kreminėje senoviškai paltėje ir šiaudiniame skrybelėje sėdėjo ant suolo ir žiūrėjo, kaip Jurgita su kažkokiu berniuku žaidžia su šuniuku. „Aš žinojau, kad tu atvažiuosi, laukiau“, – staiga tarė močiutė ir pažvelgė tiesiai į Jurgitą. Ne į tą mažą mergaitę, o būtent į ją – suaugusią.
Nuo močiutės žvilgsnio Jurgita pabudo. Sapnas buvo toks tikras, kad ilgai nejauti močiutės buvimo.
Kuo daugiau prisiminusi sapną, tuo labiau suprato – tai ženklas. Jei močiutė sakė, kad laukia, reiškia, reikia važiuoti.
– Mama, kas liko su močiutės butu po jos mirties? Nepatikrauti jį? Ar ten kas nors gyvena? – paklausė ji vakare.
– Ne, žinoma ne. Iš kur tau tokios mintys? Močiutė neturėjo kitų giminių, tik mūsų. Ji paliko raštelį, kad butas skirtas tau.
– Tai aš galiu jame gyventi? – susidžiaugė Jurgita.
– Nesuprantu, ko nori? Tu nori išvažiuoti į ribą? Ką ten veiksi? Kas tau į galvą atėjo? – pradėjo pykti mama.
– Mam, aš negaliu taip gyventi. Tu man trukdi, aš tau. Man reikia bent laikinai pakeisti aplinką, apsigalvoti…
Faktas tas, kad butas, kuriame jie gyveno su Vytautu, buvo jam dovanotas iš tėvų. Likti ten Jurgita negalėjo, todėl persikėlė pas mamą. Per dvejus metus ji įprato gyventi savarankiškai, be mamos pastovaus priešpriešos. O dabar reikėdO močiutės portrete šypsena išliko tokia pat gyva, tarsi ji visą laiką žinojo, kad viskas baigsis šitaip.