Tais tolimais laikais, kai širdis dar mokėjo karščiau plakti, vieną vakarą mergina, vardu Eglė, pasakė savo motinai: „Ar matai, kaip jis į tave žiūri? Su meile ir susižavėjimu.“
Jonas išėjo iš vonios, apsitvėręs tik rankšluosčiu. Vandens lašai blizgėjo ant jo stiprių krūtinės raumenų. Ne vyras – o svaja. Eglės širdyje švelniai sužvangė.
Jis atsisėdo ant lovos krašto ir nusitiesė prie jos, norėdamas pabučiuoti. Ji atsitraukė.
„Nereikia, kitaip aš niekada neišeisiu. Man jau laikas. Greta turbūt jau namie,“ Eglė patrūkčiojo skruostu į Joną pečiu.
Jis atsidusęs pašoko.
„Egle, ar ilgai tu dar taip? Kada pagaliau pasakysi dukrai apie mus?“
„Prieš tris mėnesius tu net nežinojai, kad aš egzistuoju, ir visai gerai gyvenai,“ Eglė atsistojo ir ėmė rengtis.
„Man atrodo, kad aš visai negyvenau, o tik laukiau tavęs. Negaliu net dienos be…“
„Nerankiok man širdies. Nesiųsk manęs,“ Eglė išslydo iš kambario.
Ji ėjo gatve, stengdamasi nepastebėti praeivių žvilgsnių. Jai rodėsi, kad visi žino, iš kur ji grįžta. Vyrai žiūrėjo smalsiai, o moterys… su pasmerkimu.
Ir kas gi? Viskas buvo vietoje – liekna figūra, puikūs bruožai, veidas su išraiškingomis akimis ir pilnais lūpomis. Tamsūs tankūs plaukai išsibarsčiai iš susegimo. O Eglei norėjosi tapti nematoma.
***
Ji ištekėjo anksti, dvidešimties, už tikros ir abipusės meiles. Beveik iškart pastojo. Vyras bandė ją įtikinti nutraukti nėštumą. Sakė, jog dar anksti, reikia pirmiausia įsitvirtinti, spės dar. Bet Eglė atsilaikė ir pagimdė sveiką mergaitę, tikėdamasi, kad vyras pasikeis. Bet jis taip ir neįsimylėjo dukters. Na, daugelis vyrų abejingi vaikams.
Vieną dieną paskambino kažkokia moteris ir pavadino adresą, kur dažnai lankydavosi Eglės vyras. Ji neskubėjo tikrinti, palaukė jo ir tiesiogiai paklausė. Iš pradžių jis viską paneigė, paskui ėmė teisintis, o galiausiai užrėkė:
„Kažkokia pamišėlė pasakė, o tu jai patikėjai? Ir tu nelabai nuo jos skiriesi. Aš išeinu, o tu… apgailėsi…“
Vyras išėjo, užspardęs duris. Eglė nebenorėjo gyventi, bet dukra reikalavo dėmesio, ir ji išgyveno. O po dviejų savaičių nebekentė – nuėjo į tą pavadintą adresą, užlindo už medžio kieme ir ėmė laukti. Netrukus praėjo jos vyras su jauna moterimi, susikabinę po ranką. Jie įėjo į namą.
Kitą dieną Eglė padavė skyrybų prašymą. Žinojo, kad atleisti nesugebės – ne toks jos charakteris. Dukrą atidavė į darželį ir išėjo dirbti.
Kartais jos gyvenime pasirodydavo vyrai, bet nė vienas nepatikdavo pakankamai, kad ji rizikuotų su juo susieti gyvenimą. Tik po daugelio metų Jonui pavyko užkariauti jos širdį. Gražus, aukštas, jai lygiavertiškas. Tarp jų užsidegė aistringa ir karšta meilė. Kartą Greta paklausė, kodėl mama taip kruopščiai rengiasi.
„Pasimatymui,“ pusiau juokais, pusiau rimtai atsakė Eglė.
„Aaa…“ daug kalbantis tonu atsakė dukra. Daugiau klausimų nebeklausė.
Figūra Greta tapo motinos kopija, bet veidas ne toks gražus. Visi stebėjosi, kaip tokiems gražuoliams tėvams gimė paprasta dukra. O Eglė džiaugėsi. Gražumas ant duonos nesutepsi, su juo vienos problemos.
Ji niekada neturėjo draugių. Ir ne dėl jos, o dėl kitų merginų pavydo. Bijojo atrodyti blankios šalia jos. Galbūt dėl to ir ištekėjo anksti – norėjo vyre rasti draugą.
„Per mažas ir per paprastas jis tau, nors ir gražus,“ sakydavo motina.
***
„Greta, aš namie!“ garsiai pareiškė Eglė, įeidama į butą.
„Aš namų darbus darau,“ atsakė dukra iš savo kambario.
Eglė persirengė ir nuėjo į virtuvę. Netrukus ten atėjo Greta, atsisėdo prie stalo ir nulaužė sau duonos gabalėlį.
„Nesugadink apetito, tuoj pietausime,“ pasakė Eglė, padėjo lėkštes ir atsisėdo priešais dukrą. „Norėjau su tavimi pasikalbėti.“
„Norėjai – tai kalbėk,“ Greta smagiai ėmė valgyti.
„Netrukus mano gimtadienis.“
„Aš prisimenu, mama.“
„Norėčiau pakviesti… savo draugą,“ sunkiai iš”O kas, jei priimsime Petrą kaip šeimos narį?” šyptelėjo Eglė, kai vėl susitiko su dukterimi, kuri dabar jau matė tai, ko ji pati ilgai nepastebėjo – kad tikroji meilė amžinai tyliai laukė už durų.