Šiandien vėl girdėjau tą pačią frazę: „Aš gi stengiuosi dėl jūsų! O jūs to nemėgstate!“ Mano uošvė tai pasakė, o aš jaučiu, kaip mano akis pradeda trūktelėti nuo jos „pagalbos“…
Kartais svajoju apie vienintelį dalyką – išvykti. Nesvarbu kur – į kitą miestą, pasaulio kraštą, net į kaimą prie Klaipėdos. Svarbiausia – kuo toliau nuo savo vyro mamos. Kitaip tiesiog išprotėsiu. Nervinis trūkčiojimas prasideda, kai tik išgirstu jos linksmą balsą: „Aš atnešiau jums tai, ko tikrai reikia! Jūs būsite sužavėti!“
Kai tik susituokėme su Dominyku, draugai pavydėjo: „Tau su uošve pasisekė! Ji nepiktinasi, nekiša nosį, net pyragų neatsineša be jūsų leidimo.“ Iš pradžių taip ir buvo – ji rodė, kad mus palaiko. Bet, matyt, jos viduje kaupėsi energija, kuri anksčiau ar vėliau turėjo išsiveržti. Ir kai tai įvyko – viskas, ką buvome pastatę, suiro.
Pirmiausia ji norėjo mums surengti prabangią vestuvę – su „karčiai“, puota ir keturiasdešimt svečių, bet mes atsisakėme. Vos išvengėme šio košmaro dėl jos jauniausios dukters prošvaičių – ten ji nukreipė savo energiją. Bet tai jos neužtikrino.
Tada išsinuomavome butą. Gražų, šviesų, tvarkingą. Bet uošvė pradėjo atsinešti „reikalingų daiktų“ – senų, įdaužytų lėkščių, šakų, kuriomis bijojau valgyti, ir, žinoma, užuolaidų… Tos užuolaidos man dar šiandien sapnuose – aksominės, vyšninės, su kandžių išgraužtomis skylėmis.
„Tai gi aksomas! Užsiūk, ir bus kaip naujos!“ – entuziastingai kalbėjo ji.
O aš galvojau: kodėl pati jų neiškabini savo namuose, jei jos tokios nuostabios?
Kai pagaliau sutaupėme savo butui – su tėvų ir Dominyko krikšto tėvo pagalba – naiviai tikėjau, kad prasidės naujas gyvenimas. Bet uošvė nusprendė: kadangi pinigų nedavė, padės kitaip. Būtent – kuo tik galima, kad tik mūsų plaukai pastotų.
Pirma atsinešė tapetus. Jiems turbūt keturiasdešimt metų. Išblukusius, šlapiučius, smirdančius senu rūsiu. Paskui privertė į vonios kambarį kloti plyteles „dėde Vlado“ – pažįstamo „auksinių rankų“ meistro. Tas „meistras“ viską paklado kreivai, plytelės atsiro po savaitės, siūlės ėmė dėmėtis, ir teko mokėti kitiems darbininkams, kad sutvarkytų šią „nemokamą pagalbą“.
Tada atsirado šaldytuvas. Ji jį tiesiog įsitempė ant pečių. Garsas – tarytum reaktyvinis variklis, o kvapas… Atrodė, kad viduje kas nors miręs. Išmetėme tą pačią dieną, bet uošvė surengo dramą:
„Reikėjo tiesiog išplauti! Tarnautų dar dešimt metų! O jūs – nedėkingi!“
Po to buvo sofa iš jos pusbrolio vasarnamio. Tada sieninė spinta iš sovietmečio. Paskui kilimas, besmirdantis senatve ir drėgme. Viską atsisakėme – ir kiekvieną kartą tai baigdavosi skandalais. Ašaromis. Įsižeidimais. Priekaištais.
Dabar laukiu vaiko. Ilgai slėpėm, bet kai pilvelis jau matėsi – teko pasakyti. Ir štai… Uošvė iš karto pradėjo rinkti „kraičių“ iš senų daiktų: vežimėlį nuo kažkokios Giedrės, lopšį nuo Linos, drabužius, kuriuos dėvėjo keturi vaikai…
O aš nenoriu. Nenoriu, kad mano vaikas miegotų lopšyje, kuriame miegojo nežinia kas. Nenoriu, kad važinėtų vežimėliu su sugedusiomis stabdžių sistemomis. Nenoriu, kad dėvėtų svetimus, išblukusius drabužius. Man tai kelia šleikštulį. Ir skaudu, kad mano nuomonės niekas neklauso.
Dabar uošvė tęsia savo „puolimą“. Aš tyliu. Nėštumas – ne geriausias metas konfliktams. Gynybą laiko Dominykas – jis aiškina, atsisako, atbara. Bet matau – jis pavargsta. Jo motinos energija – tarytum branduolinio reaktoriaus, ir pabaigos nematyti.
Kartais norisi parduoti butą, išvažiuoti ir niekam nesakyti, kur. Tiesiog išnykti. Aš ne pikta. Tiesiog noriu tylos. Laisvės. Savo gyvenimo. Be aksominių užuolaidų, šaldytuvų-vaiduoklių ir praėjusio amžiaus kilimų. Noriu kvėpuoti. Noriu gyventi. Noriu susilaukti vaiko – ir kad turėtume savo jaukų, naują, švarų, ramų lizdelį. Be „gerių ketinimų“, nuo kurių norisi stvertis…