— Nijolė, turiu tau ne geriausių naujienų, — Algirdas padėjo šaukštą ant lėkštės, nuleidęs žvilgsnį. — Su mama visiška nelaimė. Juk jai jau aštuoniasdešimt. Ji nebesugeba viena. Reikia nuolatinės priežiūros.
— To ir bijojau… — Nijolė atsiduso, braidama rankas rankšluosčiu. — O tu su Vytautu kalbėjai? Turbūt teks ieškoti slaugės. Mes patys visko neištempsime.
— Kalbėjau. Ir nusprendėme: slaugė — brangu. Be to, baisu įsileisti svetimą žmogų į namus. Geriau, jei rūpinsis kas nors iš artimųjų.
— „Nusprendėte“? — Nijolė susirūpino. — Jūs su broliu jau viską aptarėte?
— Taip. Ir priėjome išvadą: tu — pati tinkamiausia. Mama tave pažįsta, priims. O svetimą — ne. Na ir paprastai, tu gi namie, gali išsisakyti ir pasirūpinti ja.
Nijolės krūtinėje viskas suspaudė. Ji dirbo buhaltere, iki pensijos liko vos trys metai. Mesti darbą? Prarasti stažą ir pensiją?
— Algai, man reikia pagalvoti. Aš ne geležinė. Mano sveikata irgi ne geriausia. Be to… jūs su Vytautu net nepasitartėte su manimi. Tiesiog pastatėte prieš faktą.
— Nijol, tu gi žinai, kad mama dovanojo mums šį butą. Ji viską padarė dėl mūsų, dabar mūsų eilė būti dėkingiems. Mes su Vytautu padėsime, tu nebūsi viena.
Ji žinojo — padės tik tiek, kiek jiems patogu. O realiai — visa našta kris ant jos. Bet ginčytis nesiryžo. Paprašė atostogų darbe — mėnesį, „artimojo priežiūrai“. Ir griežtai pabrėžė sąlygą:
— Tik mėnesį. Po to sprendžiame iš naujo. Neribotam laikui aš nepasirašau.
— Sutarta. O kol kas perkelsime mamą pas mus — bus patogiau. Nesvaistykime laiko važinėjimais.
Kitą rytą Aldona, Algirdo mama, atsidūrė jų dviejų kambarių buto slenksčyje, Vilniuje. Nusilpusi, judėjo sunkiai. Atnešė vežimėlį, užklotė gultą, sudėjo vaistus, parnešė dubenis, pagalves, antklodes. Bute kabojo chloro ir senatvės kvapas.
Algirdas iš karto ėmė vadovauti:
— Padėk jai pagalvę po nugarą. Sriuba atšalo, pakaitink. Ir stebėk, kad išgertų visus vaistus — dabar tu už tai atsakinga!
Nijolė tylėjo, viską darydavo. Bet jai jau buvo ne keturiasdešimt. Nugara skaudėjo, kraujospūdis šokinėjo, sąnariai graužė. O uošvė, lyg tyčia, pradėjo išdėstyti smulkias piktadarystes: arba išpildydavo kompotą, arba paslėpdavo vaistus, arba skųsdavosi dėl triukšmo.
Po kelių dienų netikėtai atvyko Vytautas su žmona — Rasa. Jie, nenusivilkę striukėmis, apsidairė po butą lyg muziejuje. Apžiūrėjo viską, garsiai komentuodami: „Čia mama kvėpuoti nesugebės“, „Čia per vėjuota“. Nijolė stovėjo kampe kaip šešėlis.
— Mama, kaip tau čia? Ar Nijolė tavęs nepažeminja? — paklausė Vytautas.
— Sūnau, kas gi norės prižiūrėti seną bobą? — verkšleno Aldona. — Ji žiūri į mane kaip į našlaitę. Nei balandių, nei dėmesio. Viską daro prie prievarto…
Nijolė neišlaikė.
— Baldanys bus rytoj. Šiandien — kotletai ir sriuba. Kam tiek maisto iš karto?
— Nijolė, — įsikišo Rasa, — kaip gi galima nevirti kasdien? Tai gi senas žmogus! Jūs turite ją maitinti kaip kūdikį. Ar tau sunku?
— Rasa, aš darau valgį, skalbiu, valau, plaunu… Pabandyk pati — tada pakalbėsime. Kai ateis tavo eilė — daryk, kaip nori.
— O aš turiu darbą! Aš negaliu. Ir… aš nemoku! — iškart susijaudino Rasa, jos puikybė pranyko.
Jie išėjo taip pat, kaip ir atėjo — nepasisiūlę padėti.
O Algirdas, nepaisęs pažadų, vis labiau slenkstė nuo dalyvavimo:
— Nijol, tu gi moteris. Susitvarkyk. Aš darbe, pavargęs. Ir apskritai, tai gi tradicija — uošvės rūpinasi uošvėmis. Ir niekas niekada nesiskundė.
Nijolė tylėjo. Skaičiuodavo dienas iki darbo grįžimo.
Po trijų savaičių Algirdas sugrįžo su „naujienomis“:
— Mes su Vytautu viską nusprendėme. Mama sudarys tau testamentą dėl buto. O tu išsiskirsi ir nuolat rūpinsies ja. Tai bus sąžininga.
— Ką?! — Nijolė išblyško. — Ar tu rimtai manai, kad aš iškeisiu savo gyvenimą už jos kvadratinius metrus? Man nereikia buto už savo sveikatą! Man nereikia metų priežiūros mainais į paveldėjimą!
— Pagalvok apie sūnų! Mes gi galėtume parduoti butą, pasidalinti, ir Dovilui kažkas liktų.
— Per dešimt metų, galbūt. Arba per penkiolika. O aš? Aš tiesiog turiu save ištrinti?
Algirdas tylėjo. Jo veidas rodėsi įžeistas.
— Man nusispjauti į butą, Algai. Aš noriu gyventi. Norėčiau grįžti į darbą, gerti kavą rytais, skaityti knygas, o ne bėgioti su dubenimis. Tu turi brolį — tegul bent kartą prisiima atsakomybę. Arba samdykite slaugę!
— Pinigai! Viskas dėl pinigų! O tavo alga — menkystė. Namie būtų pelningiau!
— Ne! Mano sprendimas — galutinis! — Nijolė pažiūrėjo vyrui į akis. — Darykite, ką norite. Bet aš neberūpinsiu Aldona.
Po savaitės Nijolė susirinko daiktus. Tyliai, be skandalų. Isinuomavo kambarį bendrabutyje. Sūnus Dovilas palaikė: pažadėjo padėti pinigais, skambinti,— Nevėluojant rūpintis mama pradėjo kvalifikuota slaugė, o Nijolė po daugelio metų pajuto, kokia lengva būti tiesiog savimi.