Aš nesu tarnaitė savo anytai

Aš ne tarnaitė užanyčių

Valyti grindis užanyčių namuose? Atsiprašau, jokio noro! Aš, Gabija, savo trisdešimt aštuonerius nusprendžiau, kad laikas pagaliau gyventi sau, o ne bėgioti su šluoste po jų erdvų dvarą. Mano užanyčiai, Vytautui ir Aldonai, atitinkamai 92 ir 83 metai, ir, žinoma, jie jau ne tokio amžiaus patys susitvarkyti su ūkiu. Mano vyras, Raimondas, jų vienintelis sūnus, gimė, kai jiems jau buvo virš keturiasdešimt, ir dabar visi žiūri į mane kaip į pagrindinę išgelbėtoją. Bet aš nesirašiau būti jų tarnaite! Žmonės paskala, užanyčiai užsimena, o aš tvirtai nusprendžiau: gana, mano laikas – mano, ir taškas.

Mes su Raimondu vedę dešimt metų, ir visą šį laiką stengiausi būti gera uošve. Užanyčiai – žmonės ne paprasti, bet ne blogi. Vytautas, nepaisant amžiaus, dar gaivus: vaikšto su lazda, skaito laikraščius, mėgsta pasakoti istorijas apie savo jaunystę. Aldona šiek tiek silpnesnė, daugiau sėdi savo kėdėje, megzti ar žiūri serialus. Jų namas – didelis, senas, su medinėmis grindimis ir krūva kambarių, kuriuos jie atkakliai atsisako nuomoti ar parduoti. „Tai mūsų lizdas“, – sako jie. Ir aš nebūčiau prieštaravusi, jei šis „lizdas“ nebūtų viręs mano galvos skausmu.

Kai ką tik susituokėme, aš dažnai važiuodavau pas užanyčius, padėdavau šiukšlinti, virtuvėje, veždavau juos pas gydytoją. Man tai nebuvo sunku – galvojau, tai laikina, kol jie dar gali. Bet metai bėgo, o jų lūkesčiai augo. Dabar kaskart, kai atvažiuojame, Aldona liūdnai pažvelgia į grindis ir atsidūsčia: „Oi, Gabijėle, čia reikėtų nuvalyti, tiek dulkių“. O Vytautas prideda: „Taip, uošve, tu gi mūsų ūkininkė, susitvarkysi“. Ūkininkė? Aš dirbu rinkodaros specialistu, turiu du vaikus, būsto paskolą ir krūvą reikalų. Kur aš spėju būti jų valytoja?

Vieną dieną situacija pasiekė viršūnę. Mes atvažiavom pas užanyčius savaitgalį, ir Aldona, vos įėjau, įdėjo man į rankas kibirą ir šluostę: „Gabija, nuvalyk grindis, aš jau nebegaliu, kojos skauda“. Aš apstulbau. Tai ką, aš dabar oficialiai samdyta? Mandagiai atsisakiau: „Aldona, atleiskit, man nugara skauda, ir dar daug darbo“. Ji suspaudė lūpas, o Vytautas niurnėjo: „Jaunimas dabar tingus“. Tingus? Aš po darbo vaikus iš mokyklos pasiimu, pamokas patikrinu, pietauju ant bėgimo, o jie man apie tingumą?

Papasakojau Raimondui, kad daugiau nesiruošiu valyti jų grindų. Jis, kaip visada, bandė diplomatiškas: „Gabij, jie senyvo amžiaus, jiems sunku. Padėk kartą, tau kas?“ Kartą? Tai ne kartą, tai kaskart! Priminiau jam, kad jo tėvai turi pensiją, gali pasamdyti valytoją. Bet Raimondas tik atsidūsė: „Žinai, jie svetimų į namus nepriima“. Nepriima? O aš, reiškia, ne svetima, galima mane varyti su šluoste? Paskelbiau ultimatumą: arba mes samdome pagalbininkę, arba aš daugiau neliesiu jų grindų. Raimondas pažadėjo pasikalbėti su tėvais, bet žinau, kad jis gailisi jų ir nespaudžia.

Kaimynai, žinoma, jau žino. Mūsų miestelyje gandai plinta greičiau už vėją. Kartą tetulė Laima, užanyčių kaimynė, sutikę mane parduotuvėje, pradėjo: „Gabija, kaip gi taip, užanyčiai senyvi, o tu ji„O aš Raimondui ir mūsų vaikams, ką, nieko nepadarau?“ Kodėl visi mano, kad aš privalau paaukojusi savo laiką jų namams?

Rate article
Zibainis
Add a comment

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

one + 8 =

Aš nesu tarnaitė savo anytai