– Tu ir vėl bėgi į ligoninę pas seserį, kasdien ten traukiesi su pilnom krepšiais, – ne itin patenkintas pažiūrėjo Andrius į savo žmoną Augustę, kai ši dar kartą grįžo iš ligoninės ir jie susėdo vakarienės.
– Kodėl tau tai taip rūpi? – nustebo Augustė.
– Ne tai, kad rūpi. Suprantu, ji tavo sesuo. Bet juk Laima nėra tokioje sunkioje padėtyje, ją turi kas lankyti be tavęs. Vyras, dukra, sūnus su marti… Na, o tu ko ten bėgioji kasdien? Ar ten yra koks nors simpatiškas gydytojas, dėl kurio tu kasdien lankai seserį?
– Ką tu čia kliedi, Andriau! – pabandė sustabdyti vyrą Augustė. – Tokios nesąmonės net galvoje nebuvo. Beje, Laimos gydanti gydytoja – moteris. Tad tavo teorija subliūško…
– Na, Auguste, papasakok, kodėl kiekvieną dieną po darbo trauki į ligoninę pas seserį? Keliesi dabar šeštą ryto, verdui visokius gėrimus, sultinius… Po darbo grįžti namo, pasiimi krepšį ir vėl į ligoninę pas seserį? Ar tai savęs kankinimas, sąžiningai sakant. Tu jau pavargusi, neišsimiegi. Štai, paakiai tamsūs…
– Gerai, papasakosiu, kitaip tu nesiliausi, – atsiduso Augustė, tvarkydama indus nuo stalo. – Dabar užpliksiu arbatos ir pasikalbėsime.
– Taip, – džiaugėsi vyras, – man tikrai nedaug kas aišku…
***
Septyniolikmetė Augustė Vėsaitė, baigusi mokyklą, atvažiavo į didelį miestą, kad stotų į universitetą ar technikumą, kaip pasiseks. Ji gimė ir užaugo mažame miestelyje, kur tęsti mokslų ir įgyti profesiją galimybių nebuvo. Bet Augustė labai norėjo gauti diplomą ir tapti teisėja.
Egzaminus į universitetą mergina neišlaikė, tačiau jai pavyko įstoti į teisės technikumą, kuo buvo neapsakomai laiminga. Visai nesinorėjo grįžti į miestelį, kur nebuvo jokių perspektyvų. Dirbti pardavėja kaip mama merginai nesinorėjo. Gyventi miestelyje visai nenorėjo.
Augustė tvirtai nusprendė įsikurti mieste. Išmokti, rasti darbą ir susikurti asmeninį gyvenimą. Į miestelį ji sugrįš tik svečiuotis ir padės tėvams, kai pati atsistos ant kojų. Ji neabejojo, kad taip ir bus, turėjo labai tolius planus.
Mokykloje Augustė susitikinėjo su Vytuku Kairiu, klasioku. Vytukas, priešingai nei Augustė, ne tiek svajojo apie miesto gyvenimą, ir į kitą vietą iš miestelio važiuoti nesirengė. Iškart po mokyklos įsidarbino ūkyje, kur dirbo jo tėvai, po to rengėsi eiti į armiją ir vėl grįžti dirbti ūkyje… Tokia gyvenimo veikla jam labiausiai patiko.
Augustę tokios perspektyvos gąsdino, todėl su Vytuku ji be didelio vargo išsiskyrė, suprasdamas, kad jis ne jos romano herojus. Jie neturėjo ateities kartu. Vytukas nelabai ir nusiminė, ir jau po pusmečio, sulaukęs aštuoniolikos, vedė Jolantą, kuri jau seniai į jį žvalgėsi, ir pagaliau jis tai pastebėjo.
Augustė, įstojusi į technikumą, gavo vietą bendrabutyje ir pradėjo priprasti prie naujo gyvenimo. Ji labai stengėsi gerai mokytis, kad gautų padidintą stipendiją. Tėvai kas mėnesį jai siųsdavo pinigus, ir apskritai ji neskurdavo. Aišku, neliko per daug prabangos, bet ir badu mirti ar per daug taupyti nereikėjo.
…Tą rudens dieną Augustė prisimena iki smulkmenų… Ji važiavo autobusu, grįžusi iš mokslinės bibliotekos, kur ruošėsi civilinės teisės užsiėmimams. Bibliotekoje ji užtruko iki vakaro ir pateko į piko valandą, žmonės grįžo iš darbo, viešasis transportas tirštai perpildytas.
Merginai su dideliu vargu pavyko įsisenėjusi į perpildytą autobusą, tačiau laukti kito nesinorėjo. Abejotina, ar jis nebus toks pat užgrūstas… Taip būtų galima praleisti ne vieną valandą stotelėje, o Augustei, pavargusiai, visai nesinorėjo pusė nakties laukti autobuso.
Išlipusi iš autobuso, kur jautėsi kaip silkė statinėje, Augustė atsiduso ir tuo momentu su siaubu pastebėjo, kad jos rankinė prapjauta… Ją pagavo šaltis, suvokus, kad jos piniginė pavogta…
Tai buvo ne toks retas reiškinys, vagys tai nuolat darydavo, naudodamiesi spūstimi viešajame transporte ir keleivių neatidumu… Surasti, kaip tai jau įvyko, buvo beveik neįmanoma.
Bet baisiausia buvo tai, kad Augustė tą pačią dieną gavo stipendiją, o vakar pinigų pervedimą iš tėvų, ir visi šie pinigai buvo piniginėje. Ji nesuspėjo jų padėti po čiužiniu, kaip įprastai darydavo. Ir dabar piniginė pavogta, ji liko be cento…
Situacija blogėjo dar ir todėl, kad neseniai Augustė skambino tėvams, ir mama pranešė, kad tėvui vėluoja atlyginimas, todėl paprašė jos ekonomiškiau elgtis su pinigais, nes nežinoma, kada vėl galės jai siųsti.
Sakyti, kad Augustė buvo šoke, tai nieko nesakyti. Ašaros liejosi pro akis, ji priekaištavo sau dėl to, kad laiku nepadėjo pinigų ir dėl to, kad autobuse nebuvo pakankamai dėmesinga. Juk girdėjo apie panašius atvejus. Jos bendraklasę neseniai taip pat apvogė troleibuse. Ir dabar ji pati tapo vagišių auka…
Kreiptis į policiją nebuvo jokios prasmės. Ką ji pasako? Ji neįsidėmėjo nė vieno iš tų žmonių veidų, su kuriais važiavo autobusu. Surasti vagį – ne tai, kad adatos neišsenkamame šiene ieškoti, nes tai visai nerealu.
Ta kinietiška pigi piniginė, ją tikriausiai jie jau suprado į kokią nors šiukšliadėžę ar griovį, o pinigus iš jos vagis sau paėmė… Visus jos pinigus… Dabar ką ji darys? Ką valgys? Iš maisto liko tik pakelis margarino, du svogūnai, arbata, truputis grikių ir makaronų. Mėnesiui šių atsargų, žinoma, neužteks.
– Ką verki? – paklausė Jolanta, kambariokė, pamačiusi verkiančią Augustę.
Mergina papasakojo apie savo nemalonią situaciją.
– Taip… – ištarė Jolanta. – Nesiseka, bet tu pati kalta. Kas gi nešioja visus pinigus su savimi? Autobuse reikėjo rankinę tvirtai priglausti prie savęs arba net pinigus į apatinius ar liemenėlę įsidėti. Dabar laikas toks, reikia visuomet būti budriam ir žiūrėti abiem akimis… Toliau nelab? … Pamokos išmokai gerai, bet kitais atvejais elgiesi kaip, atsiprašau, kvaila višta…
Augustė pati puikiai tai suprato, ir Jai nuo Jolantos žodžių niekiek nelengvėjo… Net neįsižeidė dėl to, kad jos kambariokė ją kvaila višta pavadino. Būtent tokia ji dabar ir jautėsi… Bet laiko atgal negrįši ir nieko jau nepakeisi. Pinigų neatgausi, tačiau gyventi reikia.
Minties skambinti į pokalbių punktą ir paskambinti tėvams Augustė atsisakė. Jai buvo gėda prisipažinti mamai ir tėvui, kad ji tokia neatsargi. Jie dabar ir taip susiduria su sunkumais dėl pinigų, tėvui vėluoja atlyginimą, o jie gyvena iš to, ką uždirba mama parduotuvėje. Ji daugumą savo atlyginimo pasirenka produktais. Reikia maitintis, be to, be Augustės yra ir jaunesnė sesuo Laima…
Tikriausiai reiks eiti dirbti, pagalvojo Augustė. Tai įmanoma, bet kas iš karto sumokės? Pirmiausia reikės dirbti mėnesį arba bent dvi savaites, kad gauti avansą… Nors avanso, atrodo, pradedantiesiems neduoda… Ką daryti? Kokioje beviltiškoje situacijoje…
– Nori, aš tave supažindinsiu su turtuoliu? – netikėtai pasiūlė Jolanta.
– Su kuo? – iš kart nesuprato Augustė.
– O, ką, nežinai? Su praturtėliu, kuris galėtų tavimi rūpintis mainais į… na, tu turbūt supranti. Ar reikia paaiškinti?
– Nereikia, suprantu…
– Gerai, kad supranti. Na ką, išvaizda pas tave šauni, todėl atsiras norinčių būti su tavimi nemažai… Ir gyvensi kaip svieste musė.
Jolantos pasiūlymui Augustė, visiškai svetima. Vien mintis tapti kažkokio senyvo turtuolio meiluže, parduoti save už pinigus, Augustei kėlė atstūmą… Ji žinojo, kad jos kambariokė to neišvengia ir todėl nematerialinių sunkumų neturi, bet Augustei tai kelia viduramžių siaubą…
– Na ką, supažindinti? – dar kartą pasiūlė Jolanta.
– Ne, – papurtė galvą Augustė ir po truputį mąstydama paklausė. – Jol, o gal tu galėtum man paskolinti šiek tiek pinigų, iki stipendijos. Visai nieko neturiu.
– Atsiprašau, bet paskolinti negaliu. Viską išleidau rūbams ir kosmetikai, liko tik maistui. Bet mano pasiūlymas pažinti tebegalioja, jei ką. Tad pagalvok. Nors aš tavo vietoje nelaukčiau. Žinai, kai nebelieka, ką valgyti, savo moralinių principų prisiminti visai nesinori.
Augustė nieko neatsakė Jolantai, ji nusisuko į sieną ir vėl tyliai pravirko. Ir netrukus, nepastebėdama pati, užmigo…