Jonas gulėjo ant nugaros. Ant jo peties, po raktikauliu, prisirišęs buvo Martos galva. Vieną koją ji užsverto ant jo, delną prispaudė prie krūtinės tiesiai virš širdies. Jis klausėsi jos ramaus kvėpavimo, tirpdamas nuo laimės. „Taip gulėti visą gyvenimą…“ pagalvojo Jonas ir užmerkdamas akis.
Jis krūptelėjo, tarsi kas nors pastūmėtų jį šonu, ir pabudo. Šalia pajudėjo Marta.
„Ką, jau laikas?“ paburbėjo ji mieguistai.
Jonas negalėjo matyti lango nuo sofos, tačiau pagal tai, kaip kambaryje sutemo, suprato, kad jau vakaras, seniai laikas išvykti iš jų laikino lizdelio. O taip nenorėjosi…
Jie susitiko per vėlai, kai abu jau buvo surišti šeimos ir vaikų įsipareigojimais. Gyveno nuo susitikimo iki susitikimo, kankinamaisi laukdami tų saldžių valandų dviese. Jonas netyčia atsiduso, o Marta pakėlė galvą.
„Jau visiškai tamsu!“ sušuko ji, akimirksniu pabudusi, ir pašoko iš lovos.
Toje krūtinės vietoje, kur ką tik buvo jos delnas, pasidarė šalta. Ji buvo čia, šalia, tačiau Jono širdis jau graudėjo nuo ilgesio ir vienatvės.
„Kelkis, mums dar važiuoti. Ką aš pasakysiu vyrui?“
„Tiesą.“ Jonas nusivyniojo nuo paties ir taip pat atsistojo.
Jie skubiai rengėsi, nežiūrėdami vienas į kitą. Jam buvo vis vienu, kas jo laukia namie. Jau seniai pasiruošęs viskam. Pavargo meluoti ir slėptis. O ji nervinosi ir pyko, kad taip ne laiku užmigo, beprasmiškai iššvaistė brangų laiką.
„Pasakysi, kad užėjai į parduotuvę, sutikai draugę, seniai nesimatėte, užkalbėjotės,“ pasiūlė mintį Jonas.
„Jis pažįsta visas mano drauges. Gali ir paskambinti.“ Marta atkakliai nežvelgė į Joną.
„Sugalvok ką nors iš praeities, iš mokyklos, universiteto. Ne draugę, bet seną pažįstamą.“
„O ką tu pasakysi savo žmonai?“ Marta nutraukė palaidinės sagų užsegimą ir įdėmiai pažvelgė į Joną.
Jis priėjo prie jos, apkabino, pažvelgė į akis.
„Ji jau seniai manęs nebeklausinėja, įtaria.“ Jonas pradėjo bučiuoti Martą, ir ji atsipalaidavo jo rankose.
Tamsa sutirštėjo, apvyniojo juos nematomu skraistu, tarsi nenorėdama paleisti.
Marta švelniai, bet ryžtingai atstūmė Joną.
„Taip mes niekada neišvyksime iš čia,“ ji pradėjo skubiai užsisegti palaidinę.
Jonas norėjo ką nors pasakyti, ją nuraminti. Šimtus kartų siūlė viską papasakoti jos vyrui, savo žmonai, ištrūkti iš melo rato. Bet vaikai… Jis mylėjo savo dešimtmetę Dovilę, o Marta rūpinosi savo dvylikamečiu sūnumi Dominyku.
Pradžioje galvojo, kad porą kartų permiegos ir išsiskirs, bet viskas pasirodė daug sudėtingiau, rimčiau. Jis buvo pasiruošęs viską paaukoti dėl jos, bet ar ji pasiruošusi? Marta vengė atsakymo, vilkino, prašė neskubinti. Jonas vėl atsidusė.
„Nebūk piktas, mes juk sutarėm…“ Martos balse girdėjosi kaltės tonai.
„Tu leiskis į mašiną, raktai striukės kisenej. O aš sutvarkysiu lovą,“ pasakė jis ir ėmė sulankstyti patalynę.
„Tik neužsibūk,“ sušuko jam Marta iškėlimo.
Kaip greitai praskrido kelios valandos. Paprastai, kai aistra būdavo malšinama, jie gulėdavo ir kalbėdavosi, kurdami planus. O šiandien taip ne laika užmigo. Likęs kažkoks neužbaigtumas, nebaigtas pokalbis.
Blausi silpnos lempos šviesa iš iškėlimo vos apšvietė kambarį. Tarskėjo durys. Marta išėjo. Jonas sulankstė sofą, sudėjo patalynę į dėžę po ja. Name savininkė jų nelietė. Jonas atsitiesė, apsidairė po kambarį – ar neliko jokių jų buvimo pėdsakų. Ne, viskas švaru.
Siauroje iškėlime jis greitai apsirengė, iš kišenės išėmė keletą paruoštų euro banknotų (iš anksto išsimokėtų bankomate) ir padėjo ant staliuko. Paspragtelėjo jungikliu ir išėjo už durų.
Susitikimams skirtą butą porai valandų jis nuomavo iš vienišos senos moters. Idėją ir patį butą pasiūlė kolega iš darbo, kuris ir pats kadaise juo naudojosi.
Numatytu laiku savininkė išeidavo iš buto. Jis nesidomėjo, kur. Jai reikėjo pinigų, jiems su Marta – vietos susitikimams.
Galima būtų nuomotis kambarį viešbutyje. Bet pirma, lengva sutikti pažįstamų, antra, nenorėjosi gulėti ant lovos, kurioje prieš juos gulėjo daugybė kitų porų.
Leisdamasis laiptais, Jonas sutiko moterį su pilnomis maišais rankose. Jis automatiškai pasisveikino ir šonu praslydo pro ją. Ji neatsakė. Jaučė, kaip ji gręžė įtariais žvilgsniais jam į nugarą.
Daugiaaukščiame name, kuriame jis gyveno su žmona ir dukra, visi sveikinosi, nors jis beveik nieko nepažinojo. Taip priimta.
O čia su nepažįstamais nesveikinosi. Gal todėl, kad penkiaukščio gyventojai jau seniai vieni kitus pažino, nepažįstamas žmogus kelia smalsumą ir įtarumą. Seni žmonės apskritai įtaringi.
Jonas įlipJis pasuko automobilį ir pajuto, kaip širdį suplūdo šilta banga – kartu su Marta jie galiausiai buvo laisvi.