„Aš irgi nenoriu pykti. Bet kada tu, pagaliau, prisišausi tą lentyną?“
Šeštadienį po pusryčių Ieva ėmėsi valyti butą. Karolis atsisėdo ant mažos virtuvės sofos su nešiojamu kompiuteriu. Jo darbas – išmesti šiukšles vėliau. O kol kas jis naršė socialinio tinklo naujienų puslapį.
Staiga iššokęs nuotraukinis džiaugsmingas draugo Algio, su kuriuo kartu mokėsi universitete, pasirodymas. Po nuotrauka buvo parašyta: „Valio! Pagaliau! Įsikūrėm! Kviečiu visus pasidžiaugti naujuoju butu. Užeikit, apsilankykit, pasekiojuokit!“ Karolis paspaudė nuorodą ir pamatė nuotraukas buto, nufotografuoto iš įvairių puikių kampų.
Šį butą prieš metus Algis paveldėjo iš mirusios močiutės. Remonto jame nebuvo daroma keturiasdešimt metų, baldai seni, dar sovietinių laikų. Norint jame gyventi, reikėjo investuoti daug pinigų, kurių jis neturėjo. Algis nusprendė nesivarginti ir nedelsiant atsikratyti buto. Jis su žmona kaupta pinigus naujam būstui, o pardavus paveldėtą butą, pirkimas būtų tapęs realesnis.
Bet žmona staiga užsispyrė. Butas buvo suniokotas, bet istoriniame miesto centre. Ji pasiūlė jau sukauptus pinigus panaudoti kokybiškam remontui ir parduoti butą daug brangiau. Tada tikrai užtektų pinigų dviejų kambarių butui, kaip jie ir svajojo.
Beveik metai buvo skirti remontui. Bet dabar buto neatpažinsti. Jame, kaip aprašė Algis, atsirado daug erdvės kūrybai. Nugriovė pertvarą tarp vonios ir tualeto, ištrynė sieną tarp virtuvės ir vieno kambario, gavo didelę svetainę. Vietą sumaniai papildė tinkamai parīntomis tapetų spalvomis, nusipirko nebrangią modernią minimalistinio stiliaus baldą. Ir gavosi ne butas – o saldainis.
Komentaruose žmonės nesivarstė džiaugsmų. Visi sveikino, kas žavėjosi, o kas ir pavydėjo. Bet beveik visi minėjo, kad tikrai be patyrusio dizainerio čia neapsieita.
„Ne, aiš, mes tyrinėjome temą, žiūrėjome internete, kaip atrodo šiuolaikiniai butai. Bet darėm viską patys, išskyrus sienų griovimą ir grindų lyginimą. Gražina sugalvojo baldus, parinko tapetus,“ įtikino abejojančius Algis.
Karolis draugą sveikino santūriai. Pavydėjo, žinoma. Jis su Ieva gyveno vieno kambario bute. Tėvo draugas po žmonos mirties išvyko pas sūnų į Ameriką. Nenorėjo parduoti buto, staiga ten neprisitaikys. Ir leido Karoliui su Ieva gyventi jame nemokamai, bet su sąlyga – nieko nekeitinėti. Taip pat neblogai – susituokė ir iškart turėjo kur gyventi – pilnai įrengtą butą.
Karolis pats pirmame kurse suvilioti Gražinos bandė. Bet ji pasirinko Algį. Kvailiui pasisekė. Gražina visada turėjo nepaprastą stilių ir skonį. Paprasčiausi drabužiai ant jos atrodydavo kaip dizaineriniai. Net nemėgstantis mados Karolis tai suprato.
Žinoma, Algis dirbo visus brūkšnius, o idėjos ir subtilybės priklausė Gražinai. Bet gavosi puiku. Karolis apsidairė po savo ir Ievos virtuvę. Niekas ypatingo, įprasta, šiek tiek nuobodi. Ir patiko, kol nepamatė Algio buto.
Ne, bet Algis koks?! Karolis griebė nešiojamąjį ir nuskubo į kambarį, visiškai pamiršęs tą akimirką, kad valymo metu geriau Ievos neliesti. Tegul išsikvepia, atsipalaiduoja, tada jau…
Ieva stovėjo ant pirštų galų, ištįsusi kaip styga, ir atsargiai nuvalydavo dulkes nuo kabinamos lentynos ant sienos. Karolis vėl pastebėjo, kad žmonos figūra – galiuoti. Tuo metu kratėsi pati lentyna. Varžtai išsilietė ir laikė tik iš malonės. Knygų krūva gulėjo ant grindų.
Jis norėjo dingti, kol žmona jo nepastebės, bet tada Ieva atsisuko, nupučiausia ant veido nuguvusį plaukų strazę.
„Ko stovi? Geriau būtų lentyną prisišaudęs.“
„Norėjau parodyti… Žiūrėk, kokį Algis su Gražina remontą padarė močiutės bute. Aš irgi tokiu nenusisukčiau…“ – tarė ir nutilo, pamatęs žmonos veido išraišką.
„Parodyk,“ – paprašė Ieva.
„Štai, žiūrėk,“ – Karolis geranoriškai pasuko nešiojamąjį į ją ekranu. – „Puiku, ar ne? Ten butas buvo visiškai sudaužytas. Algis visai norėjo jį nedelsiant parduoti…“ Karolis stengėsi kalbėti be pavydo ir entuziazmo.
„Taip. Šauniai padirbėjo,“ – sausa pastebėjo Ieva ir pažvelgė į Karolį.
„Ką? Mano močiutė jauna ir dar nenori mirti. Be to, nežinia, kam paliks butą – anūkų jai du.“
„Tegul gyvena tavo močiutė. Jis rašo, kad viską padarė savo rankomis, pats. Gražina tik idėjas davė.“
„Na taip.“
„Neišgirdai? Kiek kartų jau sakiau, kad pritvirtintum lentyną?! Knygos jau mėnesį ant grindų guli, dulkėja, gelsta. Mes jau metai gyvenam šiame bute, kur kiekvieną dieną kažkas byra. Man reikia samdyti kažką iš šalies, kad lentyną pritvirtintų? Nebijosi gėdos? Už Gražiną, ko gero, ne remontą, o namą pastatytum, ar ne?“
„Na, prasidėjo,“ – atsiduso Karolis. – „Dabar viskas elektroniškai, o tu senamadiškai popierines knygas perki,“ – sumurmėjo Karolis, uždarė nešiojamąjį ir ryžtingai pasitraukė į virtuvę.
„Ne, palauk.“ – Ieva sekė paskui. – „Kai tik kalba eina apie lentyną, tu staiga tampi aklas ir kurčias. Aš gi nesikišu, kad tu visus spintas užkiši muzikos diskų koleIr pasakė sau, kad tikrai išmoks taisyti dalykus, nes pasaulį galėjo nugalėti tik meilė ir truputis savanaudiško gyvenimo malonumo.