Staiga nusprendžiau būti laiminga
Gabija atsirėmė į šlapią pagalvę ir vėl atsigulė. Šiek tiek vėsiau, bet užmigti vis tiek nepavyko. Trukdė retų mašinų padangos, šniokščiančios už lango. O galiausiai – mintys. Jos kėlė dar didesnį nerimą. „Kur skuba tas vėlus vairuotojas? Namo? O gal bėga nuo ko nors, į naktį? Kas laukia to skuboto keleivio?.. Prakeikta karštis…“
Gabija atsiduso ir atsikėlė. Butą žinojo kaip savo penkis pirštus, todėl šviesos neįjungė. Virtuvėje priėjo prie lango. Priešakyje, kitame name, švietė du langai. „Ar kas nors laukia savo keliautojo, ar verkia dėl jo išėjimo?“
Jauni medžių lapai trukdė gerai įžiūrėti, ar priešakinėje prie lango stovi kas nors. Gabija įjungė naktinę lempelę ir iš virdulio į stiklinę įpylė vandens. Išjungusi šviesą, vėl pažvelgė į priešais esantį namą. Vienas langas jau patamsėjo. Ji gėrė mažais gurkšneliais, pajausdama, kaip kūnas atvėsta kartu su vėsiu vandeniu. Pliki pėdų padai maloniai šalino nuo linoleumo.
Padėjusi stiklinę ant palangės, grįžo į miegamąjį. Tačiau į susmulkintą, šlapią lovą negulėjo. Nuėjo į kitą kambarį ir atsigulė ant siauros, kietos sofos, po galvą uždėjus mažą, kietą pagalvėlę, prikrautą dievas žino kuo.
Ir staiga pradėjo grimzti į miegą…
***
„Kartu, kartu!“ – šūkavo svečiai, laikydami rankose šampano taures.
Jonas atsistė ir už rankos patraukė Gabiją. Aukštuose vestuviniuose batuose ji tapo beveik tokio pat ūgio – galėjo žiūrėti jam tiesiai į akis, o ne iš apačios, kaip įprasta. Jonas žiūrėjo susižavėjęs, meilingu ir neišsižadinančiu troškimo žvilgsniu. Gabija pasilenkė šiek tiek į priekį, palinkusi galvą taip, kad nuotaka užtemdytų jos veidą nuo svečių.
„Vienas, du, trys…“ – choru skaitė išgėrę svečiai.
Mama mokė Gabiją, kad šeimoje viskas priklauso nuo moters – ji turi tvarkyti namus ir būti atrama vyrui. Gabija herojiškai ėmė kurti savo šeimos laimę.
Iš pradžių viską darė kartu su Jonu: ėjo į parduotuvę, net vakarienę gamino drauge, juokdamasi ir bučiuodamaisi. Kol vieną kartą užsimiršo dėl bučinių ir vos neperdeginė keptuvėje esančių bulvių. Jie mylėjo vienas kitą. Atrodė, kad taip bus amžinai – jauni ir laimingi.
Po dvejų metų Gabija pagimdė dukrelę Austėją. Iš pradžių padėjo mama.
„Aš pavargau…“, skundėsi Gabija Jonui, kad jis visai nepadėdavo.
„Vyras dirba, jis pavargsta. Toks moters likimas – rūpintis namais ir auginti vaiką“, sakė mama. „Tu gali dieną pramigti su Austėja. O jei jis neišsimiegos, koks iš jo darbuotojas?“
Gabija priprato miegoti pertraukomis, net trumpam užmigdavo su vaiku parke ant suolo. Kai Austėjai sukako dveji metai, Gabija įdėjo ją į darželį ir grįžo į darbą.
„Dar penkeri metai, ir išeisiu į pensiją. Tada mes su tėčiu pasiimsime Austėją pas save, o jūs susilauksite antro vaiko“, svajojo mama.
Tačiau grįžusi į profesiją, Gabija net galvoti nenorėjo apie antrą vaiką. Jonas irgi nespausdavo. Taip ir nebesulaukė dar vieno.
„Kodėl vyrai išduoda? Todėl, kad meilužę visada mato išsipuošusias, o žmona leidžia sau vaikščioti apsiplėšus ir sumautame chalate“, mokė mama.
Gabija stengėsi, kad vyras matytų ją visada gražią ir pasipuošusią. Atsikeldavo anksčiau, kad spėtų pasitaisyti prieš jo pabudimą.
Bet tai neišgelbėjo santuokos. Dukra užaugo, išskrido iš lizdo, ir Gabija staiga pastebėjo, kad vyras vis dažniau renkasi džinsus ir megztinius, o ne kostiumą, kaip anksčiau. Pradėjo bėgioti rytais, nors ir taip atrodė pakankamai formoje.
„Madinga“, sakė jis. „Reikia būti su laiku.“
Kai ji pamatė lūpų dažų pėdsakus ant jo marškinėlių, tiesiog klausė apie meilužę. Pagautas staiga, Jonas murmsėjo kažką neaiškaus, o tada prisipažino ir paprašė Gabijos jį paleisti.
„Ar aš tave laikau? Eik. Tik žinok, kad atgal nepriimsiu.“
Pačiai surinko jo daiktus, neišliedama nei asaros. Jonas lėtai rengėsi prieškambaryje, apsimeta, kad tikrina, ar ko nėra pamiršęs, o iš tikrųjų metė į ją šalutinius žvilgsnius, laukdamas, kad ji griebsis jo ir maldaus likti.
Gabija stovėjo durų kiemyje, sudėjusi rankas ant krūtinės. „Nebučiau sulaukęs“, rodė visas jos poza.
Vyras išėjo, o ji grįžo į kambarį, atsigulė ant tos pačios kietos sofos, įsmeigė veidą į tą pačią kietą pagalvę ir ėmė verkšlenti kaip sužeista vilkė. Gyvenimas prarado prasmę. Ji raudojo visą naktį. O ryte nusprendė išgerti saują tablečių. Net išsitraukė buteliuką. Bet paskutinę akimirką nusprendė atsisveikinti su drauge ir jai paskambino.
Draugė pajuto, kad kažkas negerai, ir atvažiavo.
„Negalvok apie tai. Įsivaizduok, koks didelis pasididžiavimas jis gaus, jei tu dėl jo nusižudysi. Visi galvos, kad vertas to, kad moterys dėl jo eitų iš proto. Sakys – koks vertingas vyrukas! Nedaryk jam tos paslaugos.“
Ir Gabija neišgėrė tablečių. Pamažu pradėjo atJi sugniaužė mažojo Danio ranką ir nuskubėjo link smėlio dėžės, sušnopuodama šilčiausią gyvenimo kvapą, kurį kada nors buvo pajutus.