Atrodo, kad mes niekada ir nesiskyrėme…
Kiekvieną dieną Greta grįždavo namo su viltimi, kad Lukas sugrįš. Žinojo, kad raktų jis neturi, paliko juos išėjęs. Ir vis tiek tikėjosi, kad atvers duris ir priemiesčio sulig uždengtu grindims pamatys jo sportbačius. Šįkart stebuklo neįvyko.
Jie gyveno kartu dvejus metus. Jis užpildė tuštumą po mamos mirties. Kodėl ji išvis pradėjo tą pokalbį… Tarp jų nuo pat pradžių nebuvo aistros. Tiesiog buvo gerai kartu. Bet Lukas niekada nekalbėjo apie ateitį, apie jų ateitį.
— O kas toliau? — vieną dieną paklausė Greta.
— Apie vestuvinį antspaudą pase? O ką jis pakeistų?
— Moteriai tai svarbu. Jei tau ne, gal išsiskirsime? — pusiau juokaudama tarė ji, norėdama jį išgąsdinti, priversti imtis veiksmų.
— Tada išsiskirsime, — staiga pasakė jis ir išėjo.
Jau savaitę ji gyveno viena. Ir laukė. Paskambinti? Paprašyti grįžti? Bet jei vyras taip lengvai išėjo, reiškia, nemylėjo.
Jis atsirado jos gyvenime tada, kai ji liko visiškai viena. Prieš dvejus metus sunkvežimio vairuotojo širdis užplaukė, jis prarado valdžią ir įvažiavo į autobusų stotelę. Mama ir dar viena moteris žuvo iš karto, kitiems pasisekė daugiau — sužeisti, bet išgyveno. Vairuotojas mirė ligoninėje, sužinojęs, kad dėl jo kaltės žuvo žmonės. Platus infarktas.
Apie tai pranešė visose naujienose. Po laidotuvių Greta vaikščiojo kaip apsiniaukusi. Pati vos nepateko po Manto mašina. Jis spėjo stabdyti, išlipo ir pradėjo rėkti, bet pamatęs jos veidą nutilo, nuvežė namo ir pasiliko su ja.
Jis jaunesnis už ją trejais metais. Skirtumas nereikšmingas, bet Gretei atrodė, kad tarp jų – dešimtmetis. Jis nieko neplanavo, gyveno vieną dieną, nuo pokalbių apie vaikus nukreipdavo galvą. “Kokie vaikai? Spėsime. Gretute, ar mums dviese blogai?” — juokdavosi Lukas.
O ji norėjo normalios šeimos, vaikų, kartu rinktis vaikišką vežimėlį ir mažutes palaidines. Tokie pokalbiai jį erzindavo.
Namuose sąmoningai neliedavo telefono iš rankinės, kad nežiūrėtų į jį kas minutę. Vos susilaikydavo, kad nepaskambintų. Ruošdamasi darbui, kiekvieną rytą su drebančia širdimi tikrindavo žinutes. Lukas nerašė.
Vėl tuščias vienišas vakaras. Televizoriuje rodė kažkokį filmą. Greta galvojo apie savo, nematydama, kas vyksta ekrane. Todėl ne iš karto išgirdo prislopintą garsą iš prieškambario. Ilgai negalėjo išsitraukti telefono iš maišelio. Kliudė piniginė, šukos, įvairūs moteriški smulkmenos. Pagaliau išsitraukė, bet skambino ne Lukas. Greta atsiliepė, galvodama, kad jo telefonas galėjo išsikrauti ar jis pateko į avariją…
— Greta? — paklausė pagyvenusios moters balsas.
Ir jai staiga tapo vienodai, kas skambina ir kodėl.
— Čia tavo tetos Sofijos kaimynė. Aleksandra mirė šį rytą.
Kokia teta Sofija? Kokia kaimynė? Apie ką apskritai kalba ši moteris? Ir staiga galvoje užsidegė vaikystės prisiminimas. Maža, apvali moteris, panaši į Kūlį. Ji uždengdavo burną ranka, kai šypsojosi. Neturėjo priekinių dantų — vyras išmušė girtas. Iš jos kvepėdavo krosnimi ir pyragais.
Greta nekantriai laukė vasaros, kad išvažiuotų pas tetą Sofiją. Bet mama pasakė, kad daugiau ten nevažiuos. Ji nebeatsimena jau, kodėl. O paskui užmiršo ir pačią tetą Sofiją.
— Ar girdi mane? — paklausė svetimas balsas.
— Taip. O nuo ko ji mirė?
— Gydytojas sakė, kad atsiplėšė trombas. Rajono centras, ligoninė ne toks, kaip mieste. Galėjo ir namuose palikti, bet karščiai… Ar atvažiuosi?
— Kada laidotuvės? — paklausė Greta.
Ji niekur nesiruošė važiuoti.
— Poryt, trečią dieną, kaip priklauso. Jei negali, pasakyk, atidėsime laidotuves…
— Nereikia, atvažiuosiu. Pasakykite, kaip pas jus nuvykti, neatsimenu, — sunku prisipažino Greta.
— Žinoma, — džiaugsmingai tarė moteris. — Iš kur tau atsiminti? — Kaimas Užgaliai. Autobusu dvi valandos kelio, mašina greičiau.
— Autobusu, — pasakė Greta, prisiminusi, kad Manto su mašina nebėra.
— Imk bilietą į kaimą Beržynė, pas mus autobusas nevažiuoja, pėsčiomis reikės eiti. Gal susitiksiu?
— Nereikia.
— Atvažiuok. Ji be tavęs viena…
“Nepvažiuosiu. Kam? Aš beveik neprisimenu tėtos Sofijos. Iš kur išvis ši kaimynė sužinojo mano numerį?” — Greta atidarė spintą. Akis užkliuvo suknelė, kurioje laidojo mamą. — Mama… Ji būtų atvažiavusi.”
Greta išsitraukė ilgą mėlyną sijoną smulkiomis baltomis gėlelėmis ir juodą marškinėlius. Visa kita buvo per daug ryški, laidotuvėms netinkama. Sudėjo drabužius į krepšį.
Rytą ji nuėjo į darbą ir parašė prašymą tris dienas atostogauti savo sąskaita. Kaip priklauso.
— Jei reikės dar, paskambink, — su užuojauta tarė viršininkė.
Greta grįžo namo, susirinko viską, ko reikia, ir išvyko į stotį. Autobusas jau buvo išvykęs, kito teko laukti dvi valandas. Grįžti namo nebuvo prasmės. Greta praleido laiką kavinėje ir stoties parduotuvėse. Nupirko saldainių, sausainių, vyno. Negi tuščiomis rankomis važiuosJai sugrįžus į miestą, Nikolajus jau laukė prie jos durų su naujomis svajonėmis ir pasiruošęs pradėti viską iš naujo kartu.