Atsibudau ketvirtą ryto, kad iškepčiau vaikams blynų – bet tai, kas laukė prie sūnaus buto, sudaužė man širdį.
Mažame miestelyje netoli Kauno, kur rytinis rūkas gaubia gatves, mano gyvenimas bėga tik vieno tikslo vardan – mano vaikų. Mano vardas Aldona Kazlauskienė, ir aš visada gyvenau tik dėl jų. Bet vakarojantis rytas, prasidėjęs iš rūpesčio ir meilės, virto skausmu, kuris iki šiol spaudžia mano širdį.
Visa gyvenimą vaikams
Mano vaikai – sūnus Darius ir duktė Gabija – jau seniai suaugę. Jie turi savo šeimas, savo rūpesčius, bet man jie vis tiek liko mano mažyliais. Būdama 67 metų, aš nesėdžiu vietoje: viriu, valau, bėgioju po parduotuves, tik kad jiems būtų lengviau. Darius su žmona Rasa ir dviem vaikais gyvena netoliese, o Gabija su savo vyru išsikėlė į kitą miestą. Stengiuosi būti šalia sūnaus, padėti, kol dar turiu jėgų. Mano gyvenimo prasmė – matyti juos laimingus.
Vakar, kaip įprasta, atvykau pas Dariusą beveik prieš septintą ryto. Atsikėliau ketvirtą, kad iškepčiau šviežių blynų – mano anūkų, Matijos ir Austėjos, mėgstamiausio gėrimo. Įsivaizdavau, kaip jie apsidžiaugs, kaip susėsim kartu, pasijuoksime. Sudėjusi blynus į dėžutę, nuskubau pas sūnų, tikėdamasi šiltos sutikimo. Bet tai, kas laukė prie jo buto durų, viską apverstė aukštyn kojomis.
Smūgis prie durų
Priėjusi prie durų, paskambinau, bet niekas neatidarė. Keista – Dariusas žinojo, kad ateisiu. Paskambinau dar kartą, paskui pabeldau. Tyla. Staiga durys atsivėrė, ir ant slenksčio pasirodė Rasa, mano uošvė. Jos veidas buvo šaltas, o akys – pilnos pykčio. „Aldona Kazlauskiene, kam jūs vėl atėjote? Mes nieko neprašėm“, – užrėžė ji, net nesveikindamasi.
Aš apstulbau. Rankose laikiau šiltą dėžutę su blynais, o širdyje – sumišimą. „Aš gi dėl vaikų, dėl anūkų“, – murmusėjau, bet Rasa pertraukė: „Jūs mums trukdote. Mes patys susitvarkysim. Baikit kištis į mūsų gyvenimą!“ Ji paėmė dėžutę ir užtrenkė duris man prieš nosį. Aš stovėjau lyg permirgusi, negalėdama patikėti, kad tai vyksta.
Šeimos išdavystė
Grįžau namo, ir ašaros tekėjo per veidą. Dėl ko aš kaltė? Už tai, kad norėjau nudžiuginti anūkus? Už tai, kad visą gyvenimą atidaviau vaikams? Dariusas net neišėjo, nepaskambino, nieko nepaaiškino. Jo tyla skaudino labiau nei Rasos žodžiai. Prisiminiau, kaip auginau jį, kaip naktim sėdėdama prie jo lovelės, kaip viską aukojau dėl jo laimės. O dabar aš – našta?
Gabija, mano duktė, visada sakydavo: „Mama, nesikišk, leisk jiems gyventi savo gyvenimą“. Bet kaip aš galėjau nepadėti? Mano anūkai – mano džiaugsmas, mano viltis. Galvojau, kad mano rūpybė jiems reikalinga, kad ji palengvina jų gyvenimą. Bet Rasos žodžiai, kaip nuodas, užteršė viską. Pajutau save nereikalinga, atstumta, svetima šeimoje, kurią pati sukūriau.
Skausmas ir abejonės
Visą dieną galvojau apie tą akimirką. Gal aš tikrai per daug kišuosi? Gal Rasa teisi, ir aš trukdo jų šeimai? Bet kodėl Dariusas man tos nepasakė pats? Jo tyla – lyg peilis nugaroje. Mėginau jam paskambinti, bet jis neatsiliepė. Tik vakare atėjo sausas pranešimas: „Mama, atleisk, mes buvom užsiėmę. Nepyšk.“ Nepyšk? Kaip galima nepiktis, kai tavo meilę pragazina?
Prisiminiau, kaip pirmuosius santuokos metus Rasa džiaugėsi mano pagalba. Aš žiūrėjau vaikus, virtuvę, valiau, kol ji kūrė karjerą. O dabar, kai anūkai paaugo, aš tapau našta? Ar ji Darisą nuteikė prieš mane? Mintys painiosi, o širdis skilo nuo skausmo. Visą naktį negalėjau užmigti, klausdama savęs: kur aš suklydau?
Mano pasirinkimas
Šį rytą nusprendžiau, kad daugiau nevažiuosiu pas jAčiū dievui, mano duktė Gabija visada prisimena, kad aš dar esu čia.