Šiandien parašysiu, nes širdis verkiasi, o mintys supainiotos, lyg vėjo nugramdyti lapai. Viena auginau sūnų, tikėjausi jo pagalbos, o jis tapo našta kartu su savo žmona.
Gyvenimą paaukojau savo sūnui, atsidaviau viską, kad jis išaugtų geru žmogumi. Vietoj dėkingumo ir paramos gavau abejingumą, tingumą ir išdavystę. Mano mylimas sūnus ir jo žmona dabar – tai sunkus našta, ir aš stoviu prieš skausmingą pasirinkimą: išvaryti juos ar toliau kęsti, prarandant paskutines jėgas ir viltis.
Esu Ona Petrauskienė, gyvenu mažame miestely, netoli Biržų. Mano sūnus, Domas, vaikystėje atrodė kaip likimo dovana. Išauklėtas, švelnus, paklusnus – su juo niekada nekilpo bėdos. Aš, vieniša motina, dirbdavau dviem darbais, kad jam suteikčiau gerą gyvenimą. Svajojau, kad jis užaugs, taps mano atrama, padės man, kaip aš jam. Tačiau tos svajonės suirsta kaip iš smėlio supiltas pilis, kai Domas suaugo.
Po mokyklos jis atsisakė toliau mokytis. „Mama, universitetas – ne man“, – pasakė ir išėjo į kariuomenę. Tikėjausi, kad tarnyba padarys jį atsakingesnį, kad sugrįš su noru kurti ateitį. Bet jis sugrįžo tik su nusivylimu. Mokytis? „Nenoriu“. Dirbti? „Tik jei darbas bus man patinkantis“. Jo reikalavimai buvo neįgyvendinami: didelė alga, lengvas darbas, nė trupučio pastangų. Įsidarbino sandėlyje, bet po mėnesio iškrito sakydamas, kad „tai ne jo“. Pusę metų sėdėjo namie, nieko nedarydamas. Aš jį maitinau, pirkinėjau drabužius, mokėjau už viską iš savo menkos pensijos, nors man pačiai vos užtekdavo pragyventi.
O tada Domas atsivedė į namus žmoną – Aistę, aštuoniolikmetę merginą, kuri niekur nedirbo ir nesiruošė. Jos arogancija stebino – elgėsi taip, lyg visas pasaulis jai priklausytų, nors neturėjo nei išsilavinimo, nei planų. Žinoma, jie apsigyveno pas mane. Mano mažas butas, jau ir taip ankštas, virto kovos lauku. Bandžiau kalbėtis, atkreipti dėmesį į netvarką, jų neveikimą, bet kiekvienas mano žodis sukeldavo pyktį. „Mama, mes patys susitvarkysim!“ – biržtelėjo Domas. Aistė linkčiodavo galvą, akių vartydama. Jų žodžiai skambėjo kaip tyčiojimasis iš mano pastangų.
Vieną dieną nebetvėriau. „Tvarkykitės, bet ne mano namuose! – pratrūkau. – Negaliu jūsų dviejų maitinti iš savo pensijos! Man pačiai vos užtenka, o jūs sėdite ant manęs!“ Balsas drebėjo nuo skausmo ir pykčio. Paskelbiau ultimatumą – iki mėnesio pabaigos jie turi susirinkti daiktus ir išsikelti. Domas žiūrėjo į mane su įžeidimu, Aistė nusispjovė, bet nei vienas neatsiliepė. Tačiau giliai širdyje jaučiu baimę: o jei jie neišsikels? Ką daryti su savo pačios sūnumi?
Širdį skauda tarp meilės Domui ir teisingumo jausmo. Jis – mano kraujas, mano berniukas, dėl kurio aš visko atsisakydavau. Bet dabar jis apie mane nebesirūpina. Jo abejingumas, tingumas, jo pasirinkimas tokios pat neatsakingos žmonos – visa tai lyg ant veido smūgis. Aistė tik dar labiau paaštrina situaciją – ji nevirė, netyrė, gyveno iš mano lėšų, lyg aš privalau ją išlaikyti. Matau, kaip mano gyvenimas nyksta, vilkėdama juos abu, ir tai perplėšia sielą.
Ką daryti? Išvaryti juos – reiškia prarasti sūnų amžinai. Leisti likti – reiškia galutinai prarasti save. Kiekvieną dieną žvelgiu į Domą ir ieškau to berniuko, kurį taip mylėjau, bet matau tik svetimą žmogų, pamiršusį, kas yra dėkingumas. Viltis, kad jis man padės, mirė, ir dabar stoviu prieš bedugnę, nežinodama, ar dar turiu jėgų žengti žingsnį…