Bendra virtuvė ir tingi marti

Kartu virtuvė ir tingioji anyta

Su Antanu gyvename jo namuose – na, kaip pasakyti, ne visai jo. Be mūsų čia gyvena jo jaunesnysis brolis Paulius ir jo žmona Kristina. Turime vieną bendrą virtuvę, maistą perkame kartu, gaminate paeiliui, o sąskaitas dalijamės pusiau. Skamba kaip tobula bendruomenė, tiesa? Tik štai Kristina, mūsų brangioji anyta, matyt, nusprendė, kad namų ūkis – ne jos rūpestis. Ji nei šaukšto neišplaus, nei bulvių nuluoš, o aš jau ant ribos, kad įteikčiau jai šluotą ir pasakyčiau: „Sveika atvykus į tikrąjį pasaulį!“ Bet kol kas susilaikau, nors kantrybė tirpsta greičiau nei sviestas keptuvėje.

Namas atiteko Antanui ir Pauliui iš tėvų, o kai susituokėme, nusprendėme gyventi kartu – taupiau, ir namas didelis, vietos užtenka. Aš neprieštaravau: Paulius ramus vaikinas, dirba auto remonto dirbtuvėse, namuose beveik nepasirodo. O Kristina… O, su ja viskas sudėtingiau. Kai ji ir Paulius ką tik susituokė, aš maniau, kad ji tiesiog drovėjasi, nenori kištis į bendrus reikalus. Bet praėjo pusmetis, ir supratau: drovumas čia neturi ko veikti. Kristina tiesiog čempionė bet kokio darbo vengime. Ji gali valandų valandas sėdėti savo kambaryje, slinkti telefoną ar dažyti nagus, kol aš virtuvėje verdu vakarienę keturiems.

Mūsų sistema paprasta: maistą perkame bendrai, gaminate paeiliui. Aš su Antanu prisiimame pusę savaitės, Paulius kartais kepa mėsą ar daro savo firmines sumuštinius, o Kristina… Na, jos eilė – tai kai ji užsisako picą arba padėja ant stalo jogurtą su užrašu „vakarienė paruošta“. Ir būtų gerai, jei ji tiesiog nemėgtų gaminti, bet ji net lėkštės neuplėšia! Kartą suskaičiavau: per savaitę aš plauku kalną indų, iš kurių pusė – jos kavos puodeliai su nebaigta latte. O kai prašau jos sutvarkyti, ji žiūri į mane kaip į ateivę ir sako: „Oi, Lina, aš pamiršau, rytoj padarysiu.“ Rytoj? Tas rytoj niekada neatėja!

Bandžiau kalbėtis su Antanu. „Antai, – sakau, – tavo anyta mus laiko tarnaitėmis. Gal Paulius su ja pasikalbės?“ Antanas tik nusišypsa: „Lina, nesuk dramos, Kristina tiesiog nėra pripratusi prie namų ūkio. Ji gi miestietė, jos mama viską darydavo.“ Miestietė? O aš, reiškia, iš kaimo pabėgusi? Aš irgi mieste augau, bet tai manęs netrukdo lupti bulves ir mėtyti grindis. Pauliui, kai užsiminiau, tik pečiais patraukė: „Kristina tokia, kokia yra. Jei nenori gaminti – neversk.“ Neversti? O kas tada šitą minią pavalgys, jei ir aš pradėsiu „nenorėti“?

Kažkada įvyko atvejis, kuris mane pribaigė. Verdžiau plovą – tikrą, su aviena, kaip Antanas mėgsta. Praleidau dvi valandas, padėjau stalą, kviečiu visus. Kristina nusileidžia, pasiima lėkštę, susidėliuoja kalną ir sako: „Lina, o kodėl ryžiai sausoki? Reikėjo daugiau sviesto.“ Aš vos šakelės nepalikau. Sausoki? Tai aš, reiškia, dvi valandas prie plito stovėjau, kad išgirčiau, jog mano plovas „ne toks“? O ji net ačiū nesakė, suvalgė ir išėjo, palikusi lėkštę ant stalo. Tada aš praradau kantrybę ir pasakiau: „Kristina, jei nepatinka – gerk pati.“ Ji tik nosimi purtėlėjo: „Na, aš gi nemoku, Lina, tu geriau susitvarkai.“ Geriau? Tai dabar aš oficialus šio namo virėja?

Pradėjau galvoti, ką daryti. Pirmas variantas – paskelbti streiką. Nustoti gaminti, valyti, pirkti maistą. Pažiūrėsim, kaip Kristina giedos, kai šaldytuve liks tik jos jogurtas. Bet žinau, kad Antanas su Pauliumi pradės niurzgėti, o aš nenoriu rietis su vyru dėl jos. Antras variantas – pasikalbėti su ja atvirai. Pasakyti: „Kristina, mes čia ne viešbutyje, arba padedi, arba valgai kavinėje.“ Bet bijau, kad ji vėl apsimes, jog nesupranta, arba pradės verkšlenti Pauliui, o jis kaltins mane. Trečias variantas – tiesiog susitaikyti. Bet tai ne man. Aš nesiruošiu būti tarnaite savo pačios namuose.

Kartais svajoju, kad mes su Antanu išsinuomotume butą ir išsikraustytume. Bet namas – Antano palikimas, jis jį myli, ir aš prie šios vietos prisirišau: čia sodas, veranda, jauku. Nenoriu dėl Kristinos atsisakyti to, kas mums brangu. Net bandžiau gudrauti: pasiūliau padalinti virtuvę į „atsakomybių zonas“. Sakau, kiekvienas atsako už savo maistą ir indus. Bet Kristina tik linktelėjo ir toliau gėrė kavą iš mano puodelio. Matyt, ji tiesiog neperšaunama.

Mano draugė, kai jai pasiskundžiau, patarė: „Lina, duok jai konkretų užduotį. Sakyk, kad trečiadienį ji gamina vakarienę, ir taškas.“ Pabandžiau. Paskyriau Kristinai dieną, o ji atsakė: „Oi, Lina, aš trečiadienį užimta, gal tu?“ Užimta? Skrolinti soc. tinklalapius? Aš jau ant ribos, kad pakabiu virtuvėje tvarkaraštį ir prirašysiu: „Kristina, tavo diena – arba pica, arba badas.“ Galbūt bent tai ją pajudins.

Kol kas tiesiog stengiuosi nesprogti. Gaminu, valau, bet kiekvieną kartą, pamatydama jos purviną puodelį, įsivaizduoju, kaip įteikiu jai medalį už „dykinėjimo meistriškumą“. Antanas žada pasikalbėti su Pauliumi, bet netikiu, kad tai padės. Kristina – kaip katė, kuri vaikšto savo keliais, tik valgo iš mano dubens. Bet aš surasBet viena diena Kristina pagaliau suprato, kad šiame name visi turime bendrai rūpintis, ir išplovė savo pirmąją lėkštę.

Rate article
Zibainis
Add a comment

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

seven + 8 =

Bendra virtuvė ir tingi marti