„Bet tu pati pasiūlei pasiimti mano mamą pas mus. Aš tavęs neverčiau,“ – tarė Kęstutis Austėjai.
Austėja baigė institutą ir įsidarbino organizacijoje, kur jau dirbo Kęstutis. Jis iš karto pastebėjo kuklią, gražią merginą. Kaip patyręs darbuotojas parodė jai visas įstaigos patalpas, o po darbo jos laukė su automobiliu prie išėjimo. Taip jie pradėjo susitikinėti, o po pusmečio – susituokė.
Kęstutis ką tik buvo nusipirkęs butą, pinigų remontui neliko. Padėjo Austėjos tėvai. Jaunieji su entuziazmu ėmėsi įrenginėti savo pirmąją lizdelį: lankė parduotuves, rinkosi tapetus, vakarais juos klijavo patys. Kartais kviesdavo draugų pagalbai. Darbas ėjo linksmai ir greitai. Austėja rinkosi baldus ir smulkmenas, kad būtų jaukiau. Remonto pabaigą šventė garsiai ir plačiai. Dabar belieka tik gyventi ir džiaugtis.
„Nuostabu, tiesa? Palaukime su vaikais. Pavažiuosime atostogų, pailsėsime, tada…“ – kalbėdavo Kęstutis Austėjai.
Buvo šiltas, saulėtas birželio mėnesis, ore sklandė tuopų pūkai. Atostogų sezonas prasidėjo. Jaunieji vakarais svarstė, kur leistis atostogauti, rinkosi viešbutį, užsisakė bilietus. Tačiau bėklė atėjo iš netikėtos pusės, ir svajonėms apie poilsį nebuvo suleista išsipildyti.
Vieną rytą, kai Austėja pabaigė dažytis blakstienas virtuvės stale, o Kęstutis stebėjo, ar neužvirs kava, skambtelefono skambutis.
„Austėj, kava paruošta,“ – pasakė Kęstutis ir atsiliepė į skambutį.
Austėja įpylė karštą gėrimą ir pakėlė puodelį prie lūpų.
„Ką?!“ – sušuko Kęstutis į telefoną.
Austėjos ranka su puodeliu drebėjo, ji apdegino lūpas ir liežuvį, o kava išsiliejo ant stalo beformėje pėdlėje.
„Kas nutiko?“ – paklausė Austėja, pastebėjusi vyro pakitusį veidą.
„Mama ligoninėje. Kaimynė paskambino. Nuvarysiu, pažiūrėsiu, kas per reikalas. Galėsi į darbą nuvykti viena? Pranešk, kad vėluosiu.“
„Taip, žinoma.“ – Austėja žiūrėjo į rudą pėdlę ant stalo.
„Bėk, vėliau sutvarkysi. Mikroautobusas nelauks,“ – tarė Kęstutis, ir Austėja paklusniai nubėgo į darbą.
Ji skubiai ėjo į stotelę, kai pro šalį pralėkė Kęstutis, trumpai signalsodamas. Austėja jam ištvėrė ranką, laižydama apdegintas lūpas.
„Kaip mamai?“ – paklausė Austėja, kai po trijų valandų Kęstutis atvažiavo į ofisą.
„Blogai. Mamą paralyžiavo. Dešinioji pusė nejuda. Negali kalbėti. Gydytojas sakė, kad šansų pasveikti mažai. Viena ji negyvens.“
„Tai imkime ją pas mus. Ką čia svarstyti? O gal siūlai kiekvieną dieną pas ją važinėti po darbo? Reikia jai valgyti duoti, pakaitus keisti… Taip neteks laiko gaišti kelionėms.“
Kęstutis sutiko. Austėjai net atrodė, kad jis to tikėjosi iš jos.
Po trijų savaičių Kęstučio mamą, Leokadiją, parsivežė iš ligoninės namo. Austėja su Kęstučiu jai atidavė savo miegamąjį.
„Gal atostogas paimsime iš eilės, kad galėtume ją prižiūrėti? Kaip paliksime vieną?“ – šnibždėjo Austėja virtuvėje.
„Austėj, tu moteris, tau patogiau ja rūpintis. Rytoj pasilik namie, o aš su darbu susitarkiu, kad dirbtum nuotoliu. Mes visus pinigus įmetėme į butą. Slaugės neišgalėsime. Reikia vaistų pirkti, masažuoti…“ – pasakė Kęstutis, o Austėja vėl jai pakluso.
Ji sukosi kaip voverė ratu. Leokadijai valgė iš šaukšto, keitė pampersus. Vos atsisėsdavo prie kompiuterio, o Leokadija murmėdavo, ją šaukdavo. Be to, reikėjo eiti į parduotuvę, gaminti valgį. Kai Kęstutis grįždavo iš darbo, Austėja buvo visiškai išsekusi.
Kaupėsi nuovargis, pyktis į Kęstutį, kuris jai visiškai nepadedavo ir į motinos kambarį užsukdavo tik pasisveikinti. Ji darė klaidų, viršininkas grąžindavo dokumentus perdirbti. Paskui paskambino ir pasakė, kad Kęstutis paprašė ją atleisti nuo darbo. Vietoje Austėjos pasamdė kitą darbuotoją…
„Ar negalite sveika ranka laikyti šaukšto? Padėkite man bent šiek tiek!“ – išsižadėdavo Austėja, pykdamaAustėja žvilgtelėjo į Danų, kurio ranka vis dar švelniai glostė jos pirštus, ir suprato, kad baisių dienų galas jau už lango.