Beveik visą naktį nemiegojusi: vyro smūgis pažadino iš knarkimo.

Agnė beveik visą naktį neužmigo. Antrą valandą nakties vyras skaudžiai kumštelėjo ją į šoną ir suriko: – Nustok knarkti, atsibodai! Nors ji pradėjo knarkti tik tada, kai miegojo ant nugaros, vyras anksčiau ją švelniai paversdavo ant šono. Dabar jau piktai ją stumdo ar spardo, o pats greitai nusnūsta, kai Agnė geria raminamuosius ir negali užmigti iki ryto.

Jie su Kostu santuokoje jau 27 metus. Prieš dvejus metus jiedu minėjo sidabrines vestuves. Šventės nebuvo. Tiesą sakant, Kostas pamiršo apie šią svarbią datą. Tuo metu jis įsigijo naują automobilį ir buvo visai susikoncentravęs į jį. Seną automobilį perdavė sūnui.

Šeima taupė pinigus sūnaus būstui. Jis turėjo merginą. Bet tėvas su sūnumi nusprendė, kad reikia pirkti automobilį, nes jie brangsta, o sūnus su mergina galės apsigyventi jo kambaryje. Agnės niekas neklausė, nors didžioji dalis pinigų buvo jos, kadangi uždirbo daugiau nei vyras.

Po naujo automobilio pirkimo, ji pradėjo taupyti pinigus savo sąskaitoje. Vyras iš pradžių įsižeidė. Agnė jam paaiškino, kad daugiau nepasitiki, nes jie nusipirks dar ir trečią automobilį: – Prašau, taupyk savo pinigus savo sąskaitoje, kur čia problema? –

– Žinai, kad mano alga nėra didelė, ką galiu atidėti? – atsakė jis.

Agnė turi aukštąjį išsilavinimą. Jos draugė Lina kartu atvyko iš mažo miestelio į Vilnių stoti į pedagoginį universitetą. Merginos įstojo be vargo ir sėkmingai jį baigė. Lina mokykloje dirbo tik vienerius metus ir išėjo. Ji baigė kirpėjų kursus, mokėsi pas žinomą meistrą Rygoje ir atidarė savo kirpyklą.

Agnė liko mokykloje ilgesnį laiką. Pirmus darbo metus ji susipažino su Kostu. Agnė vedė ekskursiją abiturientams į technikos kolegiją, kur Kostas dirbo gamybos meistru. Jis buvo jaunas, aukštas, charizmatiškas ir turėjo puikų humoro jausmą.

– Nemaniau, kad tokį paprastą darbą galima taip įdomiai pristatyti, – tarė jam po ekskursijos. Kosto taip pat sužavėjo jaunoji mokytoja, jie pradėjo susitikinėti ir po pusmečio susituokė. Vestuvės buvo kuklios. Atvyko tik Agnės tėvai.

Jaunuoliai apsigyveno pas Kosto mamą, turėjusią trijų kambarių butą. Jis buvo vienintelis sūnus. Tėvas mirė jaunas. Vėliau uošvė nusprendė, kad atliko savo pareigą, ir išvyko gyventi į Kuršių neriją. Ji susipažino su vyru našliu, ir jis jai pasipiršo. Taip Butas liko šeimai iki šių dienų. Uošvei viskas klostėsi gerai, ir ji padovanojo būstą sūnui.

Agnės mama nuo mažens savo dukrai įkalbėjo, kad ji turi idealiai tvarkyti namus, tad vyras net nepastebėtų jos pastangų. Vyrai nemėgsta, kai moterys šeštadieniais daro generalinį tvarkymą, todėl visus darbus reikia atlikti iki vyro grįžimo.

Agnė keldavosi penktą ryto, gamindavo pusryčius ir vakarienę. Pietaudavo darbovietės kavinėje. Grįždavo namo anksčiau už vyrą ir spėdavo sutvarkyti butą, išplauti ir išlyginti drabužius. Vakare ruošdavosi pamokoms ir tikrindavo sąsiuvinius.

Kai Agnei buvo 24 metai, gimė sūnus Domas. Ji liko namie su vaiku, pajuto palengvėjimą, nes nereikėjo vaikščioti į darbą, o namų ruošos darbus atlikdavo, kol sūnus miegojo. Jis buvo ramus vaikas. Visgi, trūko pinigų. Vyro alga buvo nedidelė, o valstybės išmokos ne itin dosnios.

Kartą draugė Lina apsilankė su dovanomis Domui. Agnė paprašė paskolos iki Kosto algos.

Draugė skolino pinigus, tačiau pasakė: – Klausyk, vaikui jau 10 mėnesių. Ateik vakare į kirpyklą. Turiu puikią manikiūro specialistę Jurgą, mokykis iš jos, o aš neskaičiuosiu jai kabineto nuomos. Vakarais kelias valandas tėvas gali pabūti su vaiku. Atidaryk savo kabinetą. Manikiūru galima gerai uždirbti. Nepaisant laikų, moterys visada rūpinasi savo nagais. –

Agnė mokėsi uoliai, užsiėmė manikiūru, vėliau pedikiūru. Išsinuomojo kabinetą netoli namų. Pinigus įrankiams ir medžiagoms pasiskolino iš draugės. Agnė dirbo kiekvieną vakarą nuo 17 iki 22 valandos. Kostas likdavo su sūnumi. Klientų gavo gana greitai, buvo daug moterų dirbančių dienomis ir patogiau apsilankyti vakare. Į mokyklą Agnė negrįžo.

Gyvenimas tapo džiaugsmingesnis. Kostas liko dirbti senoje darbo vietoje. Jie įsigijo automobilį, suremontavo butą, atostogavo prie jūros. Agnė tik tris kartus važiavo su šeima. Vasarą padaugėdavo klientų, ypač pedikiūro. Kostas dar labiau vertino savo žmoną.

– Tu mano duona, – sakydavo jis su meile. Po šešerių metų gimė dukrelė Ieva. Agnė nenorėjo mesti darbo, nenorėjo prarasti klientų. Ji pasamdė auklę dukrai ir dirbo, bet dabar nuo pietų iki 20 valandos. Po metų sūnus pradėjo eiti į mokyklą. Ji buvo visai šalia, ir Domas greitai išmoko grįžti namo savarankiškai.

Po dukters gimimo metai Agnei bėgo greitai: didėjo vaikai, išaugo išlaidos ir problemos. Tiesa, ji sunkiai ilsėjosi. Namų aplankydavo tik per tėvo laidotuves arba retkarčiais trims dienoms aplankyti mamą.

Taip Domas jau 24 metų, o dukra Ieva – 18. Domas baigė teisės fakultetą. Gerai apmokamo darbo, žinoma, nerado. Dirba už kuklų atlyginimą. Ieva mokosi technologijų kolegijoje.

Prieš metus Domas parsivedė namo merginą Gabrielę. Ji ne vietinė, studijuoja trečiame kurse ekonomikos fakultete. Jau metus gyvena su jais, bet yra laikytini atstumo laikosi. Ateina po paskaitų ir užsirakina savo kambaryje.

Vieną dieną Agnė suprato, kad neturi tokios artimos, darnios šeimos, kaip anksčiau. Jie nebekalba ir gyvena kaip kaimynai bendrabutyje. Vyras vis dažniau išlieja ant jos blogą nuotaiką. Ji nebetrukdo jam su klausimais ir atjauta, kad nepapultų į pyktį.

Jos mylintis ir dėmesingas sūnus sėdi už uždarytų durų su Gabriele. Agnė pas juos neina. Vieną kartą norėjo tvarkyti jų kambaryje bet vėliau nusprendė, kad tegu gyvena, kaip patinka.

Dukters taip pat nebepriverčia tvarkyti kambaryje. Agnė ją gintarai, bet dukra atsako grubiomis replikomis, – Palik mane ramybėje, užknisai! –

Mama nebesusitvardo ir pati atlieka generalinį tvarkymą. Pastaruoju metu Ieva visai pasileido, mėto nešvarius drabužius ant grindų vonioje, nė nenori atidaryti skalbinių dėžutės dangčio.

Vakar Agnė skubėjo į darbą ir paprašė marčios Gabrielės sudėti indus į indaplovę ir nuvalyti grindis virtuvėje.

– Aš ne jūsų tarnaitė, – atsakė Gabrielė ir uždarė duris prieš jos nosį.

Agnė po vyro stumdymo taip ir neužmigo. Penktą valandą ryte atsikėlė. Paruošė pusryčius, kepė drubinę vakarienei. Agnė lupė bulves, o širdyje kunkuliavo įžeidimas. Ji ieškojo atsakymo, kada ir kaip tapo patogia namų tvarkytoja vyrui ir vaikams? Kada jie nustojo ją matę kaip žmoną ir motiną?

Šeima pabudo, draugiškai pusryčiavo koše ir omletu. Niekas nepadėkojo. Pirmasis išėjo Kostas, paskui Ieva. Išeidama paliko palaidinę ant kėdės ir sakė: – Man jos reikia vakarui, skubiai išskalbk!

Gabrielė pasidarė gražuolę savo kambaryje, o sūnus kreipėsi į motiną: – Prašau, neatguok Gabrielės darbais. Vakar labai nusiminė ir verkė. Jei ją skaudinsi, nebesilaikysiu tavęs savo motina, prisimink!

Visi išsiskirstė. Agnė į darbą turėjo būti dešimtą valandą. Ji paėmė telefoną ir atšaukė visus klientų vizitus. Nuėjo į darbą, susirinko visus įrankius ir medžiagas, sutvarkė atsiskaitymus už patalpų nuomą.

Agnė sugrįžo namo, sukrovė į kelioninį krepšį savo nedaug daiktų, surinko dokumentus. Ant šaldytuvo prisekė raštelį: “Mieli mano, supratau, kad manęs jums nebereikia, kaip žmonos ir motinos, o dirbti namų tvarkytoja pavargau. Esu tikra, kad be manęs jums bus geriau.”

Tada ji iškvietė taksi ir nuskubėjo į stotį. Mama nustebo, pamačiusi dukrą ant tėvynės slenksčio,

– Agne, kaip sužinojai, kad aš sergu? Norėjau jau tau skambinti, bet bijojau sutrikdyti, žinojau, kad esi darbais apkrauta. –

– Mama, pagyvensiu pas tave. Man reikia surasti save, praradau save. Jaučiuosi kaip nuvaryta kumelė, – sakė Agnė, apėmusi motiną, ir pravirko.

Agnė, žinoma, tikėjosi, kad vyras siūlys jai sugrįžti, kad vaikai prašys atleidimo… Bet vyras net nepaskambino. Ieva paskambino, – Kaip tu galėjai? Išvažiavai ir neįskalbiai mano palaidinės? Ir taip, be tavęs geriau, niekas nesuka proto.

Agnė jau penkis mėnesius gyvena pas motiną. Ji vienintelė dukra. Motina labai pasilpo, dažnai serga. Agnė gimtajame mieste išsinuomavo nedidelį kambarį ir užsiima savo profesija. Ji dirba švelnesniu grafiku. Pajamos sumažėjo, bet ir išlaidos gerokai mažesnės. Draugė Lina skambina, palaiko Agnę ir atneša naujienas.

Kostas netrukus po žmonos išvykimo apsigyveno pas vienišą bendradarbę. Jiedu jau keletą metų puoselėjo artimus santykius.

Ieva pasikvietė draugą bendramokslį gyventi kartu, – Kodėl Domui galima, o man ne? –

Tėvas duoda jai pinigų pragyvenimui, bet jų neužtenka. Tad važinėja pas jį prašinėti daugiau, nors pas mamą gėda prašyti, juk pati sakė, kad be jos geriau.

Jaunimo gyvenimas pilnas konfliktų, niekas nenori gaminti ar tvarkyti buto.

Agnė, žinoma, nerimauja dėl vaikų, bet guodžiasi mintimi, kad jie jau pakankamai suaugę ir jos nereikia, nes net neskambina.

Vyras ją nuvylė, ji buvo tiek įsisukusi į darbą, kad nepastebėjo jo atšalimo.

Agnė pateikė pareiškimą dėl skyrybų ir turto padalijimo, ir jai būna skausminga bei apmaudu, kad 49 metų ji liko “prie sugriautų vilčių”, be šeimos, kuriai skyrė 27 metus.

Labiausiai skaudu, kad pati dėl to kalta.

Moteris neturi visiškai pasikliauti šeima.

Šeima to niekada neįvertins ir pavirš ją kaip kilimėlį po kojomis.

Rate article
Zibainis
Add a comment

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

3 × two =

Beveik visą naktį nemiegojusi: vyro smūgis pažadino iš knarkimo.