Būsto klausimas: kova už ateitį
Aš esu Rasa, man 48 metai, ir šiuo metu stoviu prieš skausmingą pasirinkimą, kuris plėšo mano širdį. Mūsų ramiame miestelyje prie Nemuno mano sūnus Dovydas pranešė, kad ketina vesti savo draugę Austę. Jie kupini vilčių ir svajoja apsigyventi bute, kurį mes su vyru nuomojame. Tačiau aš visiškai prieš tai, ir tam yra rimta priežastis, kuri graužia mane iš vidaus. Šis sprendimas gali visam laikui pakeisti mūsų santykius su sūnumi, bet aš negaliu elgtis kitaip, bijodama už savo ateitį ir kitų žmonių klaidų pakartojimo.
Dovydas ir Austė maldauja mūsų su vyru Tomu leisti jiems gyventi mūsų vieno kambario bute. Dabar visi kartu gyvename dviejų kambarių bute su Dovydu. Vieno kambario butą įsigijome prieš keletą metų, paėmę būsto paskolą, kurią ką tik atidavėme. Šis butas yra mūsų planas senatvei. Jį nuomojame, kad sutaupytume pinigų ir galėtume gyventi gerai, kai išeisime į pensiją. Šiuo metu pajamos iš nuomos nėra labai svarbios, tačiau po kelerių metų jos taps vienintele mūsų pagalba. Be šių pinigų mums gresia skurdas, o aš nenoriu praleisti senatvės skaičiuodama centus.
Austė gyvena ankštame dviejų kambarių bute su tėvais, jaunesne seserimi ir sergančia močiute. Jos šeima svajoja, kad ji ištekės, ir jų namuose atsiras daugiau vietos. Austės tėvai neturi galimybės nupirkti jauniesiems būsto, todėl jie tikisi mūsų. Bet aš negaliu sutikti. Jei mes įleisime Dovydą ir Austę į butą, niekada negalėsiu paprašyti jų išsikraustyti – ypač jei jie susilauks vaiko. Ši mintis kankina mane kaip drožlė, nes žinau: geraširdiškumas gali virsti tragedija.
Mano draugė Ramunė pateko į tą pačią spąstus. Ji leido savo dukrai ir žentui gyventi bute, kurį nuomavo, įspėdama, kad tai laikina. „Taupykit į savo būstą, vėliau išsikrausit“, – sakydavo ji. Tačiau jie netaupė. Vietoj to leisdavo pinigus atostogoms, brangiam drabužiui ir technikai. Netrukus jie susilaukė vaikų, ir dabar Ramunė negali jų išvaryti. „Kaip aš išvarysiu dukrą su mažyliais? – verkė ji man. – Ir pinigų iš jų neimsi, dukra dekrete. O aš vos išgyvenu iš savo pensijos!“ Jos ašaros ir neviltis tapo man įspėjimu. Aš nenoriu pakartoti jos likimo.
Bijau, kad Dovydas ir Austė, gavę butą, atsipalaiduos. Jie gyvens sau maloniai, negalvodami apie ateitį. Kam jiems taupyti į būstą, jeigu turi nemokamą? O mes su Tomu liksime be nieko. Kai išeisime į pensiją, teks išgyventi iš menkų išmokų, sau visko atsisakant. Ši mintis mane gąsdina. Nenoriu, kad mano senatvė taptų kova dėl išgyvenimo, kai net negalėsiu sau leisti vaistų.
Dovydas žiūri į mane su įsižeidimu, nesuprasdamas, kodėl taip atkakliau priešinuosi. „Mama, mums nėra kur gyventi, – sako jis. – Austė negali likti su savo tėvais, ten per ankšta.“ Jo žodžiai mane skaudina, bet aš nepasiduodu. „Nuomokitės butą, taupykit į savo, – atsakau. – Mes su tėčiu susitvarkėme, ir jūs susitvarkysit.“ Tačiau jo akyse matau nusivylimą, ir tai plėšo man širdį. Austė tyli, bet jos žvilgsnis pilnas priekaištų, lyg aš naikinu jų svajones. Jaučiuosi kaip monstras, bet negaliu atsitraukti.
Kiekvieną naktį guliu be miego, mintyse besiverčiodama paskutinį pokalbį. Įsivaizduoju, kaip Dovydas ir Austė nuomojasi mažą butuką, skaičiuodami kiekvieną centą, ir širdis suspaudžia iš gailesčio. Bet tada prisimenu Ramunę, jos ašaras, skurdą, ir ryžtas grįžta. Mes su Tomu dirbome visą gyvenimą, kad užsitikrintume sau senatvę. Kodėl turime aukotis dėl jų komforto? Jie jauni, turi laiko ir jėgų sau kurti gyvenimą.
Žinau, kad mano atsisakymas gali atitolinti Dovydą. Jis gali užguiti įsižeidimą, ir mūsų šilti, artimi ryšiai gali nutrūkti. Austė galbūt jį nustatys prieš mane, ir aš liksiu be sūnaus. Ši mintis kaip peilis krūtyje. Bet negaliu rizikuoti savo ateitimi, negaliu pakartoti Ramunės klaidų. Noriu, kad Dovydas ir Austė išmoktų atsakyti už save, kaip atsakėme mes su Tomu. Mes gi irgi pradėjome nuo nulio, ėmėme paskolas, taupėme, bet pasiekėme savo. Kodėl jie negali?
Sėdėdama prie lango, žvelgiu į apsnigtas miestelio gatves ir jaučiu, kaip viduje siaučia audra. Myliu savo sūnų, bet negaliu aukotis viskuo dėl jo akimirkinių džiaugsmų. Tegul jie nuomoja butą, tegul mokosi kovoti už savo ateitį. Tikiu, jie susitvarkys, bet baimė juos prarasti mane persekioja. Ar elgiuosi teisingai? O gal mano tvirtumas taps siena, kuri mus išskirs amžiams?