Gyvenimo klausimas: kova už ateitį
Mano vardas Rasa, man 48 metai, ir aš stoviu prieš sunkią dilemą, kuri skaldosi mano širdį. Mūsų ramiame miestelyje prie Nemuno mano sūnus Martynas paskelbė, kad ketina vesti savo merginą Aušrą. Jie kupini vilčių ir svajoja apsigyventi bute, kurį mes su vyru nuomojame. Tačiau aš kategoriškai prieš, ir tam yra rimta priežastis, kuri erzia mano sąžinę. Šis sprendimas gali amžinai pakeisti mūsų santykius su sūnumi, bet aš negaliu pasielgti kitaip, bijodama už savo ateitį ir kitų padarytų klaidų kartojimo.
Martynas ir Aušra maldauja, kad mes su vyru leistume jiems gyventi mūsų vieno kambario bute. Šiuo metu mes su vyru, Algirdu, gyvename dviejų kambarių bute kartu su Martynu. Vieną kambarį turimą butą įsigijome prieš keletą metų, paėmę paskolą, kurią ką tik atidavėme. Šis butas – mūsų planas išėjus į pensiją. Jį nuomojame, kad sutaupytume pinigų ir galėtume gyventi padoriai, kai jau nebebus pajamų. Dabar nuomos pajamos nėra labai svarbios, bet po kelerių metų jos taps vienintele mūsų pagalba. Be šių lėšų mums gresia skurdas, o aš nenoriu savo senatvę praleisti skaičiuodama centus.
Aušra gyvena ankštame dviejų kambarių bute su tėvais, jaunesne seserimi ir sergančia senute. Jos šeima svajoja, kad Aušra ištekės, ir jų namuose taps erdviau. Aušros tėvai neturi galimybės nupirkti jauniesiems būsto, todėl jie viliasi mūsų pagalba. Tačiau aš negaliu sutikti. Jei leisime Martynui ir Aušrai įsikurti į butą, niekada nebegalėsiu jų išprašyti – ypač jei jie susilauks vaiko. Ši mintis kankina mane kaip dilgėlė, nes žinau: geraširdiškumas gali virsti nelaimė.
Mano draugė Danguolė pateko į tą pačią spąstą. Ji leido savo dukrai ir įgūdui gyventi bute, kurį nuomodavo, perspėdama, kad tai tik laikinas sprendimas. „Taupykit savo būstui, vėliau išsikelsit“, – sakydavo ji. Tačiau jie netaupė. Vietoj to leisdavo pinigus atostogoms, brangiam drabužiui ir technikai. Netrukus jie susilaukė vaikų, ir dabar Danguolė negali jų išvaryti. „Kaip aš išvarysiu dukrą su mažyliais? – verkdavo ji man. – Ir pinigų iš jų nepaimsi, dukra dekretinėse. O aš vos išgyvenu su savo pensija!“ Jos ašaros ir neviltis tapo mano įspėjimu. Aš nenoriu pakartoti jos likimo.
Bijau, kad Martynas ir Aušra, gavę butą, atsipalaiduos. Jie gyvens sau maloniai, negalvodami apie rytojų. Kam jiems taupyti, jei yra nemokamas būstas? O mes su Algirdu liksime be nieko. Išėję į pensiją teks kovoti dėl išgyvenimo, sau visko atsisakant. Ši mintis mane gąsdina. Nenoriu, kad mano senatvė taptų kova už pragyvenimą, kai net vaistų sau nebegalėčiau leisti.
Martynas žiūri į mane su įskauda, nesuprasdamas, kodėl taip atkakliau priešinuosi. „Mama, mums nėra kur gyventi, – sako jis. – Aušra neg”Negaliu pasiduoti, nors ir skauda, nes kartais meilė reiškia neleisti kitiems pasilikti ties kompromisais, kurie ilgainiui sugriauna visus.”