Butas, arba Vienos šeimos istorija
Lina lėtai grįžo iš mokyklos ir galvojo, kaip padaryti, kad mama nesužinotų apie pažymį. Geriausia būtų, jei jos namie nebūtų. Tada Lina tiesiog paslėptų dienoraštį ir pasakytų, kad pamiršo jį mokykloje. Bet ką daryti rytoj? Negi kasdien pamiršti dienoraštį? Mama vistiek sužinos.
„Šiandien paslėpsiu, o rytoj pabandysiu pataisyti pažymį. Tada mama nepiktins per daug“, nusprendė Lina ir pagreitino žingsnį.
Mama kasdien priminė Linai, kad reikia gerai mokytis. Pirma, kad nesugėdintų tėvo pavardės. Jis buvo profesorius. O antra, kad lavintų protą. Kai kurioms ligoms yra genetinis polinkis. O močiutei buvo Alzhaimerio liga. Ji mirė, kai Linai buvo du metai.
Ji atsargiai įėjo į butą, stengdamasi neuždaryti durų triukšmingai. Ant kuprinės kabojo mamos paltas – taigi, ji namie. Lina tyliai nusivilko ir ant pirštų gatvelėse nuėjo į savo kambarį. Paslėpė dienoraštį po pagalve ir tik tada atsikvėpė. Persirengė ir iš karto atsisėdo prie namų darbų. Lina net perskaitė istorijos skyrių du kartus, o mama taip ir neatejo į jos kambarį. Tai buvo visiškai jai nebūdinga.
Lina atidarė duris ir išklausė. Bute buvo tylu. Gal mama susirgo ir miega? Jų butas buvo didelis, su aukštais lubomis ir plačiais langais, pačiame miesto centre. Baldai irgi buvo masyvūs, senoviniai ir tamsūs. Koridoryje stovėjo drabužinės, todėl jis atrodė ilgas ir bauginantis.
Staigoje svetainėje sutriko grindinio laikrodis. Lina beveik sušuko iš netikėtumo. Tada prisiminė, kad tai tik senelio laikrodis, ir nurimto. Ji nuėjo per koridorių ir pažvelgė į virtuvę. Mama sėdėjo prie stalo, sudėjusi rankas ir užmigusi ant jų.
„Mam“, sušuko Lina, palietusi jos petį.
Mama pakėlė galvą ir apsiverkusiais akimis pažvelgė į dukrą.
„Tėtis mirė. Tiesiai per paskaitą…“, išdrįso pasakyti mama bejausmiu balsu.
Ji prisiglaudė prie dukters ir pražudo verkdama, pasislepusi jos petį. Lina iš pradžių laikėsi, bet netrukus ir pati pradėjo verkti.
Kitą dieną ji neėjo į mokyklą ir nepataisė pažymio. Nebuvo iki to. Jie lankėsi ligoninėje, mirusiųjų namuose, kur mama atnešė tėčiaus geriausią kostiumą ir beveik naujus batus, ir dar kur nors.
Laidojime buvo daug žmonių, daugiausia iš universiteto, kur tėtis dėstė ir vadovavo katedrai. Lina jo neatpažino. Karste gulėjo svetimas senis. Bet mama verkė virš jo, kartodama: „Kaip mes be tavęs? Kam tu mus palikai…“
Po laidotuvių mama visas dienas gulėjo lovoje, verkė ir nieko nevalgė. Lina virė sau makaronus ar koldūnus. Kai jie baigėsi, ji paprašė mamą pinigų.
„Imk“, pasakė mama net neklaususi, kam jie jai.
Lina nusipirko dešrelių, batoną ir dvi pakeles makaronų.
Vieną dieną ji grįžo iš mokyklos ir rado mamą prie viryklės – ji virė sriubą. Lina nudžiugo.
„Kaip sekasi mokykloje? Ką valgei visą šį laiką?“, paklausė mama. Lina papasakojo. „Atsiprašau. Aš visai tavo pamiršau. Nieko. Rytoj nueisiu pas tėtį į katedrą ir paprašysiu, kad mane įdarbintų. Juk neatsisakys, tiesa? Reikia gyventi toliau.“
Mama atrodė išsekusi ir išblyškusi, visai ne taip, kaip anksčiau, kai tėtis buvo gyvas. Bet bent neverkė, kas jau buvo gerai.
Naujasis katedros vedėjas, tėčiaus mokinys, priėmė mamą laborante. Mama turėjo neužbaigtą aukštąjį išsilavinimą, dėstyti negalėjo. Laboranto alga maža, todėl mamai pasiūlė papildomai valyti katedrą. Ji sutiko, bet valė tik vakarais, kai visi dėstytojai išėjo namo.
„Gėda. Profesoriaus žmona plauna grindis“, dūsavo mama.
Lina dažnai ateidavo ir jai padėdavo.
Bet pinigų vis tiek trūko. Mama pardavė visus savo auksinius papuošalus katedros dėstytojoms. Kiek davė, už tiek ir atidavė. Bet netrukus ir jų neliko.
Pas mamą atėjo kaimynė ir pasiūlė nusipirkti dalį baldų. Bet mama atsisakė.
„Butas be baldų jau nebus toks pats“, tarė ji.
„Žiūrėk, jei nuspręsi parduoti, aš nupirksiu, bet tokios kainos nebesiūlysiu“, įsižeidusiai pasakė kaimynė ir išėjo.
Lina paklausė, kodėl mama taip vertina baldus, o auksą pardavė viską.
„Dar kvaila esi. Šitie baldai senoviniai. Tokie yra tik muziejuose. Jų net per karą nepardavė.“
Ir mama papasakojo Linai, kaip atsidūrė šiame bute.
Ji atvyko mokytis į universitetą iš mažo miestelio, gyveno bendrabutyje. Tėtis buvo dėstytojas, docentas. Ji įsimylėjo jį, nors jis buvo žymiai vyresnis. Ilgai slėpė savo santykius. Kai mama pastojo, tėtis atvedė ją į savo namus.
Tėvai susituokė, nors tėčiaus motina nesutiko su sūnaus pasirinkimu. Ji visomis priemonėmis kabinėjosi prie mamIr taip, visa ši istorija išmokė Liną, kad net patys tamsiausi gyvenimo momentai gali atnešti šviesą, jei tik išdrįsi pasitikėti savo širdimi.