Butas, arba Vienos šeimos istorija

**Butas, arba Vienos šeimos istorija**

Gabija lėtai grįžo iš mokyklos ir galvojo, kaip padaryti, kad mama nesužinotų apie dvejetą. Geriausia būtų, jei jos išvis nebūtų namie. Tada Gabija tiesiog paslėptų dienyną ir pasakytų, kad pamiršo jį mokykloje. Bet ką daryti rytoj? Negi kiekvieną dieną pamiršinėsi dienyną? Mama vistiek sužinos.

„Šiandien paslėpsiu, o rytoj pabandysiu pataisyti dvejetą. Tada mama nelabai pyks“, nusprendė Gabija ir pagreitino žingsnį.

Mama kiekvieną dieną priminė Gabijai, kad reikia gerai mokytis. Pirma, kad nepažemintų tėvo pavardės. Jis buvo profesorius. Antra – kad lavintų smegenis. Kai kurios ligos buvo paveldimos. O senutę ištiko Alzhaimerio liga. Ji mirė, kai Gabijai buvo dveji metai.

Ji atsargiai įėjo į butą, stengdamasi nespausti durų. Ant drabužių spintos kabėjos mamnos paltas – vadinasi, ji namie. Gabija tyliai nusirengė ir ant pirštų smigalio nuėjo į savo kambarį. Paslėpė dienyną po pagalve ir tik tada atsikvėpė. Persirengė ir iš karto atsisėdo prie namų darbų. Net istorijos skyrių perskaitė du kartus, o mama taip ir neatsirado. Tai jau buvo visiškai jai nebūdinga.

Gabija atidarė duris ir išklausė. Bute buvo tylu. Gal mama susirgo ir miega? Jų butas didelis, su aukštais lubomis ir plačiais langais, pačiame miesto centre. Baldai taip pat buvo masyvūs, senoviniai, tamsios spalvos. Koridoriuje stovėjo drabužių spintos, todėl jis atrodė ilgas ir šiek tiek bauginantis.

Staiga svetainėje atsitrenkė grindinio laikrodis. Gabija vos neužsibožė iš netikėtumo. Tada prisiminė, kad tai tik senelio laikrodis, ir nurimo. Nėjo koridoriumi ir pažvelgė į virtuvę. Mama sėdėjo prie stalo, su galva palaidota ant sukryžiuotų rankų.

„Mamyte“, švelniai palietė jos petį Gabija.

Mama pakėlė galvą ir apsiverkusiais akimis pažvelgė į dukrą.

„Tėtis mirė. Tiesiog paskaitos metu…“, ištarė mama bejėgišku balsu. Ji prisiglaudė prie dukros ir verkė, apsikabinusi jos pečius. Gabija kurį laiką drūtai laikėsi, bet netrukus ir pati apsiverkė.

Kitą dieną ji neėjo į mokyklą ir nebandė pataisyti dvejeto. Dabar buvo ne iki to. Jiedu lankėsi ligoninėje, mirusiųjų namuose, kur mama atnešė tėčiaus geriausią kostiumą ir beveik naujus batus.

Palaidojime buvo daug žmonių, daugiausia iš universiteto, kuriame tėtis dėstė ir vadovavo katedrai. Gabija jo nepažinojo. Karste gulėjo svetimas senis. Bet mama verkė prie jo, kartodama: „Kaip mes be tavęs? Kodėl mus palikai…“

Po laidotuvių mama ištisomis dienomis gulėjo lovoje, verkė ir nevalgė. Gabija virė sau makaronus ar koldūnus. Kai jie baigėsi, ji paprašė mamai pinigų.

„Imk“, atsakė mama net neklaususi, kam jie jai. Gabija nupirko dešrelių, batoną ir dvi pakelius makaronų.

Vieną dieną grįžusi iš mokyklos ji pamatė mamą prie viryklės – ji verdė sriubą. Gabija nudžiugo.

„Kaip mokykloj? Ką tu valgai visą šį laiką?“, paklausė mama. Gabija papasakojo. „Atsiprašau. Aš visai užmiršau apie tave. Nieko. Rytoj nueisiu pas tėtį į katedrą ir paprašysiu, kad mane priimtų į darbą. Neatsisakys, ar ne? Reikia toliau gyventi.“

Mama atrodė išblyškusi ir išsekusi, visai ne tokia, kokią Gabija prisiminė, kai tėtis dar gyvas. Bet bent jau neverkė, kas jau buvo gerai.

Naujasis katedros vedėjas, tėčiaus auklėtinis, priėmė mamą laborante. Mama turėjo neužbaigtą aukštąjį išsilavinimą, todėl dėstyti negalėjo. Laboranto atlyginimas mažas, tad jai pasiūlė papildomai valyti katedrą. Ji sutiko, bet dirbdavo vakarais, kai visi dėstytojai išsiskirsdavo namo.

„Gėda. Profesoriaus žmona plauna grindis“, atsidusdavo mama. Gabija dažnai ateidavo ir jai padėdavo.

Tačiau pinigų vis tiek trūko. Mama pardavė visus savo aukso papuošalus katedros dėstytojoms. Už kiek davė, už tiek ir atidavė. Bet netrukus ir jų neliko.

Kartą atėjo kaimynė ir pasiūlė nupirkti kai kurių baldų. Bet mama atsisakė.

„Butas be baldų jau nebus toks“, tarė ji.

„Žiūrėk, jei apsispręsi parduoti, aš pirksiu, bet tokios kainos jau neduosiu“, supykusi atsakė kaimynė ir išėjo.

Gabija paklausė, kodėl mama taip brangina baldus, o auksą viską pardavė.

„Dar kvaila esi. Šitie baldai senoviniai. Tokie yra tik muziejuose. Net karo metu jų nepardavė.“ Ir mama papasakojo Gabijai, kaip atsidūrė šiame bute.

Ji atvyko mokytis į universitetą iš mažo miestelio, gyveno bendrabutyje. Tėtis tuo metu buvo docentas. Ji įsimylėjo jį, nors jis buvo daug vyresnis. Jie ilgai slėpė savo santykius. Kai mama pastojo, tėtis atvedė ją į savo namus.

Tėvai susituokė, nors tėčiaus motina palaikė sūnaus pasirinkimą. Ji visomis priemonėmis erzindavo mamą, laikė ją neverta jų garsios giminės.

„Aš net norėjau išeiti iš namų, bet tėtis mane apgynė. Neleido niekur eiti, susipyko su motina. O tada gimė tu. Tėvo motina nurimo ir susitaikė. Vieną dieną ji išėjo į parduotuvę ir negrįžo. Tėtis ieškojo jos po visą miestą. NamGabija ir Nikitas pardavė likusius senovinius baldus, o už gautus pinigus nusipirko naujus, šviesius, kurie atnešė šilumą ir šviesą į jų namus, atveriančius duris naujai laimei.

Rate article
Zibainis
Add a comment

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

5 × one =

Butas, arba Vienos šeimos istorija