Turiu savą mažą butą – jaukų, su gėlėmis ant palangės ir senu foteliu, kurį tiesiog myliu. Po vestuvių mes su Dovilu nusprendėme čia gyventi, ir aš galvojau, kad tai bus mūsų mažas rojus. Bet nepraėjo nė poros mėnesių, o mano vyras jau pradėjo niurnėti, kad jam toli važiuoti į darbą. Iš pradžių galvojau, kad jis tiesiog pavargęs, bet dabar šios skundos skamba kiekvieną dieną, ir aš jau nebežinau, kaip reaguoti. Galbūt man pasiduoti ir persikelti, ar laikytis savo, nes čia mano namai, mano tvirtovė. Bet viena žinau tikrai: jo niurzgimas pradeda mane nervinti, ir bijau, kad tai tik mūsų problemų pradžia.
Su Dovilu susituokėme prieš pusę metų. Prieš vestuves jis gyveno su tėvais kitoje miesto pusėje, o aš – savo bute, kurį nusipirkau su tėvų pagalba ir paskola. Butas nedidelis, vieno kambario, bet dviem visai tinka. Įdėjau į jį širdį: nudažiau sienas šiltu kremu, pakabinau pati išsirinktas užuolaidas, sudėjau knygų lentynas. Kai svarstėme, kur gyventi po vestuvių, aš pasiūliau savo butą. Dovilas sutiko: „Greta, tavo namai arčiau centro, ir savo būstas – tai šaunu.“ Buvau laiminga, įsivaizdavau, kaip kartu gaminsime vakarienę, žiūrėsime filmus, kurtime planus. Bet, atrodo, mano svajonės buvo per daug rožinės.
Pirmas savaites viskas buvo gerai. Dovilas padėjo remontuoti, kartu nusipirkome naują sofą, net juokavomės, kad mūsų butas – kaip nedidelė lizdelė dviem. Bet vėliau jis pradėjo grįžti iš darbo niūresnis už debesį. „Greta, – sako, – šiandien pusantros valandos važiavau, kamščiai siaubingi.“ Jo ofisas yra miesto pakraštyje, ir iš mūsų buto ten tikrai važiuoti apie valandą, o kartais ir daugiau, jei kamščiai. Aš užuojautau, siūliau išvykti anksčiau ar ieškoti trumpesnių maršrutų. Bet jam tai netiko. „Tu nesupranti, – niurnėjo jis, – kasdien praleidžiu tris valandas kelybėje. Tai ne gyvenimas.“
Bandžiau būti supratinga. Sakydavau: „Dovi, pagalvokime, kaip palengvinti kelią. Gal automobilį pakeisime ar bandysime carsharingą?“ Bet jis tik mostė ranka: „Automobilis nepadės, Greta. Reikia gyventi arčiau mano darbo.“ Arčiau? Ar jis siūlo persikelti? Aš tiesiog paklausiau, ir jis linktelėjo: „Na taip, būtų paprasčiau, jeigu išsinuomotume ką nors šalia ofiso.“ Aš vos kavos neužsikniaukiau. Išsinuomoti? O mano butas? Mano namai, už kuriuos penkerius metus mokėjau paskolą, kuriuos įrenginėjau su tokiu meilu? Tiesiog mesti juos ir išsikelti į kitą miesto galą, nes jam nepatogu?
Bandžiau paaiškinti, kad šis butas man – ne tik sienos. Tai pirmas rimtas mano žingsnis, mano nepriklausomybė. Didžiuojuosi juo, net jei jis mažas ir ne pačiame prestižiškiausiame rajone. Bet Dovilas žiūrėjo į mane lyg į vaiką ir sakė: „Greta, tai tik butas. Galime jį nuomoti ir gyventi ten, kur man bus patogiau.“ Patogiau jam! O kaip aš? Man, beje, nuo čia iki darbo dvidešimt minučių pėsčiomis. Ir aš myliu šį rajoną – čia parkas, kuriame vaikštau, kavinė, kurioje su draugėmis geriu kavą, kaimynė, kuri atneša pyragaičių. Kodėl aš turiu viso to atsisakyti?
Situacija kasdien įkaistina. Dabar Dovilas niurnėja ne tik dėl kelių, bet ir dėl visko kito. Jam arba per ankšta mūsų vieno kambario butelyje, arba triukšminga dėl viršutinių kaimynų, arba „čia smirda senu namu“. Senu? Tai panelinis namas, kuriam vos trisdešimt metų, o aš ką tik padariau remontą! Pradėjo kilti įtarimas, kad problema ne tik kelyje. Gal jis tiesiog nenori gyventi mano namuose, nes tai „mano“? Kartą paklausiau: „Dovi, jei gyventume pas tavo tėvus, irgi taip niurnėtum?“ Jis sumurmino, o paskul nirštelejo: „Ten irgi toli, bet bent erdviau.“ Erdviau? Tai mano butas jam netinka?
Pakalbėjau su mama, tikėdamasi patarimo. Ji išklausė ir pasakė: „Greta, santuoka – tai kompromisai. Jei jam taip sunku, pagalvokite, kaip rasti vidurio taką.“ Bet koks čia vidurys? Išnuomoti mano butą ir persikelti ten, kur jam patogu? Ar likti čia ir klausytis jo niurzgimo? Pasiūliau alternatyvą: tegul Dovilas ieško darbo arčiau mūsų. Juk jis inžinierius, darbo vietų pilna. Bet jis tik prašnėavo: „Ką tu, aš dešimt metų šioje kompanijoje, nesiruošiu visko mesti.“ O aš, matyt, turiu mesti savo namus?
Dabar esu aklavietėje. Viena mano dalis nori laikytis savo – tai mano butas, turiu teisę gyventi ten, kur man patogu. Bet kita dalis bijo, kad tai sugriaus mūsų santuoką. Myliu Dovilą, nenoriu su juomis pykti, bet jo skundai mane beveik išvaro iš proto. Pradedu jaustis kalta, lyg būčiau kaltė, kad jis kenčia. Bet tada pagalvoju: kodėl aš turiu aukotis? Jis žinojo, kur gyvensime, kai sutiko. Kodėl dabar turiu viską keisti?
Daviau sau laiko iki mėnesio pabaigos, kad nuspręsčiau. Galbūt pabandysime išsinuomoti ką nors vidury kelio tarp jo darbo ir mano? Bet mintis, kad mano butas stovės tuščias ar su svetimais žmonėmis, skaudina širdį. O gal Dovilas visgi atsigauna ir nustos niurnėti? Nežinau. Kol kas tiesiog stengiuosi nesusprogti, kai jis vėl pradeda savo dainelę apie kamščius. Bet viena žinau tikrai: tai mano namai, ir nenoriBet kai pamąstau, kad Dovilas irgi stengiasi ir galbūt tikrai kankinasi kelyje, imu suprasti, kad meilė kartais reiškia ir atsidavimą.