Čia ne senelių namai. Man jos čia nereikia.

Atsitiko vienas neįprastas gyvenimiškas įvykis, kurį papasakojo mano močiutė, kai ją aplankiau kaime. Mes su močiute ilgai nesimatėme, nes du metus dirbau užsienyje. Grįžusi į Lietuvą, pirmiausia nuvažiavau į kaimą aplankyti mylimą močiutę.

Prabuvusi kelias dienas kaime, pastebėjau, kad dar nemačiau močiutės kaimynės Onutės. Visada ją laikiau šiltu ir darbščiu žmogumi. – Močiute, kur gi tavo draugė Onutė? Jau savaitę jos nesimatė, viskas gerai? – paklausiau susirūpinusi.

Močiutė mane nustebino: – Tai ji jau daugiau kaip metai gyvena senelių namuose, – pasakė ji. – A, tu nieko nežinai! Tai klausykis.

Onutė visą gyvenimą sunkiai dirbo. Kaimo žmonės niekada nematė jos be reikalo sėdinčios. Vieną dieną lysvėje, kitą dieną sode, trečią – karves vedėsi, ketvirtą – pyragus kepė ir per pusę kaimo dalijo. Visus savo užaugintus vaisius ir daržoves, sūrius ir rankdarbius veždavo į miesto turgų ir parduodavo. Kiekvieną centą kruopščiai taupė metalinėje sausaininėje dėžutėje.

Savo taupė ne sau, o sūnui Valdui, martiui Daivai ir anūkei Rūtai. Valdas su Daiva gyveno mieste, tris valandas kelio nuo kaimo, ir dažnai aplankydavo Onutę. Bet nors ir neatveždavo pagalbos, sugrįždavo su pilna automobilio bagažine naminių gėrybių.

Metai ėjo, sveikata pradėjo šlubuoti – tai nugara, tai kojos, tai rankų sąnariai. Pamažu mažino padargų kiekį kieme, o didžiąją dalį žemės leido kaimynams išsinuomoti. Valdas ėmė rečiau lankytis. Daiva aplamai nebevažiuodavo – nebuvo jau ką iš Onutės paimti.

Kai Onutė pradėjo prarasti regėjimą, sunerimo. Paskambino sūnui, prašydama nuvežti pas miesto gydytojus. Valdas sutiko, pasiėmęs ją į miestą. Daiva, nors akivaizdžiai nebuvo patenkinta, nesiskubėdama pavaišino ir paruošė pietus. Valdas pasiūlė mamai atlikti išsamų sveikatos patikrinimą. Visą dieną praleido poliklinikoje, o po to vaistinėje pirkdami vaistus.

Grįžti grįžti į kaimą jau buvo vėlu. Sužinojusi, kad Onutė pasiliks nakčiai, Daiva nebeslėpė nusivylimo. Virtuvėje ruošdama vakarienę, taip trinksėjo indais, kad ausų būgneliai apmirė. Tuo metu užsuko senutė kaimynė pasižiūrėti, kaip laikosi svečiai.

– Onute! Seniai tavęs nemačiau. Ar ilgai pas mus svečiuosiesi? – pasiteiravo ji. – Eime, arbatos išgersime, pasišnekučiuosime.

Palydėjęs mamą į kaimynės namus, Valdas užėjo pas Daivą į virtuvę. – Maistą ruoši, Daiva? Kol mama nėra, reikia pasikalbėti, – pradėjo jis.

– Na? – balsas parodė, kad Daivai tas pokalbis nepatiko.

– Mamai viskas prastai, – sumišo Valdas, – Klinikoje sakė, kad ligų puokštės yra. Sako, kojos taip skauda, kad vos vaikščioja.

– Ji nebejauna, kad bėgtų lyg ant sparnų! – atsakė Daiva, – Ką tu nori? Tai senatvė.

– Va taip ir galvojau, – Valdas atrodė patenkintas, – Butas juk trijų kambarių. Rūta su vyru gyvena Vilniuje, mažai tikėtina, kad grįš. Tai…

– Palauk, ką nori pasakyti? – Daiva net morką pjaustyti sustojo, – Nori ją čia priimti? Juk visiškai išsikraustei iš proto? Mes ne senelių globos namai, Valdai.

– Beje, mūsų butas buvo sukurtas iš jūsų močiutės vištų ir uogienių pinigų, – pažymėjo Valdas.

– Dar ir kaltinsi tuo? – įsiuto Daiva, – Mūsų vaikui, o ne svetimiems ji padėjo!

– Tu grubi, Daiva, – liūdnai atsiduso vyras, – Galvojau, pasiimsime mamą, gyvensime ramiai. Ji turi solidų, tvirtą namą kaime. Už jį gaus gerą kainą, galima būtų automobilį atnaujinti, turą į Turkiją pasidaryti…

– Tegul ji springsta tuo savo namu! Šaukė Daiva, – Savaitėlę užsienyje, o po to dešimt metų puodus už ją nešiosiu?

– Kaip tu kalbi, kvaila tu!? – užsiplieskė Valdas ir tada pamatė Onutę tarpduryje. Virtuvėn pajuto tylą, tarsi visi kitam pasauliui priklausytų.

– Mama, seniai čia stovėjai? – mikčiojo sūnus.

– Ne, ką tik atėjau, – šiltai nusišypsojo motina, – Paėmiau akinius, su kaimyne albumą vartėme. Beje, visai pamiršau, norėjau pranešti, kad po mėnesio į senelių namus persikeliu. Tu man su daiktais padėk.

Valdas nepratarė nė žodžio. Bet jo antroji puselė netruko pradėti:

– Taip, padedame žinoma. Aš irgi važiuosiu, viską pakrausime ir pervešime. Absoliučiai teisingai pasirinkote. Su bendraamžiais linksmiau gyventi nei vienai.

Rajono senelių namai, į kuriuos rūpestingas sūnus su žmona atvežė Onutę, sukėlė Valdui prieštaringas mintis. Nuoširdumas ir rūpestingumas čia buvo svarbiausia, darbuotojai geranoriški, visur tvyrojo jaukumas. Tačiau pastatas buvo nušiuręs, koridorių linoleumas suplyšęs, langai traukė šalčiu, poilsio kambaryje sugedęs televizorius ir seni foteliai.

Onutės kambarys buvo mažas ir drėgnas. Lova lūžo, kėdės išsiklaipė. Bet mama neparodė, kad ji susikrimto dėl tokios aplinkos.

– Nesijaudink, mama, – linksmai sakė Valdas, – Aš čia tau tokį remontą padarysiu, kad visi pavydės. Eisiu atostogų ir padarysiu. Na, nelauk, greitai apsilankysime. Lauk mūsų svečiuose.

Pusmetis praėjo, kol Valdas prisiminė pažadą, kai Daiva priminė, kad reikia kažką daryti su senelio namu. Dabar vasara, laikas parduoti.

Pas direktorių, kurį patenkino retieji svečiai, smalsiai pasakojo apie Onutę. – Prieš kylant į antrą aukštą, užsukite į poilsio kambarį. Galbūt jūsų močiutė ten su draugėmis televizorių sužiūrėjo. Eikime, aš jus palydėsiu.

Poilsio kambaryje nebuvo motinos. Apžvelgdama aplinką, Daiva net sušvilpė.

– Oho! Čia pas jus gražiai įrengta. Sofos naujos, foteliai, televizorius visą sieną. Gėlės visur. Nuostabu! Kiek remontas kainavo?

– Ačiū jūsų mamai, – šyptelėjo direktorius.

– Mamai? – Valdas pakraipė galvą, – O prie ko ji?

– Na, visa tai pavyko įsigyti už jos pinigus.

– Iš kur senolei tokie pinigai? – nusišaipė Daiva, o tada staigiai susigaudė, – Valdai!? Ar ji namą pardavė?

Onutė ramiai stebėjo įsiutusius artimuosius, kurie šlakstė ją priekaištais dėl egoizmo.

– Ko čia taip jaudinatės? Juk aš pardaviau savo namą, ne jūsų. Turiu teisę. Čia gera, šilta ir draugiška. Norėjau padovanoti kažką mielo geriems žmonėms.

Onutė akivaizdžiai džiūgavo stebėdama raudoną iš pykčio Daivą.

– Juk geriau namą parduoti ir žmones pradžiuginti nei paspringti juo, tiesa, Daiva?

Daiva nuleido akis ir išskubėjo į lauką. Nieko nebuvo galima pakeisti…

Rate article
Zibainis
Add a comment

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

twelve − 11 =

Čia ne senelių namai. Man jos čia nereikia.