Šiltame Kėdainių miestelyje, kur vakarais orą praskverbia šieno kvapas, mano gyvenimas trisdešimt šešerių metų pasuko nauju keliu. Aš – Gabija, ir antrą kartą ištekėjau, įgijau ne tik naują vyrą, bet ir naują uošvę – Tamarą. Po septynerių vienišos gyvenimo metų, kupinų skausmo ir savęs paieškų, manyjau esanti pasiruo šusi laimei. Tačiau uošvės žodžiai tapo išbandymu, verčiančiu paždvelgti į save iš kitos pusės.
Pirmoji santuoka ir sudaužyti svajonė
Mano pirmoji santuoka su Mariu prasidėjo, kai man buvo dvidešimt dveji. Buvau jauna, įsimylėjusi, svajo- jau apie didelę šeimą ir jaukų namą. Tačiau Marius pasirodė ne toks, kokį jį įsivaizdavau. Jo šaltumas, abejingumas ir nuolatiniai priekaištai naikino mano sĖlą. Po šešerių metų išsiskyrėme, likusi viena su mažu sūnumi Domini- ku. Mano pirmoji uošvė, Aldona, kaltino mane: „Nesusitvarkei su savo vyru, nesugebėjai išlaikyti šeimos.“ Jos žodžiai skaudino, bet išmokau juos ignoruoti.
Se- penys metai po skyrybų buvo mano atgimimo laikotarpis. Pradėjau rūpintis savimi: atidariau nedidelę jogos studiją, kuri tapo mano šešėliu ir pajamų šaltiniu. Keliavau, mokiausi, auginau Dominiką. Mano gyvenimas įgavo prasmės ir maniau, kad daugiau nebe škeisiu antros kartos. Tačiau likimas suvedė mane su Vaidu – šiltu, patikimu vyru, kuris grėžė tikėjimą meile.
Nauja santuoka, nauja uošvė
Vaidotas buvo pilnas Mariaus priešingybė. Jis rūpinos manimi ir Dominiku, palaikė mano svajones, todėl nusprendžiau vėl ištekėti. Trisdešimt šešerių metų vel pajaučiausi balta suknele, jaudama, kad gyvenimas duoda man antrą šansą. Tačiau kartu su Vaidu į mano gyvenimą įžengė jo motina, Tamara – tvirto charakterio ir aštrio liežuvio moteris. Nuo pirmos dienos žvelgė į mane su įtarške, tarsi būčiau svetima, įsibrovusi į jos šeimą.
Tamara – buvusi mokytoja, įpratus še- dėti. Ji dievina Vaidą ir mano, kad niekas nėra vertas jos sūnaus. „Gabija, tu, žinoma, gera, bet tavo amžiuje su vaiku… Vaidotas galėjo susirasti kažką jaunes- nio“, – kartą per arbatą ištarė ji. Nuryjau įžeidžiamą žodelį, manydama, kad laikui bė- gant ji pripras prie manęs. Tačiau jos pastabos tapo vis kandesnės, o aš jaučiau, kaip mano laimė plyšta.
Smūgis, kurio nesitikėjau
Vakar Tamara mus aplinko. Gaminau vaka- rienę, stengdamosi jai įtikti: iškepiau mėsą, pagaminau salotą, iškepiau pyragą. Bet šalia ji staiga ištarė: „Gabija, tu, žinoma, stengiesi, bet Vaidui reikia šeimininkės, kuri gyvens dėl jo, o ne dėl savo verslo. Tavo Dominikas – našta, o tu per ške- la nepriklausoma. Mano sūnus nusipelnė daugiau.“ Jos žodžiai smogė kaip žaibas. Vaidotas tylėjo, nuleidęs akis, o aš pajutau, tarsi po kojomis neuž- liktų žemės.
Laukiau, kad vyras įsikiš, bet jis tik mur- mėjo: „Mama, nereikia“. Šis tyla skaudino dar labiau nei uošvės žodžiai. Aš, moteris, kuri save sukūrė iš nieko, kuri myli ir rūpinasi, vėl pasirodžiau „per mažai gera“. Tamara išėjo, palikusi už savęs tyloje sklindančią skausmą. O aš likau viena su klausi- mu: ar vėl klydau?
Skausmas ir stiprybė
Nakt ške- l nenakvojau, kartodama Tama- ros žodžius. Ji mano sūnų pavadino našta, verslą – savanaudiškumu, o nepriklauso- mybę – trūkumu. Bet argi neturiu teisės būti savimi? Prisiminiau tuos septynis vienišumo metus, kai mokiausi mylėti save, kai auginau Dominiką, kai kūriau savo jogos studiją. Nenoriu vėl prarasti savęs dėl kitų liki- mų. Bet kas, jei Vaidotas sutinka su motina? Kas, jei ir jis mano, kad esu „