„Nebe tik jo nepaimsi į rankas, bet ir niekada nematai savo anūko!“ – vienos uošvės istorija, kuri sugriovė šeimą
Kiekvienos moters santykiai su uošve yra skirtingi. Vienos turi šiltus ir pagarbius, kitos – tik toleruoja. Bet pasitaiko istorijų, į kurias sunku patikėti, kol pats neatsiduri tokiame pragare. Taip atsitiko ir mano draugei Gabijai, kurios gyvenimas virto nesibaigiančia kova su moterimi, kuri po truputį kasdien nunykindavo jos gyvenimą.
Kai Gabija sutiko Dovydą, jai buvo tik dvidešimt vieneri. Jis buvo vyresnis, jau išgyvenęs nesėkmingą santuoką ir auginęs du vaikus iš pirmos santuokos. Nepaisant amžiaus ir gyveniminės patirties skirtumo, tarp užsidegė tikra meilė. Jiems atrodė, kad jie galės įveikti viską – ir praeities šešėlį, ir aplinkinių pasmerkimus. Bet vieną dalyką jie neįveikė – Dovydo motiną, Aldoną.
Nuo pirmos dienos ši moteris neslėpė neapykantos. Jai erzino viskas: Gabijos amžius, jos paprastumas, kalbėjimo būdas, troškimas mylėti. Uošvė darydavo mažus pavydus, nuimdavo šypseną nuo veido – tarytum tyčia ieškodavo, už ką įgelti. Gabija stengėsi prisitaikyti, tikėjo, kad galės nusipelnyti jos palankumo. Klydo.
Pirma Aldona atsinešė į jų bendrą namą kačiuką, nors gerai žinojo, kad Gabija turi alergiją ir kad name jau gyvena suaugęs katinas ir šuo. Namas virto cirku su pavydžių trikampiu. Tada uošvė pradėjo išnešinėti iš buto „nereikalingus“ daiktus – knygas, gitarą, net Gabijos asmeninius dovanas, aiškindama, kad su kūdikiu „ne iki muzikos ir knygų“. O pats baisiausias dalykas – jos reakcija į nėštumą.
Kai Gabijai teko gulti laikytis, Aldona liko namuose ir elgėsi kaip šeimininkė. Ji supjaustė vestuvinius paltais skudurus, išmetė dalį drabužių. Nėščiai merginai buvo skaudu, baisu ir įskaudinta – ji jautėsi kaip atstumtoji savo pačios namuose. Bet blogiausias buvo priekyje.
Prieš pat gimdymą jie nusprendė baigti remontą. Dovydas pakvietė motiną pagalbai. Ši atėjo ir iškart pareikalavo, kad Gabija, būdama aštuntą mėnesį nėščia, baltintų lubas. Kai Gabija mandagiai atsisakė, nurodydama savo būklę, Aldona niūriai nusišypsojo:
„Anksčiau moterys lauke gimdydavo ir su šakėmis dirbdavo, o tu – vargšėlė, tik nori nuo visko nusigręžti.“
Dovydas tylėjo. Ir toje tyloje buvo smūgis, stipresnis už bet kokius žodžius.
Po gimdymo Gabija grįžo į namus su kitaširda. Ji jautėsi kaip svetima. Ir kai vaiko paltoje, kurį dovanojo uošvė, rado paslėptas adatas – širdis suspaudė iš siaubo. Ji parodė tai vyrui, bet jis pasakė, kad „jai pasirodė“. Gabija nesilaikė – sviestė paltą į krosnį ir žiūrėjo, kaip dega jos baimė, jos tikėjimas, jos kantrybė.
Praėjo kelios savaitės. Nugara skaudėjo nepakeliamai, vaiką reikėjo nešti į polikliniką. Pagalbos nebuvo. Niekieno. Tada Dovydas iškvietė motiną. Ji atvažiavo su kankinės išraiška. Visą kelią iki ligoninės uošvė netilpo: smerkdavo, priekaištaudavo, mėtė kandžias frazes. „Silpna tu, Gabija. Sūnus galėjo rasti stipresnę, protingesnę moterį. O tu tik guli ir dejuoji.“
Gabija tylėjo. Suspausdavo kumščius. Galvojo tik apie tai, kad vaikas būtų apžiūrėtas.
Grįžtant Aldona, nelaukdama žalios šviesės, su kūdikiu rankose kirto gatvę per raudoną signalą. Mašinos pyškino stabdžiais, kas nors pyškino, kas nors šaukė keiksmažodžius, o Gabija stovėjo šaligatvyje ir sustingdavo iš siaubo.
Ir tada viskas nutrūko.
Tiesiai gatvėje, nesulaikydama nei ašarų, nei balso, ji sušuko:
„Tu vos nepražudai mano vaiko! Tu nuo pirmos dienos man nunykini gyvenimą! Prisimink, Aldona, daugiau jo nematai. Nepaimsi jo į rankas. Niekada! Tu man svetima. Ir man vienodai, kad tu jo močiutė!“
O tada pridūrė tai, ką nešė savyje mėnesius:
„Galbūt tu iš tiesų norėjai, kad negrįžčiau iš gimdymo namų? Galbūt adatos palte – ne atsitiktinumas? O jeigu tu kerai? Norėjai, kad išnykčiau, kaip pirmoji žmona išnyko iš jūsų gyvenimo?!“
Aldona tylėjo. O Gabija pasisuko ir išėjo.
Po kelių mėnesių santuoka žlugo. Dovydas taip ir nesugebėjo pasirinkti pusės. Jis toliau tyliai palaikė motiną, ignoruodamas skausmą tos, kurią prisiekė saugoti. Gabija surinko daiktus ir išėjo su vaiku, išsinešdama svarbiausią dalyką – savo orumą ir sūnų, kuris nusipelno augti meilėje, o ne nuodingos močiutės šešėlyje.
Dabar ji gyvena viena. Dirba. Nuomojasi butą. Augina mažylį. Ir, nepaisant visų išbandymų, sako: „Pasirinkau laisvę. Pasirinkau sveikatą – savo ir sūnaus. Nebebandysiu gyventi baimėje. Nei dėl savęs, nei dėl jo.“
O jūs atleistumėte tokią uošvę? Ar ir jūs uždėtumėte tašką?