Gabija išėjo iš namų ir užsimėgo atsinaujinusiu kiemu. Per naktį sniegas apdengė visą žemę. Pūkuoti reti snaigėlės tyliai krito ant retų geltonų lapų, stebuklingai likusių ant medžių ir krūmų, ant asfalto ir privažiuotų automobilių.
Ji ištiesė delną. Keletas snaigių nusileido ant jos ir iškart išsilydo. Gabija žengė kelis žingsnius, prisiklausė lengvam traškėjimui po kojomis, kuris priminė, kad artėja Kalėdos su mandarinų kvapu, eglutė, papuošta spindinčiomis spalvingomis rutulėmis, ir, žinoma, su stebuklo laukimu.
Gabija įėjo į parduotuvę, nusipirko mandarinų, pieno, saldainių arbatai. Jau stovėjo prie kasos, kai paskambino mama.
“Gabij, ar gali šiandien atvažiuoti pas mane?”
“Taip, mama. O kas atsitiko?”
“Nieko. Reikia tavęs su kažkuo supažindinti. Ateik prieš pietus.” Mamos balse Gabija išgirdo jaudulio nuanse.
“Vėl nusprendei supažindinti mane su vienu iš tų sūnelių, norinčių atsiskirti nuo mamos sijono?” paklausė ji šiek tiek nusivylusi.
“Tai siurprizas. Pamatysi,” paslaptingai tarė mama ir atjungė.
Įdomu. Gabija seniai negirdėjo mamos tokiu balsu. Kai išėjo Lukas, ji atėjo pas mamą ir skundėsi, verkiant. Mama iš pradžių guodė, bet viską sugadino, kai pasakė, kad perspėjo apie tai. Žinoma, ji buvo teisi. Bet Gabijai nuo to nelengviau. Jos susipyko. Ir pas mamą ji nebeėjo, tik skambindavo, stengdamasi susitvarkyti su skausmu viena.
Gabija atsisėdo nuo kasos ir išsirinko nedidelį tortą konditerijos skyriuje. Nedraugu eiti su tuščiomis rankomis.
Namose vis galvojo, koks siurprizas ją laukia. Dėl visko nusiplaukė galvą ir šiek tiek susuko plaukų galus, patamsino blakstienas ir lūpas, apsivilko tamsiai pilką sijoną ir persikinės spalvos megztinę. Nusišypsojo savo atvaizdui veidrodyje. Kad ir koks siurprizas būtų, ji sutiks jį tinkamai ir geros nuotaikos.
“Lukas dar gailėsis,” pagalvojo Gabija ir ėmė dėvėti batus ir paltą.
Mama atidarė duris, ir Gabija nustebusi sustojo slenksčio. Mamos akys jauniškai švito, skruostuose žėrė raudonumas, o svarbiausia – madinga šukuosena atėmė jai dešimt metų.
“Mama, tu nuostabiai atrodai,” pasakė Gabija, įteikdama mamai tortą.
“Ačiū.” Mama susilaikiusi ir susigėdusi nusišypsojo. “Apsisivilk ir ateik į kambarį,” pasakė ji ir su tortu nuėjo į virtuvę.
“Tikrai pakvietė kažką svečiu.” Gabija greitai apsivilko, pataisė prieš veidrodį susuktus plaukus, sijoną ir įėjo į kambarį. Nuo sofos jai link pakilo tvirtas penkiasdešimtmečio vyras, dėvintis kelnes ir tamsiai mėlyną megztinį, su plikimu virš aukšto kaktos, su dideliu bulvišku nosiu. Nuo išorinių akių kampų sklido spinduliuojančios raukšlės, rodančios linksmą žmogų arba dažnai susiraukiančią nuo saulės. Jis su domėjimu taip pat žiūrėjo į Gabiją. Ji atsveikino budriai.
“Gabij, susipažink, tai Vytautas Vytautavičius, mano vaikystės draugas.” Priėjo mama, apkabino ją už liemens ir maloningai pažvelgė dukrai į veidą.
“Taip ir supratau, kad iš kaimo,” nusiminusi pažvelgė Gabija į motiną.
“Eime pietauti, sriuba atvės.” Mama atėmė ranką, pirma nuėjo į virtuvę.
Gabija atsisėdo prie stalo į savo įprastą vietą – nugarą į langą stovintį šaldytuvą. “Ar tikrai į tėvo vietą atsisės?” pagalvojo ji. Vytautas atsisėdo priešais. Beje, kitaip ir nebūtų galima. Tarp jų atsisėdo mama, nugarą į viryklę ir kriauklę. Taip patogiau kilti, jei kas reikės. Taip jie visada pietaudavo, kai gyvas buvo tėvas.
“Taip suprantu, kad su juo norėjai mane supažindinti? To iš tavęs nesitikėjau. Štai kodėl taip pasikeitei,” kartžodžiai pasakė Gabija.
“Kodėl taip?” Mama priekaištingai pažvelgė į dukterį.
“O tau pasiilgosi kumščių? Mažai tave tėvas mušė? Vėl norisi? O butelis kur? Ar neatsinešėte su savimi degtinės?” paklausė ji, žiūrėdama į Vytautą.
“Vytautas negeria. Jis…” motina sustojo, kaltai pažvelgusi į Vytautą.
Jis uždėjo ant motinos rankos savo didelę, išdirbta valstiečio delną.
“Nereikia, Ona.”
“Dabar apsimetate, kad esat blaivus, o vėliau parodytės visą savo grožį, kai persikelsit pas ją gyventi. Mama, ką tu, ištekėti susiruošei? Štai ką pasiruošei kaip siurprizą? Vytautai, jus žmona išmetė, ir nusprendėte pagal seną draugystę priglausti prie mano motinos?”
Gabiją nešė, žodžiai patys lįsdavo iš lūpų. Ji negalėjo sustoti. Motinos akyse pasirodė ašaros, lūpos pradėjo drebėti.
Vytautas žiūrėjo į lėkštę su atvėsusia sriuba.
“Viską pasakėte?” netikėtai aštriai paklausė mama. “O ką aš mačiau gyvenime? Vyto gėrimus ir kumščius. Tu bėgdavai pas kaimynę, kai jis gryždavo girtas, bijodavai. Mes išeidavome iš namų, vaikščiodavome naktinėmis gatvėmis, kol jis užmigdavo. Aš iš jo kišenės ištraukdavau pinigus, kol jis miegodavo, sakydavau, kad pavogė gatvėje. Ir tada nupirkdavau tau šlepetes ar sukneles. Tu nieko nežinai…” ji staiga nutilo ir sudrebėjo.
Gabija niekada nebuvęs matė motinos tokios. Visada tyli, nusmukusi, baugiu žvilgsniu, ji bijodavo ginčytis. Prisiminė,Jie abu tyliai žiūrėjo į šventinę eglutę, ant kurios žibėjo žvakės, ir pajuto, kad tikra šventė – tai ne dėvėti, o dalytis laime, kuri šiuo metu atėjo ir liks su jais visam laikui.