Jau dešimt metų esu ištekėjusi už Raimundo, o jo motina, Ona Miškauskienė, man tikrai yra brangi ir net mylima. Ji gera, rūpestinga, visada pasiruošusi padėti su vaikais ar pavaišinti savo garsiaisiais pyragais. Tačiau vieno jos įpročio aš niekaip negaliu priprasti – ji visada palieka šaukštą salotoje! Ir ne tik palieka, o tiesiog įsmeigia, lyg vėliavą ant kalno. Velykų šventėje mes vėl susirinksime prie jos didelio stalo, ir aš jau psichiškai ruošiuosi šiam kulinariniam ritualui. Tiesa sakant, tokie smulkmenos mūsų šeimos susibūrimams suteikia spalvingumo, ir aš neįsivaizduoju savo gyvenimo be šių šiltų susitikimų.
Ona Miškauskienė – moteris, kurios neįmanoma nepagarboti. Kai tik ištekėjau už Raimundo, aš, kaip ir bet kuri jauna marti, truputį bijojau uošvės. Buvau girdėjusi draugių istorijas apie „monstrus sijonuose“, kurie kritikuoja viską. Bet Ona Miškauskienė pasirodė visai kita. Ji sutiko mane su šypsena, išmokė kepti savo garsųjį obuolių pyragą ir niekada nesikišdavo su nepageidaujamais patarimais. Kai gimė mūsų vaikai, Austėja ir Lukas, ji jiems tapo geriausia močiute: žaidi su jais, skaito pasakas, o jos saldainiai iš slaptų atsargų – tai jau legenda. Aš tikrai dėkinga likimui už tokią uošvę. Bet tas jos šaukštas salote… Tai mano asmeninis košmaras.
Visa tai prasidėjo pirmojoje šeimos vakarienėje, kurią lankėme dar su Raimundu kaip sužadėtiniai. Ona Miškauskienė sutvarkė stalą, tarsi ruoštųsi karališkam priėmimui: salotos „Šaltibarščiai“, vėžių salotos, šaltiena, kepta antis – viskas tobula. Aš, stengdamasi būti gera svečia, pagyrėu salotas ir ėmiau sau porciją. Ir staiga matau: dubenyje su „Šaltibarščiais“ kybo didelis šaukštas, tiesiai viduryje, lyg dangoraižio viršūnė. Tada pagalvojau, kad tai atsitiktinumas, atsargiai išėmiau šaukštą ir padėjau šalia. Tačiau po penkių minučių Ona Miškauskienė, praeidama pro šalį, vėl jį įsmeigė atgal! „Taip patogiau, Gabija, imk, nesivaržyk!“ – su šypsena tarė ji. Aš tik linktelėjau, bet viduje jaučiau kultūrinį šoką.
Nuo to laiko šis šaukštas tapo mano prakeiksmu. Kiekvienoje šventėje – Naujaisiais metais, Velykų šventėje, gimtadieniais – jis atsiranda salotose kaip neišvengiamas svečias. Kartais tai „Šaltibarščiai“, kartais „Mimozė“, o vieną kartą net graikų salotoje, kur jis atrodė kaip svetimas kūnas tarp fetos ir alyvuogių. Bandžiau kovoti: ištraukdavau šaukštą, dėdavau ant servetėlės, siūliau išdėstyti salatas į lėkštes iš anksto. Tačiau Ona Miškauskienė nesutelkia. „Gabija, čia tradicija, – sako ji. – Mūsų šeimoje visada taip darė!“ Raimundas tik juokiasi: „Mama, kas šiais laikais šaukštus į salotas kiša?“ O ji atsako: „Jūs, jaunimas, nieko nesuprantate apie tikrą puotą!“
Dabar, kai galvoju apie artėjančias Velykas, jau iš anksto įsivaizduoju šį stalą. Ona Miškauskienė, kaip visada, sės prie stalo, vilkėdama savo šventinį prijuostę, su spindinčia šypsena. Stale bus margučiai, margi kiaušiniai, mėsos įdaras ir, žinoma, jos garsiosios salotos su neišvengiamu šaukštu. Aš net juokauju su Raimundu, kad reikia įteikti uošvei specialų šaukštų stovą, kad ji nustotų juos kišti, kur papuola. Bet tiesą sakant, šis įprotis jau tapo mūsų šeimos folkloro dalimi. Austėja, mūsų dukrelė, net kartą nupiešė močiutę su dideliu šaukštu dubenyje – ir mes visi juokėmės, įskaitant Oną Miškauskienę.
Velykų susirinkimas pas uošvę – visada įvykis. Ji surenka visą šeimą: mus su Raimundu ir vaikais, jo sesęsu vyru, pusbrolius ir kaimynus – stalas bus pridengtas taip, kad neįmanoma pamatyti staltiesės, o maisto užteks savaitei į priekį.