„Dešra savaitei – arba kaip anyta nusprendė, kad valgome per daug“

Ta lieknantį kvėpavimo vasaros dieną Irena Stanislavovna nuo ryto plovė langus, kratė pagalves ir priminė dukrai, kad jau laikas su Tomasu užsukti į kaimą – česnakai jau prinokę. Gabija bandė atsiprašinėti: tai darbas, tai reikalai, tai vaikai, bet motina buvo užsispyrusi, kaip visada.

– Vasaros pabaiga jau užkampyje, o jūs visada mieste pūvate! – susirūstinta metė ji į telefoną. – Uogos praeis, bulvės suminkštės, o jūs vis prie telefonų kabojate!

Taip ir sutarė: atvyks savaitgalį, padės sode, o vakarėlyje, kaip įprasta, ilsėsis.

Tomas nelabai norėjo važiuoti. Paskutinis apsilankymas baigėsi nemaloniais prisiminimais, kuriuos jis iki šiol nebuvo pamiršęs. Tada jis tiesiog paprašė šiek tiek dešros prie plovo – o uošvė tiesiog nedavė. Taip staigiai, kad jis vos neužspringo nuo netikėtumo.

Šeštadienį jie išvyko anksti. Padirbėjo greitai, tvarkingai: česnakus išraukė, surūšiavo, sudėjo. Atrodė, jog dabar – poilsis, vakarienė, šiltas pokalbis. Tomas nusiprausė, įėjo į virtuvę. Gabija su mama ruošė stalą. Plovo kvapai sukėlė galvos svaigimą. Kad nelauktų, jis atidarė šaldyklą, paėmė dešros lazdelę ir norėjo pasidaryti sumuštinį – bet staiga…

– Nedrįsk! – kaip šūvis nubilo Irenos Stanislavovnos balsas.

Dešra akimirksniu grįžo atgal į šaldytuvą. Tomas sustingo lyg įbestas. Nieko nesuprato.

– Kas čia per spektaklis, mama? – sumišusi paklausė Gabija.

– Dešra – tik ryte. Su duona! O dabar – plovas. Ir nesugadink sau apetito! – atšoko uošvė.

Tomas atsisėdo prie stalo, paragavo plovo, bet mėsos jame nebuvo. Paprašė bent poros dešros griežinėlių. Bet vėl – atsakymas neigiamas.

– Ko jūs prie jos kabojatės? – susirūstino Irena Stanislavovna. – Jūs jau pusę lazdelės su mukšote! Žinote, kiek ji kainuoja? Pirktą – visai savaitei!

Tomas atstūmė lėkštę. Apetitas dingo visiškai. Jis atsistojo, vertėsi laukan. Gabija vėliau išėjo paskui. Vyras gulėjo ant sofos, žiūrėdamas į lubas.

– Varykime namo. Aš čia nebegaliu būti. Kiekvienas judesys – lyg vagį žiūri. Bijau duonos riekelę nusipjūsti – atims iš lempos.

– Čia net parduotuvės nėra, – kaltai tarė Gabija. – Tik važiuojanti kartą per savaitę.

– Reikėjo maisto vežtis, o nevis vyšnių ir abrikosų! – nuspyso Tomas. – Rytoj išvažiuosiu. Vėliau užvažiuosiu po tavęs. Taip be mėsos – ilgai neišlaikysiu.

– Važiuosim kartu, – tvirtai pasakė Gabija.

Ir kitą rytą taip irg padarė. Gabija melavo motinai, kad Tomą skubiai iškvietė į darbą. Uošvė išlydėjo juos nesotus žvilgsniu.

Praėjo beveik metai. Pas Ireną Stanislavovną jie nevažiavo. Bet ji pati pas juos – visada svečiuose. Ir kas keisčiausia – kiekvieną kartą šaldytuvą atidarydavo kaip savąjį. Įsikabindavo, ko tik norėdavo, netik neklaudama. Net Tomas juokdavosi:

– Žiūrėk, dešrą! Matyt, jai čia galima…

Tačiau pavasarį vėl pradėjo skambinti:

– Na, kada atvažiuosite? Sodas nelauks.

Tomas iš pradžių atalindavo. Bet Gabija sugalvojo gudrybę:

– Pavežkime maisto. Kad mama neskaičiuotų, kiek kas ką suvalgė.

Tomas sutiko – tik su sąlyga, kad pakeliui sustos prekybos centre. Ir štai jie vėl stovi prie kaimo namo slenksčio. Su maišais.

– Kas čia? Vėl abrikosai? – suspaustomis lūpomis tartė uošvė, bet, įžiūrėjusi maišuose sūrį, mėsą, dešrą, užtirpo.

– Tam, kad neskaičiuotumėte, kiek gramų suvalgiau, – nusijuokė Tomas.

Irena Stanislavovna nurėžė, bet nutilo. Vėliau, virtuvėje, kai niekas negirdėjo, ji pašnibždomis tarė dukrai:

– Gerbiau, jei visada su maistu važiuotumuot. Ir man lengviau, man ramiau.

Gabija tylėdama linktelėjo. Jis buvo ir gėdinga, ir juokinga. Bet svarbiausia – Tomas vėl buvo pasiruošęs važiuoti. Net ir su maistu. Bent jau be barnių ir priekalų. O tai, kaip rodo patirtis, irgi savotiška šeimos laimė.

Rate article
Zibainis
Add a comment

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

fifteen − 8 =

„Dešra savaitei – arba kaip anyta nusprendė, kad valgome per daug“