Tą karštą liepos dieną Jūratė Kazimieraitė nuo pat ryto plovė langus, kratė pagalves ir priminė dukrai, kad jau laikas su Tomasu užsukti į kaimą – česnakai jau prinokę. Dovilė stengėsi atsiprašinėti: tai darbai, tai reikalai, tai vaikai, bet motina buvo užsispyrusi kaip visada.
– Vasaros pabaiga jau už kampo, o jūs vis mieste pūvate! – su pyktu numetė ji telefonu. – Uogos praeis, bulvės pamėlys, o jūs vis prie telefonų!
Taip ir sutarė: atvyks savaitgalį, padės sode, o vakare, kaip įprasta, pasibels ir pailsės.
Tomas nelabai norėjo važiuoti. Praėjusio vizito pabaiga buvo nepati maloniausia, ir jis vis dar to neišsimiršęs. Tada paprasčiausiai paprašė šiek tiek dešros prie plovo – o uošvė tiesiogine prasme atėmė. Taip staigiai, kad jis beveik užspringo nuo netikėtumo.
Šeštadienį išvyko anksti. Padirbėjo greitai ir kruopščiai: išrauto česnako galvas surūšiavo, sudėjo. Atrodė, kad dabar – poilsis, vakarienė, šiltas vakarėlis. Tomas nusiprausė, įėjo į virtuvę. Dovilė su motina klotė stalą. Plovo kvapas sukėlė apetitą. Kad nereikėtų laukti, jis atsidarė šaldytuvą, paėmė dešros gabalėlį, norėjo sau pasidaryti sumuštinį – ir staiga…
– Nedrįsk! – kaip šūvis nuskambėjo Jūratės balsas.
Dešra akimirksniu grįžo atgal į šaldytuvą. Tomas sustingo tarytum įbestas. Nieko nesuprato.
– Kas čia per spektaklis, mama? – sutrikusi pakartojo Dovilė.
– Dešra – tik ryte, su duona! O dabar – plovas. Ir nesugadink apetito! – atkirtė uošvė.
Tomas atsisėdo prie stalo, paragavo plovo, bet mėsos ten nebuvo. Paprašė bent poros dešros griežinėlių. Bet vėl – atsisakymas.
– Ko jūs prie jos kabojatės? – suerzino Jūratė. – Jau pusę dešros suvalgėte! Žinot, kiek ji kainuoja? Pirkau ją savaitei!
Tomas atstūmė lėkštę. Apetitas dingo visai. Atsikėlė, išėjo į lauką. Dovilė vėliau išėjo paskui. Vyras gulėjo ant sofos, žiūrėjo į lubas.
– Važiuokim namo. Aš čia nebegaliu būti. Už kiekvieno judesio tarsi stebi, lyg vogčiau. Dieve neduok dar kartą per daug sviesto užtepti – bijau, iš rankų ištrauks.
– Čia jokios parduotuvės nėra, – kaltai tarė Dovilė. – Tik prekiavietė kartą per savaitę atvažiuoja.
– Reikėjo produktus vežti, o ne vyšnias ir abrikosus! – su šypsena tarė Tomas. – Rytoj išvykstu. Vėliau atvažiuosiu po tavęs. Čia be mėsos – ilgai neištversiu.
– Važiuosim kartu, – tvirtai pasakė Dovilė.
Ir kitą rytą taip ir padarė. Dovilė pamelavo motinai, kad Tomą skubiai iškvietė į darbą. Uošvė palydėjo juos nepatenkinta.
Praėjo beveik metai. Pas Jūratę jie nevažiavo. Bet pati ji pas juos – kada tik nori. Ir kas keisčiausia – kiekvieną kartą jų šaldytuvą atsidarydavo kaip savo. Imdavo, ko norėjo, neklausdama. Net Tomas juokdavosi:
– Žiūrėk, dešra! Matyt, jai čia leidžiama…
Bet pavasarį vėl prasidėjo skambučiai:
– Na, kada atvažiuosite? Sodas laukti nesiruošia.
Tomas iš pradžių atsitiesdavo. Bet Dovilė pasiūlė gudrybę:
– Pasiimsim produktų, kad mama po to neskaičiuotų, kas kiek suvalgė.
Tomas sutiko – tik su sąlyga, kad pakeliui užsuka į prekybcentrį. Ir štai jie vėl stovi prie kaimo trobos slenksčio. Su maišais.
– Kas čia pas jus? Vėl abrikosai? – susiraukė uošvė, bet, įžiūrėjusi maišuose sūrį, mėsą, dešrą, nutilo.
– Kad jūs neskaičiuotumėte, kiek gramų aš suvalgiau, – šyptelėjo Tomas.
Jūratė nuriežė, bet nieko nesakė. Vėliau, virtuvėje, kai nieko negirdėjo, pašnibždomis tarė dukrai:
– Gerai būtų, jei visada su produktais atvažiuotumėt. Ir man lengviau, ir jums ramiau.
Dovilė tylėdama linktelėjo. Jai buvo ir gėda, ir juokinga. Bet svarbiausia – dabar Tomas vėl buvo pasiruošęs atvažiuoti. Net su produktais. Bet be skandalų ir priekaištų. O tai, kaip paaiškėjo, irgi savotiška šeimos laimė.