Mokytojai pastebėjo, kad devynmetė mergaitė kiekvieną dieną išneša likučius iš mokyklos valgyklos, ir nusprendė ją sekti
Kai mokyklos direktorius Jonas Didžiokas pastebėjo devynmetę Gabrielę, vadinamą Gabriele, nešant likučius iš valgyklos, jis suprato, kad kažkas ne taip. Jo paieškos atsakymų privertė išgirsti pamirštą žmogų ir atsitiktinį gailestingumo gestą, kuris viską pakeitė…
Jonas Didžiokas jau penkiolika metų buvo mokyklos direktorius, ir jei ką jis išmoko, tai tai, kad vaikai neša našta, kurią suaugusieji dažnai nepastebi.
Kai kurie rodė savo sunkumus atvirai, kiti juos slepė už mandagų šypsenų ir tylaus paklusnumo.
Maža Gabrėlė buvo viena iš tų, kurie tyli.
Jai buvo devyneri, maža savo amžiui, su tamsiais kastais, visada tvarkingai surištais mėlynais kaspinais. Ji niekada nesukeldavo problemų, niekada nesipriešindavo. Tiesą sakant, ji visiškai pranykdavo fone.
Todėl Jonui Didžiokui prireikė daugiau laiko, nei turėtų, kad pastebėtų, ką ji daro.
Ji vogė maistą.
Ne akivaizdžiai. Nebuvo jokių verksmingų čiupinėjimų ar kišenėlėse stumdymų. Ji buvo atsargi, apgalvota. Kiekvieną dieną po pietų ji apsidairydavo valgykloje, ieškodavo nepaimtų sumuštinių, neatidarytų pieno pakelių, vaisių, paliktų ant lėkštės.
Tada ji tyliai sudėdavo juos į kuprinę, užtraukdavo užtrauktuką ir išėidavo.
Jonas Didžiokas jau buvo matęs pakankamai vaikų, kuriems buvo sunku, kad suprastų – čia kažkas negerai.
Tą vakarą, kai mokiniai traukė kėdes ir ruošėsi išeiti, jis švelniai priėjo prie jos.
„Gabrėle,“ pasakė jis, prisitraukęs prie jos. „Kodėl tu imi tą maistą, lelute?“
Jos pirštai suspaudė kuprinės diržus.
„Aš… Ponas direktorius…“ ji neryžtingai žvilgtelėjo į grindis. „Mano mama labai sunkiai dirba, bet kartais mums neužtenka maisto.“
Jonas Didžiokas jau per daug metų dirbo su vaikais, kad neišgirstų pusės tiesos. Gabrėlė neluždė. Bet ji nesakė visos tiesos. Tą naktį, kalbėdamas su savo žmona Rasa, jis priėmė sprendimą.
Jis ketino ją sekti.
Jonas Didžiokas sėdėjo prie vakarienės stalo, bet jo mintys buvo ne apie patiekalą priešais. Jis vos pastebėjo rozmarino ir sviesto kvapą nuo troškinto viščienos, švelnų Rasos šakutės dūžtelėjimą ant lėkštės.
Vietoj to, jo mintys sukosi apie tą patį nerimą keliančią nuotrauką – Gabrėlė, kišančią likučius į kuprinę. Nuo tada, kai jie atsisėdo, jis beveik nieko nesakė, ir Rasa tai pastebėjo. Ji visada pastebėdavo.
„Tu tylus,“ pasakė ji, šiek tiek pakreipusi galvą. „Sunkus diena?“
„Taip,“ jis atsiduso, pečius pasukdamas.
Ji akimis perbėgo jį.
„Direktoriaus rūpesčiai? Blogai besielgiantys mokytojai? Ar vienas iš tavo vaikų?“
Tai, kaip ji pasakė – vienas iš tavo vaikų – kažką suspaudė jo krūtinėje.
Jis padėjo šakutę.
„Yra mokinė. Gabrėlė. Jai devyneri, tyli, laikosi atsJų širdys suartėjo, kai vienas pasaulio užmirštas herojus vėl rado vilties šviesą.