Mano svainė pasiėmė mūsų vestuvių dovaną.
Kai su vyru susituokėme, gavome naują skalbimo mašiną. Tai buvo brangiausia dovana. Mano broliai surengė rinkliavą, kad mus pradžiugintų šiuo pirkiniu.
Po vestuvių persikraustėme į nuomojamą butą. Mano broliai gyveno netoliese, tad dažnai matydavomės su jų žmonomis, tačiau mūsų santykiai buvo įtempti.
Olga, vyresniojo brolio žmona, buvo labai plepi, bet nepavojinga. Liudmila, kita vertus, buvo paslaptinga: nuošali, uždara, tylinti. Retai lankydavomės vieni pas kitus, bet jų vaikai dažnai mus aplankydavo, ypač Liudmilos 6 metų sūnus ir 4 metų dukra.
Jie ateidavo neįspėję, patys atverdavo duris ir pasiimdavo, ko norėjo. Jaunystėje buvau labai drovi – net bijojau su jais žodžiu persimesti.
Gimus dukrai, padėtis pablogėjo. Gyvenome labai kukliai, turėjome taupyti kiekvieną centą. Pirkdavau sausainius, vaisius ir mėsą dukrai, o mes su vyru valgydavome pigesnį maistą.
Mano brolių vaikai nesidrovėjo naršyti po visus stalčius ir ieškoti ką nors paimti. Aišku, vaišindavau juos, bet jie nenorėjo sustoti, norėjo viską pasiimti. Tėvai mane mokė vaikystėje nesiimti nieko iš svečių neklausiant, bet brolių vaikams buvo sunku pastebėti mažiausią discipliną.
Kai supratau, kad pokalbis problemos neišspręs, pradėjau užrakinti duris. Jie galėdavo valandų valandas belsti – tada mano vyrui kantrybė trūko, aprėkė juos ir vizitai baigėsi.
Kartą gaminau pietus, kai Liudmila įėjo nesibeldusi. Net nepasisveikino, tik paklausė:
– Kur skalbimo mašina?
– Vonioje, – skubiai atsakiau jai.
– Mano sugedo, todėl pasiimsiu tavo. Mano vyras vietoj to, kad pirktų naują mums, nupirko tau, todėl konfiskuoju ją!
– Ne tik tavo vyras man ją davė. Visi broliai prisidėjo.
– Man nerūpi, kas davė pinigus. Niekas manęs neklausė, ar sutikau. Kaip aš dabar skalbimo darbus atliksiu, rankomis? Nukelk savo skalbinius greičiau.
Pradėjau viską suplėšti ir verkiau iš streso. Jai tai buvo ne motais, supakavo skalbimo mašiną į bagažinę ir išėjo.
Po kelių dienų paprašiau skalbimo mašinos grąžinti, bet kaip atsakymas buvo griežtas „ne“. Man nusibodo svainė. Nusprendžiau pasikalbėti su vyru, o jis iškart nuvyko pas mano brolį. Ilgai kalbėjosi, grįžo ir pasakė:
– Liudmila, matyt, nepasikeitė. Jau prieš vestuves ji mane siutino. Bet nesijaudink dėl skalbimo mašinos, tavo brolis pažadėjo naują.
Savo pažadą ištesėjo, bet atvežė senovišką Franią, o ne modernią. Atsiprašė už žmoną, bet nieko negalėjo padaryti dėl jos elgesio.
Nuo tada su ja nebendrauju, nors praėjo daug metų. Ji vieniša ir visada nepatenkinta, neturi draugų dėl tokio nuobodaus charakterio. Bandė su manimi susisiekti, kvietė aplankyti, bet dar jaučiasi apmaudžiai ir skaudžiai.
Su amžiumi svainė šiek tiek pasikeitė, tapo išmintingesnė. Suprato, kad be draugų ir giminaičių sunku šiame pasaulyje. Nenuviliu jos, bet ir neleidžiu per daug priartėti.
Mūsų vaikai užaugo, bendrauja tarpusavyje, bet dukterėčia – Liudmilos kopija jaunystėje. Genetika yra genetika, sunku nuo jos pabėgti.