Austėja uždėjo failą ir nusiuntė sau į darbo el. paštą. Pirmadienį ofise atvers, atsispausdins, antspaudu uždeda ir pateiks ataskaitą. Štai ir viskas! Laisvė!
Ji dirbo nedidelėje Vilniaus įmonėje buhaltere. Darbo krūvis didelis, bet atlyginimas geras, be to, ofisas vos per kelis žingsnius nuo namų – nereikia švaistyti laiko kelyje, springant viešajame transporte piko metu. Išeidavo į darbą pėsčiomis, kvėpuodavo grynu oru.
Buhalterijoje dirbo tik moterys. Su niekuo artimai nesusišnekėdavo. Beveik visos turėjo šeimas, vaikus, o Austėja buvo viena. Jei kas paprašydavo padėti, perimti dalį kieno nors darbo, ji nesakydavo “ne”, dirbdavo namie vakarais ir savaitgaliais, kaip dabar.
Atsikėlė šeštadienį anksti ryte ir tuoj prie kompiuterio, dar kartą patikrino viską ir išsiuntė failą paštu. Dabar galėjo pasirūpinti savimi ir pusryčiais, o paskui… Galvoti, ką veiks toliau, Austėjai truko telefono skambutis.
“Austėja, labas!” – suskambo lankstus moteriškas balsas.
“Labas,” – atsakė Austėja atsargiai. “Kas čia?”
“Na ir tu! Tai gi aš, Mažvydė!”
“Mažvydė?” – perklausė Austėja nepatikėjusi. “Tu Vilniuje?”
“Dar ne, priartėju,” – su juoku atsakė ji.
Austėja nežinojo, ką atsakyti. Mažiausiai tikėtasi išgirsti būtent savo mokyklos draugę. Po jos išdavystės prieš penkiolika metų nebendravo. Dabar gailėjosi, kad nepasikeitė telefono numerio.
“Austėj, Vilniuje be tavęs neturiu nieko,” – nutrūko tyla Mažvydės balse. “Ar gali mane sutikti? Prašau. Seniai išsiskirdau su Dainiu. Nusprendžiau pradėti naują gyvenimą.” – Jos balsas skambėjo prislėgtai ir kaltai.
Austėja nenorėjo susitikti su buvusia drauge. Bet tiek metų praėjo, viskas jau nugulėta ir pamiršta. O ir naujienų iš gimtojo miesto norėjosi išgirsti. Na ir gerai. Susitiks, palydės, kur reikia, ir viskas.
“Kelintą traukinys atvyksta?” – be didelio entuziazmo paklausė ji.
“Po dvidešimties minučių. Ateisi?” – Mažvydės balsas pradžiugo.
“Iš namų iki autobuso dvidešimt minučių, po to dar metro. Mažiausiai per valandą pavyks. Lauksi? Tada niekur neneik, lauk manęs pagrindinėje stoties salėje.” – Austėja girdėjo savo balsą ir netikėjo, kad ruošiasi vykti sutikti buvusią draugę.
“Lauksiu,” – pažadėjo ji.
Austėja varge pažiūrėjo į šaltą virdulį, nuėjo į vonią, nusiplovė, greitai pasidėjo šiek tiek makiažo, apsirengė ir išėjo iš namų. Ji nuomojosi mažą vieno kambario butuką viename iš Vilniaus mikrorajonų. Vienai užteko, ir nebrangiai.
Įėjusi į pagrindinę stoties salę, Austėja sutriko. Kaip ji atras Mažvydę tiek žmonių minioje? Matė buvusią draugę prieš penkiolika metų – ar atpažins? Austėja ėjo per salę, laikydamasi vidurio, kad būtų matoma iš visų pusių.
“Austėja!” – suskambėjo džiaugsmingas šauksmas.
Nuo kioskų link jos nuskubėjo pažįstama, bet pasikeitusi Mažvydė. Ji patempė, iššvietė plaukus, ryškus makiažas jai suteikė vyresnę išvaizdą, bet Austėja iškart ją atpažino.
Mažvydė prišoko ir impulsyviai apkabino Austėją.
“Pagaliau. Aš jau vos kojos laikau.” – Ji paėmė Austėją už rankos ir nusivedė prie kiosko, kur stovėjo jos ratuotas lagaminas ir didelė krepšys.
“Čia negalima taip mesti savo daiktų, gali likti be jų,” – pasakė Austėja, žinodama, kad reikia ką nors pasakyti.
“Ne pavogė gi. O ten nieko verto nėra, pinigai ir dokumentai pas mane.” – Ir Mažvydė nuleido akis į savo iškilusius krūtų klubus.
<... (tęsinys)>