Du broliai, arba Kaip gyvenimas viską sudėliojo į savo vietas
Daugiausią laiką Domantas buvo per mažas, kad galvotų, kodėl neturi tėvo. Užteko mamos meilės. Bet kai pradėjo lankyti vidurinę, berniukai ėmė varžytis, kurio tėvas turi geresnę mašiną, kurio telefonas brangesnis. Domantas tylėjo. Kuo gi jis galėjo pasigirti? Jis su mama neturėjo automobilio, o jo telefonas buvo paprasčiausias. Mama dirbo klinikos gydytoja, neturėjo įtakingų pažįstamų – tik senyvos senelės ir seniukai.
Kartą po pamokų Domantas paklausė mamos apie tėvą.
– Ar neprisimeni jo? Kai tau buvo treji metai, atsirado kita moteris. Aš negalėjau atleisti išdavystės. Taip ir išsiskyrėme, o jis pas ją išsikėlė. Iš pradžių lankėsi, atnešdavo dovanų, nors ir nebrangių. O paskui ten jam gimė vaikas… – mama atsiduso.
Jos akys tapti liūdnos, ir Domantas nusprendė daugiau nebeklausinėti. Kam? Jei tėvui jo nereikėjo, tai ir jam toks tėvas nebereikalingas. Jis turėjo geriausią pasaulį mamą – jauną ir gražią. Visi ją pažinojo, susitikdami sveikindavosi. Domantas džiaugėsi ja.
O vėliau pas mamą atsirado vyras. Ji dažnai kur nors dingdavo vakarais ir savaitgaliais – į gimtadienį pas draugę ar svečiuose, o kartais sunkūs ligoniai reikalavo jos dėmesio. Taip ji sakydavo. Bet Domantas juk jau nebe mažas, viską suprato. Į ligonius neina apsivilkus gražia suknele ir apsipylus kvepalais. O mama grįždavo namo su gėlėmis, šypsodamasi, o akys jai švietė laime.
Kartą, ruošdamasi pasimatymui, mama gražinosi prieš veidrodį ir niūniuodavo dainą.
– Mama, tu eini į pasimatymą? Ar turi vyrą? – paklausė Domantas.
Mama sustingo prieš veidrodį, lyg užklupta. Po to atsisuko. Domantas pamatė, kaip išraudę jos skruostai, kaip kaltas tapo žvilgsnis.
– Nežinau, kaip tau paaiškinti… Tu visada man bus svarbiausias. Bet…
– Nereikia aiškinti. Aš suaugęs, viską suprantu. Ar tai rimta? Tu už jo ištekėsi?
– Nežinau. Dar nenusprendžiau. O tu prieš? – tiesiai paklausė mama.
– Ne, bet… Aš pripratau, kad gyvename tik mudu. Jei ištekėsi, tėvu jį nevadinsiu, – tvirtai pasakė Domantas.
– Jis geras. Jau seniai norėjau jus supažindinti, tik bijojau.
– Tegul ateina, – leidimo tonu atsakė Domantas.
– Ačiū. – Mama priėjo ir apkabino sūnų. – Tu tikrai suaugęs. Gal sekmadienį?
Domantas prisiglaudė prie mamos, įkvėpęs pažįstamą ir mielą kvapą. Jis norėjo pasakyti, kad nenori jos dalintis su niekuo, kad jiems nieko nereikia, bet mama tik dėkojo ir šnibždėjo, jog didžiuojasi tokiu protingu sūnumi. O Domantas tylėjo.
Sekmadienį mama susidėjo plaukus kitaip, apsivilko gražia suknele, užsikrovusi uždengti stalą tapo dar gražesnė. Domantas seniai jos tokios nemačęs. Butą užplūdo skanaus maisto ir mamos kvepalų kvapai. Tik gaila, kad visą tai ji ruošė ne jiems, ne Domantui, o svetimam vyrui.
Jis įsivaizdavo jį aukštu ir patraukliu, tinkamu mamai. O atėjo plikšvas, truputį antsvorio vyras, gerokai vyresnis už mamą. Su kulniukais ji buvo aukštesnė. Jis vyriškai suspaudė Domanto ranką ir pasivadino Juozu Jonu.
– Na, eikime prie stalo, kol viskas neatsvilo, – šyptelėjo patenkinta mama.
Domantas bijojo, kad Juozas Jonas pradės klausinėti apie mokykDomantas pamažu suprato, kad jo baimė buvo tuščia, nes kiekvienas iš jų – ir jis, ir mama, ir net jo prieš tai nepriimtas brolis – buvo tik dalis vieno didesnio gyvenimo piešinio, kuris galiausiai sudėliojo viską į savo vietas.