Neseniai mūsų gyvenimas apsivertė aukštyn kojom, ir šis išdavystės skausmas vis dar perplėšia širdį. Mūsų vienintelė dukra, Austėja, slapta ištekėjo, o savo vyrui ir jo šeimai melavo, kad yra našlaitė. O, mes su vyru esame gyvi, sveiki, ir niekada jai nedavėme priežasties taip žiauriai su mumis elgtis.
Aš ir mano vyras, Gediminas, esame paprasti darbininkai iš mažo kaimelio prie Alytaus. Aš dirbu felčeriu vietinėje ligoninėje, jis – mechaniku medienos apdirbimo įmonėje. Turtingais nė vienas mūsų nepavadintų, bet Austėjai mes būtume nugalėję kalnus. Ji – mūsų vienintelis vaikas, mūsų pasididžiavimas, ir mes jai leidom viską, ką galėjome, atiduodami paskutinį eurą.
Austėja nuo mažens svajojo apie gyvenimą didmiestyje. Kai važiuodavom pas gimines į Kauną, ji prašydavosi, kad paliktume ją ten. Jai atrodydė, kad tik ten ras laimę ir sėkmę. Mes su Gediminu nesiginčijom – norėjom, kad dukra būtų laiminga. Kai atėjo laikas stoti į universitetą, Austėja pareiškė, kad nori mokytis Kaune. Jos pažymiai nebuvo pakankami stojant į valstybės finansuojamas vietas, todėl teko parduoti tėvų namą, kad sumokėtume už jos mokslą ir nuomą. Padarėme tai dėl jos svajonės, nors patys likom kaimelyje, tęsdami sunkų darbą.
Austėja išvyko į miestą, o mes likom savo ūkyje. Per penkerius studijų metus ji mus aplankė vosų du kartus. Mes patys važiuodavom pas ją, veždavom naminių daržovių, pinigų, bet kiekvieną kartą ji mus sutikdavo šaltai. Lyg gėdijosi mūsų, paprastų drabužių, kaimo šnekos. Ji gyveno bendrabutyje su kursiokais, ir jie mus sutikdavo šilpiau nei pati dukra. Skambučiai iš Austėjos tapo vis rečesni, ir mes, nenorėdami kištis, nutarome jai suteikti laisvę. Galvojom, jei kas ypatingo nutiks, ji mums pasakys.
Tačiau apie jos vestuves sužinojome iš pašalinių. Kaimynės sūnus, kuris taip pat mokosi Kaune, paskambino ir pasakė, kad matė Austėją vestuvinėj suknelėj. Netikėjom. Tikėjomės, kad tai klaida, kažkokia juokinga nesąmonė. Bet tiesa pasirodė dar kartlesnė. Kaip dukra galėjo taip su mumis pasielgti? Aš paskambinau jai, susilaikydama nuo ašarų, ir reikalavau paaiškinimo. Austėja neatsisakė. Šaltu balsu papasakojo apie savo vyrą ir staiga pridūrė: „Su jumis jų nepažįstinsiu“.
Pajutau, lyg žemė paslystų po kojomis. „Kodėl?“ – išviskau aš. Jos atsakymas buvo kaip peilis širdyje: „Jo tėvai – turtingi, išsilavinę žmonės, o jūs… Jūs jiems netektumėt. Pasakiau, kad esu našlaitė, kad neturiu jokių giminaičių. Ir nebandykite manęs kaltinti! Negalėjau prisipažinti, kad mano tėvas taisė traktorius, o motina darė gyvuliams injekcijas. Jūs jau gėdinojot mane, kai atvažiuodavot į universitetą su savo marinuotais agurkais. Gana!“
Gediminas tai išgirdęs tylėdamas iš kišenės ištraukė seną Austėjos nuotrauką, suspaudė ją kumšty ir išėjo į prieangį. Mačiau, kaip dreba jo pečiai, kaip jis griebia paskutinę cigaretę, nors metė rūkyti prieš 10 metų. O aš… Iki šiol negaliu atsigauti. Kasdien gėriu raminamuosius, bet skausmas neužgęsta. Už ką? Už ką mums tokia bausmė?
Mes jai atidavėm viską: meilę, pinigus, svajones. O ji atsisakė mūsų, lyg mes būtume gėdos dėmelį jos naujame „miesto“ gyvenime. Kaip gyventi toliau, žinant, kad tavo dukra tavęs gėdijasi? Ką jūs darytųte mūsų vietoje? Kaip išgyventi tokį išdavystę?