Dukra sau

Vera įėjo į butą ir prisiėmė ausis. Greit nusivilko apsiaustą, nusimišė batus ir nuėjo pas mamą.

Mama gulėjo ant lovos virš antklodės. Akys užmerktos, rankos sudėtos ant krūtinės.

„Mama!“ – išsigandusi sušuko Vera.

„Ko klyksi?“ – mama lėtai atmerkė akis.

„Išgąsdinai mane. Gulėjai kaip…“ – Vera užsitvėrė.

„Viena mano mirties lauki. Nieko, neliko daug laiko,“ – susirūpinusi sumurmėjo moteris. – „Kodėl taip vėlai?“

„Mam, ką tu čia kalbi? Aš tikrai išsigandau. Užsukau į parduotuvę po darbo. Vėlavau tik penkiolika minučių,“ – teisinosi Vera. – „Ko nors reikia? Tada eisiu pietums ruošti.“

Mama sirgo visą laiką, kiek Vera atsimena. Į polikliniką vaikščiodavo kaip į darbą. Grįždavo ir skųsdavosi, kad gydytojai tinginiai, veltui jiems algas moka. Negali nei išgydyti, nei diagnozę nustatyti.

Vera gimė vėlai, kai mamai buvo keturiasdešimt. „Sau“, kaip sakoma. Tėvo Vera neturėjo. Mama uždraudė visas kalbas apie jį. Kai Vera užaugo, peržiūrėjo visus albumus – jų buvo du – bet nė vieno vyro nuotraukoje nerado.

„Visas sudegino. Kam laikyti išdaviko nuotraukas?“ – atsakė mama į Veros klausimą. – „Tu, dukre, nepasitikėk vyrais. Laikykis nuo jų toliau.“

Į keliones ar išvyklas su klase, ilgesnes nei vieną dieną, mama Veros niekada neleisdavo.

„Pinigų ir taip neturim. Užaugsi – visur pabūsi. O kas, jei man blogai taps, o tavęs šalia nebus? Mirsiu, ir tu viena liksi šitam pasauly,“ – kartodavo mama.

Tik pajutus ką nors, mama griebdavosi už širdies. Vera kaskart išsigąsdavo ir bėgdavo vaistų, žinojo, kur jie laikomi, kas nuo širdies, kas nuo nervų. Todėl nuo mažens svajojo tapti gydytoja ir gydyti mamą.

Bet jų mieste medicinos instituto nebuvo. Apie mokslus kitame mieste net negalėjo būti kalbos. Kam mama liks? Gyveno labai kukliai, o dabar, kai mama išėjo į pensiją, vos galą su galu sudurdavo. Po mokyklos Vera ėjo dirbti.

Netoli jų namų buvo nedidelė notaro kontora. Ant durų jokių skelbimų nebuvo. Vera užėjo taip, atsitiktinai, paklausti, ar nėra kokio darbo. Paaiškėjo, kad atėjo kaip tik laiku.

Kontoroje dirbo vos keli darbuotojai. Prie įėjimo sėdėjo mergina, laukianti vaiko. Ji registruodavo lankytojus, atsakinėdavo į skambučius, tvarkydavo dokumentus. Darbo dienos pabaigoje turėdavo išnešti šiukšles ir išplauti grindis – tai yra, dar buvo ir valytoja.

Ji jau seniai sakė viršininkei, kad nebegali plauti grindų ir nešti kibirus vandens, reikia įdarbinti valytoją. Bet viršininkė vilkino. Kai mergina išės motinystės, ras ką nors kitą. Kam samdyti dar vieną žmogų? Vera atėjo kaip tik laiku. Kukli ir išauklėta mergina sukelė pasitikėjimą, ir ją priėmė.

Grindis reikėdavo plauti ne tik vakare, bet ir dienos metu, jei lauke būdavo lietinga ir purvina. Kitą kartą Verai nieko nebelikdavo veikti, todėl ji mielai padėdavo sekretorei: rūšiuodavo dokumentus, kviesdavo klientus į kabinetus, darydavo kopijas. Sekretorė išmokė ją dirbti su kompiuteriu.

Kai ji išėjo motinystės, nieko ieškoti nereikėjo. Vera jau buvo įsibėgėjusi ir puikiai susidorodavo su darbu. Dabar ji gaudavo dvigubą algą, kuo labai džiaugėsi.

Dar mokykloje Verai patiko berniukas iš kaimyninio namo. Kartu grįždavo namo, porą kartų pakvietė ją į kiną. Tada mama ir įspėjo dukrą, kad su vaikinais reikia būti atsargiai. Jiems visiems iš merginos reikia vieno. Pasinaudos jos naivumu, gaus, ko nori, ir prapuls. O ji liks viena auginti vaiką, kaip mama augino Verą.

„Ar tėtis ir tave apgavo? Todėl sudeginai visas jo nuotraukas?“ – nusprendė Vera.

Mama sutriko, bet greit atsitiesė.

„Ne, su tavo tėčiu viskas buvo kitaip. Mūsų mylėjosi, susituokėme, gimei tu. Bet jis vis tiek mane paliko, rado sau jaunesnę ir gražesnę. Vyrai visi išdavikai. Nepatikėk nė vienam,“ – pakartojo mama.

Apie tai, kad pagimdė dukrą be vyro ir „sau“, mama, žinoma, tylėjo.

Po mokyklos berniukas stojo į institutą. Dabar jie retai ir atsitVera su Maikilu ir dukrele išskrido į Izraelį, palikdama praeitį už durų ir pradėdama naują gyvenimą, kuriame galiausiai atrado laimę ir laisvę.

Rate article
Zibainis
Add a comment

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

eleven + twelve =

Dukra sau