Dukra su trimis vaikais kasdien ateina pietauti – pavargau būti jų virtuve

Mažame miestelyje netoli Panevėžio, kur seni kiemeliai grimzta gėlių žydėjime, mano 60 metų gyvenimas virto nesibaigiančiu virimo ir valymo ratais. Mane vadina Ona Didžiulienė, esu našlė ir gyvenu viena savo nedideliame bute. Mano duktė Gabija su trimis vaikais kasdien atėina pas mane pietums, ir jei iš pradžių džiaugdavausi jų apsilankymais, dabar jaučiuosi kaip jų nemokama valgykla. Pavargau, o jų apetitai ir netvarka mane varo į neviltį. Kaip nustatyti ribas, neįskaudinant dukters ir anūkų?

Duktė, kuri buvo mano džiaugsmas

Gabija – mano jaunesnioji duktė, jai 32 metų. Ji ištekėjusi už Dariaus, jie turi tris vaikus: Aušrą – 10 metų, Tėvą – 7 metus ir Dovilę – 4 metų. Jie gyvena kaimyniniame name, nuomojamame bute, ir jų gyvenimas nėra lengvas. Darius dirba vairuotoju, Gabija – motinystės atostogose, ir pinigų jiems dažnai trūksta. Kai Gabija pradėjo atvesti vaikus pas mane pietauti, buvau laiminga: virti barščius nėra problema, o matyti anūkus – džiaugsmas. „Mama, tu taip skaniai gamini, vaikai mėgsta tavo sriubą“, – sakydavo ji, ir aš tirpdavau.

Mano diena prasidėdavo virtuvėje: virdavau sriubą, keptavau blynus, pirkdavau maistą iš savo pensijos. Galvojau, kad tai laikina, kol jie atsistos ant kojų. Tačiau pietūs tapo kasdienybė, ir dabar pastebiu, kad Gabija su vaikais ne tik valgo – jie reikalauja, palieka netvarką ir net pasiima maisto namo. Mano butas virto jų valgykla, o aš – virėja, kurios niekas neįvertina.

Vaikai, kurie gadina mano ramybę

Kasdien vidurdienį Gabija su vaikais atėina pas mane. Aušra prašo dešros, Tėvas – sausainių, o Dovilė traukiasi saldainių. Aš ne šykštuolė, tačiau mano atsargos tirpsta greičiau, nei spėju jas papildyti. Vaikai bėgioja po butą, šaukia, išmeta žaislus, teršia stalą. Gabija neužsiima tvarkymu, neplauna indų, net nesiprašo padėti. „Mama, tu pati mėgsti gaminti“, – sako ji, o aš tyliu, nors viduje viskas verda.

Pastaru, metu pastebėjau, kad Gabija pradėjo pasiimti maisto namo. „Mama, galima paimti kepsnių, Dariui patinka“, – sako ji, ir aš linkčiu, bet širdį spaudžia. Mano pensija išeina jų maistui, o pati sėdžiu ant duonos ir arbatos. Vakar Aušra išpylė kompotą ant mano kilimo, Tėvas sulaužė spintos duris, o Gabija tik nusijuokė: „Oi, vaikai gi yra vaikai“. Neištvėriau ir pasakiau: „Gabija, čia mano namai, ne vaikų darželis“. Ji įsižeidė: „Ar tau gaila savo anūkams?“

Skausmas ir kaltės jausmas

Mylu Gabiją ir anūkus, tačiau jų kasdieniai apsilankymai mane išvargina. Būdama 60 metų norėčiau ilsėtis, skaityti, lankytis pas draugus, o ne stovėti prie viryklės. Mano draugė Rūta sako: „Ona, jie tavo naudojasi, pasakyk, kad ateitų rečiau“. Bet kaip pasakyti, jei Gabija iškart įsižeidžia? Bijau, kad ji nustos atvesti vaikų ir aš jų neteksiu. Darius, jos vyras, net nesveikinasi, lyg būčiau privaloma juos maitinti.

Bandžiau užsiminti Gabijai, kad man sunku. „Gal kartais patys gaminkitės namie?“ – paklausau. Ji atsakė: „Mama, mes neturim pinigų, o vaikai alkani“. Jos žodžiai kaip priekaištas, bet matau, kad ji perka sau naujus drabužius, o aš taupau ant visko. Argi turiu aukotis dėl jų patogumo? Mano anūkai – mano džiaugsmas, tačiau jų netvarka ir Gabijos abejingumas daro mane svetima savo pačios namuose.

Ką daryti?

Nežinau, kaip išsivaduoti iš šios spąstų. Pasakyti Gabijai, kad ateitų rečiau? Bet bijau, kad ji apkaltins šykštumu. Gal duoti jiems pinigų vietoj maisto? Mano pensija ir taip baigiasi. Ar tylėti ir toliau virti, kol neišsekstu? Norėčiau matyti anūkus, bet ne kiekvieną dieną, ne savo sveikatos kaina. Būdama 60 metų nusipelniau ramybės, bet jaučiu kaltę galvodama apie tai.

Kaimynai paburbėja: „Ona, tavo Gabija jau visai įsivare“. Jų žodžiai skaudina, bet žinau, kad jie teisūs. Norėčiau rasti pusiausvyrą, kad išsaugočiau šeimą, bet apsisaugočiau. Kaip pasakyti dukteriai, kad aš ne jų virėja, neįžeidžiant jos? Kaip išmokyti ją gerbti mano ribas, neprarandant anūkų meilės?

Mano šauksmas į laisvę

Ši istorija – mano šauksmas į teisę į savo gyvenimą. Gabija galbūt nemato, kaip jos lankymasis mane vargina. Anūkai galbūt tik vaikai, bet jų chaosas griauna manus namus. Noriu, kad mano butas vėl būtų mano prieglobstis, kad galėčiau laisvai kvėpuoti, kad mano anūkai atvyktų svečiuose, o ne pietums. Būdama 60 metų nusipelniau poilsio, o ne nemokamos virėjos vaidmens.

Aš – Ona Didžiulienė, ir rasAš ryžtausi pasakyti Gabijai tiesiai, kad reikia keistis, nes kitaip mano ramybė ir jų meilė gali likti tik praeities atsiminimu.

Rate article
Zibainis
Add a comment

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

seventeen − 7 =

Dukra su trimis vaikais kasdien ateina pietauti – pavargau būti jų virtuve