– Gal jau užteks verkti?! Visuomenė jau į mus iš šalia esančių stalų žiūri. Gerai, kad nieko iš mano draugų čia nėra, kitaip gėda būtų mirtinai! — išdidžiai ir su šiek tiek dirginimo tarstelėjo Kęstutis.
– Kęstuti, kodėl… — vos ištarė priešais sėdinti mergina, ir pradėjo dar labiau verkti.
– Vėl tas pats! Apie ką tu kalbi? Ar mes susitarėme turėti vaiką?! Pasimatėme porą mėnesių, ir gana! — Kęstutis pasakė pastarąją frazę taip garsiai, kad žmonės kavinėje, sėdintys šalia, tikrai pradėjo žiūrėti į juos.
– Kas tu tokius žodžius sakai? Mes juk mylime vienas kitą! Tu man prisipažinai jausmuose! Tu sakei… — Aistė nebaigė sakinio, nes Kęstutis ją pertraukė.
– Klausyk, užteks kalbėjimų… apie jausmus… Aš jau po kelių dienų persikeliu į JAV su tėvais. Mes jau čia namus pardavėme, tėvas visus aktyvus pervedė. Taigi, kaip sakoma, adios, mažyle! — jaunas vyras pasakė šiuos žodžius ir vėl pažvelgė į verkiantį merginą.
– Kęstuti… — tyliai ir lėtai tarė ji, bandydama susitvarkyti su dar viena ašarų doze, neleistinai sruvenančiomis iš akių.
– Padavėjau, gal galite atnešti sąskaitą?! Kiek galima laukti?! — Kęstutis pakėlė ranką, gestu parodęs padavėjams, kurie stovėjo šalia baro, kad jam reikia atsiskaityti kuo greičiau.
Padavėjai sujudėjo, Kęstutis mostelėjo jiems ir išsitraukė iš piniginės kelis perlenktus banknotus, numetęs juos ant stalo.
– Tai va! Aš jau vėluoju, tavo isterijos man nusibodo. Nieko tau neperskaičiau ir nesakiau! Aš einu, jei nori, gali sau užsisakyti dar ką nors, čia užteks. — Kęstutis mostelėjo į pinigus ir pasuko link išėjimo.
Aistė pažvelgė jam į nugarą, užsidengė veidą rankomis ir vėl pradėjo verkti dar stipriau. Po minutės prie stalelio priėjo padavėjas. Jaunas vyras paėmė pinigus iš stalo ir pradėjo rinkti puodelius, kurie liko po išgerto kavos.
– Norite kažko dar? — mandagiai paklausė padavėjas.
– Ne. Ačiū. — Aistė pasakė šiuos žodžius tyliai, stengdamasi nežiūrėti į padavėją savo verkiančiomis akimis.
Ji lėtai atsistojo, paėmė iš kėdės savo rankinę ir taip pat ėmėsi link išėjimo. Kęstučio automobilio prie kavinės jau nebuvo. Jis išvyko.
Aistė išėjo iš kavinės, ir šviežias oras gerai veikė. Ašaros išdžiūvo ir nebegulė ant skruostų. Faktas, kad ji dar prieš kelias minutes verkė, pasakė tik patinusius vokus. Mergina automatiškai išsitraukė iš rankinės mažą veidrodėlį ir drėgną servetėlę, nuvalė tušą ir nuėjo tolyn nuo nelaimingo kavinės.
Grįžti namo jai nesinorėjo. Mergina pasuko į mažą skverą, kur dar mokyklos laikais mėgdavo vaikščioti su klasės draugais.
Sėdėdama ant suoliuko, ji akimirksniu prisiminė be rūpesčių prabėgusias mokyklos dienas. „Kaip tada viskas buvo paprasta ir aišku, viskas dar prieš akis. O problemos… Is visų problemų buvo tik tai, kad artimiausią šeštadienį diskoteka atšaukta, ir gavo dvejetą geografijoje. O dabar! Dabar mano gyvenimas rieda į pražūtį! Ką dabar daryti?! Naikinti vaiką ar gimdyti, kad jau po kelių mėnesių prisijungti prie vienišių mamų, auginti vaiką vienai, dirbti dvejose darbuose, nes kitaip paprasčiausiai neišgyvensi!” — pagalvojo Aistė, ir ašaros vėl neleistinai sruvo iš akių.
– Mergina, ar jums kas nors nutiko? Galiu jums kuo nors padėti? Prašau, imkite servetėlę. — ji išgirdo malonų vyrišką balsą ir pamatė ranką, besitęsiančią iki jos su popierine servetėle.
Aistė paėmė servetėlę, tada pakėlė galvą ir pažvelgė į tą, kas siūlo pagalbą.
– Aistė! Tu?! — džiaugsmingai sušuko vyras.
– Tautvydas… — sumišusiai tarė Aistė ir bandė atsistoti nuo suoliuko.
Tautvydas tuoj pat apglėbė ją ir nuolat kartojo:
– Aistė! Aistė! Kaip gera tave matyti! Tu net neįsivaizduoji, tik šiandien ryte klausiau mamos apie tave!
Po kelių sekundžių jis pagaliau paleido merginą iš apkabinimo.
– O tai ką tu čia viena sėdi, verki?
– Štai ėjau pro šalį, užsukau į mūsų skverą, prisiminiau mokyklos metus ir užgriuvo… — Aistė greitai sugalvojo šią istoriją, kad nekeltų tikrųjų jausmų, kuriais dabar dalijosi.
– Aišku. Tu vis dar tokia pat jautri, kaip ir anksčiau! Ir vis dar tokia graži, net dar gražesnė!
Mergina pažvelgė į buvusį klasės draugą ir nusišypsojo.
– Aiste, o gal eikime į kavinę. Žinau, šalia yra kavinė, pasisėdėsime, pakalbėsime.
Tautvydas parodė ranka į tą pačią kavinę, iš kurios Aistė ką tik išėjo, susigraudinusi. Aišku, kad grįžti ten jai visiškai nenorėjo.
– Klausyk, gal nenueikime į kavinę. Gal geriau pasivaikščiosime ir vėliau į parką? Suvalgysime ledų. Oras geras. — pasiūlė Aistė.
– Na, gerai. — su šypsena pasakė Tautvydas.
Jie pasivaikščiojo parke porą valandų, prisiminė mokyklos metus. Aistė šiuo metu net pamiršo apie Kęstutį ir apie savo neplanuotą nėštumą.
– O tu, vis dar nesusituokęs? — atsargiai paklausė Tautvydas.
– Ne. Nesiseka. — reikšmingai atsakė mergina.
– Man irgi nesisekė. — neaiškiai džiaugsmingai atsakė Tautvydas.
Aistė ir Tautvydas pradėjo draugauti dar mokyklos laikais. Tada visi juos vadino „jaunikio ir nuotakos” pora, tėvai jau po truputį ruošėsi vestuvėms.
Bet viską pakeitė įprasta ir daugeliui gerai pažįstama situacija. Tautvydą pakvietė į armiją metams. Aistė laukė jo šešis mėnesius, o po to suvokė, kad įsimylėjo.
Mantas, taip vadinosi jos naujasis mylimasis, pradžioje gražiai ją užkalbino. Ji manė, kad dabar jis padarys jai pasiūlymą. Bet jis neskubėjo. Jie draugavo ketverius metus, net ir kartu gyveno. Bet kažkas santykiuose nebuvo gerai. Vieną dieną Aistė pasitiko Mantą su kita. Jis prašė atleidimo, bet mergina nusprendė, kad tokie santykiai jai nereikalingi.
Kelias mėnesius Aistė gyveno prislėgta, bandydama pamiršti išdavystę. O tada susitiko Kęstutį. Stebuklingai situacija pasikartojo. Aistė nuoširdžiai įsimylėjo šį elegantišką jaunuolį. Jis gražiai ją užkalbino, dovanojo brangias dovanas. Aistė vėl pradėjo tikėti tikromis emocijomis, buvo pasiruošusi kurti šeimą. Tačiau pačiam Kęstučiui viskas, kas vyko, nebuvo nieko daugiau kaip pramoga. Kaip dabar paaiškėjo, santykių pradžioje jis jau žinojo apie savo greitą persikėlimą į JAV. Tiesiog jam reikėjo su kuo nors linksmai praleisti laiką. Ir tam jis pasirinko gražuolę Aistę.
Tautvydas nesupyko ant merginos už tai, kad ji nepalaukė. Jis visada buvo protingas ir mąstantis žmogus. Aistė jam savo sprendimą pranešė laišku. Atsakydamas tikai linkėjo jai laimės. Tačiau grįžti po tarnybos į gimtą miestą nenorėjo, išvyko į Vilnių ir planavo ten likti amžinai.
Sostinėje per penkerius metus vaikinas spėjo įgyti išsilavinimą, susipažino su mergina, rado darbą. Asmeninis gyvenimas nesusiklostė, įmonėje įvyko darbuotojų atleidimas, kuriam Tautvydas ir pateko kaip paskutinis samdytas darbuotojas. Negaišdamas laiko, jaunas vyras nusprendė grįžti į gimtą miestą. Tautvydas nesitikėjo santykių su Aiste, nes buvo tikras, kad ji jau seniai ištekėjusi.
Bet galų gale paaiškėjo, kad likimas Tautvydui paruošė neįtikėtiną staigmeną. Jo mylima mergina ne tik nėra ištekėjusi, bet dar ir laisva nuo santykių. Žinoma, Tautvydas nusprendė pasinaudoti šiuo galimybių šansu.
…Nuo jų susitikimo skvere praėjo du mėnesiai. Tautvydas ir Aistė pradėjo draugauti. Vaikinas nuoširdžiai džiaugėsi viskuo, kas atsitiko jo gyvenime pastaruoju metu. Aistė taip pat suprato, kad vis dar įsimylėjusi Tautvydą. Ramybės merginai nedavė tik tas faktas, kad jos širdyje nešiojo svetimą vaiką. Kiekvieną kartą, kada planuodavo pasimatymą, ji suprato — šie santykiai pasmerkti.
Tautvydas dar kartą pakvietė mylimąją į restoraną. Jie papusryčiavo, o tada vaikinas išsitraukė iš švarkelio kišenės sužadėtuvių žiedą ir padarė merginai pasiūlymą.
– Na, tai ką, ar tu sutinki ištekėti už manęs ir, kaip sakoma, visą gyvenimą kartu, ir džiaugsme, ir varge? — su šypsena paklausė Tautvydas, tikėdamasis, kad mylimoji sutiks.
– Ne. — atsakė Aistė ir nuleido akis.
– Kaip ne? Kodėl ne, Aiste? Mes juk mylime vienas kitą! Kur tu eini?
Mergina pravirko ir nubėgo link išėjimo.
Praėjo dešimt metų…
– Mama, kas šiandien mane pasiims po pamokų? Tu ar tėtis? — pusryčių metu paklausė Eglė.
– Nežinau. Vakare pažiūrėsime, dukra. — atsakė Aistė, tuo pat metu pasiruošdama vyrui sumuštinius.
– O mes su mama kartu atvažiuosime! Ir išvyksime į kiną! Juk penktadienis! — džiaugsmingai pareiškė Tautvydas, įžengiantis į virtuvę.
– Ura! Tėti! Ura! Į kiną… — sušuko džiaugsminga Eglė.
– Valgyk, nes kitaip į mokyklą vėluosi.
Tautvydas pažvelgė į žmoną, kuri nervingai rašė kažką savo išmaniajame telefone.
– Tai kas, vėl jis? — paklausė Tautvydas Aistės.
– Taip. Tautai, jis rašo, kad per teismą atims Eglę ir išveš į Ameriką. — pasakė Aistė ir pravirko.
– Tai reikia sustabdyti. Duok man jo numerį, aš pats su juo pasikalbėsiu.
– Ne, Tauti. Aš dėl tavęs nerimauju.
– Viskas bus gerai. Egle, pasiruošusi? Einam!
Tautvydas su dukra išėjo iš laiptinės.
– O, tai štai kam Aistė pabėgo! Buvęs jaunikis! — pasakė Kęstutis, stovintis prie laiptinės.
– Egle, eik į automobilį. Man su dėde reikia pasikalbėti.
Mergaitė klusniai nuėjo ir sėdo ant galinio sėdynės.
– Tai Aistė tave, kaip elnią, apgavo. Ar tu žinai, kad svetimą vaiką augini? Tu buvai jai tik „rezervas“. — sarkastiškai pasakė Kęstutis. – O ji myli mane!
– Taip! Su Aiste mes mylime vienas kitą. Auginu savo vaiką. O tu buvai didžiausia Aistės klaida, kurią ji ištaisė. Eik iš čia, ir kad daugiau tavęs nematyčiau! Arba bus blogiau…
Su šiais žodžiais Tautvydas stumtelėjo Kęstutį. Tas trupėjo, bet nenukrito.
– Tėti, tu greitai? Į mokyklą vėluosime!
– Ateinu, dukra.
Tautvydas ir Eglė išvažiavo. Kęstutis žiūrėjo, kaip tolsta automobilis, ir suprato, kad patyrė pralaimėjimą. Pats sau šovė klausimas – ar verta kovoti? Kovoti už meilę, kurios nėra. Ir už dukrą, kurios
jis niekada neturėjo. Ir niekada nebus…
Vakarop jis išskrido, ir daugiau niekada negrįžo į gimtą miestą. Kartais reikia padėti tašką, nors ir norisi tęsinio…