Mano vardas yra Danguolė Petrauskienė, ir aš gyvenu Kupiškyje, kur Aukštaitijos laukai glaudžiasi su praeities atspindžiais. Nesename gyvenimo posūkyje prisiregistravau pas dermatologą, laukdama savo eilės poliklinikoje. Šalia prisėdo moteris – elegantiška, su švelnia šypsena. Mes užsimezgėme pokalbį, ir net nepastebėjau, kaip jos žodžiai pakeitė mano požiūrį į gyvenimą. Tai buvo ne tik maloni pašnekovė, bet ir žmogus, kurio istorija privertė mane suabejoti tuo, ką laikiau nepajudinamu.
Iš pirmo žvilgsnio pastebėjau jos stilių: tvarkingai sudėtos rankos, šukuosena, rodos, sukurta specialiai jai, drabužiai, tarsi siūti pagal užsakymą. Pagalvojau: jai kokie 50 metų, ne daugiau. Tačiau ji atsargiai prasitarė, kad jai virš 70. Nustėrau iš nuostabos – nei vienos raukšlelės, nei nuovargio jos akyse, išduodančio amžių. Ji atrodė gyvybinga ir spalvinga, visai nepanaši į savo bendraamžes, kurios lenkiasi po metų ir rūpesčių našta. Ši moteris tiesiog spindėjo, ir negalėjau atitraukti nuo jos akių.
Ji atvirai papasakojo savo gyvenimą, be jokių pagražinimų. Buvo dukart ištekėjusi, bet dabar viena. Su pirmuoju vyru, Vytu, jie išsiskyrė dar jaunystėje. Priežastis buvo paprasta ir negailestinga: ji nenorėjo vaikų. Jis tai žinojo nuo pat pradžių – ji svajojo apie gyvenimą be vystyklių ir vežimėlių. Bet po trisdešimtmečio jis pradėjo raginti: „Pilna šeima – su vaikais, laikas susimąstyti“. Jos širdis tylėjo, motiniškas instinktas nebuvo prabudęs. Ji liko tvirta kaip uola: gimdyti prieš valią reikštų išduoti save. Jie kalbėdavosi nuoširdžiai, bet jų keliai išsiskyrė – skyrybos tapo lengvesnės nei melas sau.
Antrą kartą susituokė su Arūnu, išsiskyrusiu vyru, turinčiu dukrą iš pirmos santuokos. Jis nenorėjo daugiau vaikų, ir tai juos suartino. Jie gyveno harmonijoje, neliestami vaikų temos. Arūnas netgi džiaugėsi, kad ji dalijasi jo požiūriais. Tačiau likimas pasuko kitaip: jis žuvo autoavarijoje. Ji liko viena, bet vienatvė jos nepalaužė – tai tapo jos laisve. „Aš laiminga, – sakė ji, žiūrėdama man į akis. – Neturiu niekam taikyti, gyvenu dėl savęs“. Jos balse nebuvo nei menkiausios nuoskaudos, tik jėga ir ramybė.
Ji pasakojo apie drauges, kurios visą gyvenimą dėjo viltis į vaikus. Dabar jos tik atsidūsta: sūnūs ir dukros išskrido savo keliais, palikdami tėvus tuštumoje. „Vaikai mums nereikalingi, kai senstame, – sakė ji. – Aš tai mačiau ir nenorėjau gimdyti. Niekada net nesvajojau apie tai“. Jos gyvenimas pilnas: kelionės, knygos, rytiniai pasivaikščiojimai prie ežero. Vaikų nebuvimas nėra tuštuma jos sieloje, o sparnai, kurie ją laiko virš vandens.
„O kaip dėl stiklinės vandens senatvėje?“ – paklausiau, prisiminusi seną posakį. Ji nusijuokė: „Nemirsiu nei iš troškulio, nei iš ligos. Kol mano pažįstami viską išleido vaikams, aš taupiau. Dabar turiu pakankamai santaupų samdyti slaugę iki pat gyvenimo pabaigos“. Jos žodžiai skambėjo kaip iššūkis – ne visuomenei, o baimei, kad be vaikų gyvenimas netenka prasmės. Ji įrodė priešingai: būdama septyniasdešimties ji klesti, o ne blėsta, gyvena dėl savęs, o ne laukia kitų dėkingumo.
Aš žiūrėjau į ją ir mąsčiau: kaip dažnai save įspraudžiame į rėmus, bijodami pasmerkimo? Ji pasirinko savo kelią – be vaikų balsų namuose, be vystyklių ir nemiegotų naktų, ir tas pasirinkimas padarė ją laisvą. Jos istorija kaip veidrodis: aš pamačiau moterį, kuri nesusilenkė po „turi“ našta. Pirmasis vyras išėjo, antrasis žuvo, bet ji nesudužo – ji sukūrė gyvenimą, kuriame yra laiminga viena. Draugės skundžiasi dėl vaikų abejingumo, o ji mėgaujasi rytinės kavos ramybe ir šypsosi naujai dienai.
Dabar klausiu savęs: o kas, jei ji teisi? Jos žodžiai mane giliai palietė. Aš stebėjau, kaip mano pažįstami sensta vieni, nepaisant vaikų, kaip jų viltys žlunga, kai suaugę sūnūs ir dukros pamiršta paskambinti. O ji – savo septyniasdešimtyje – nelaukia niekieno pagalbos, negyvena praeityje, nenusimena dėl to, ko nebuvo. Ji laisva kaip vėjas virš Nemuno ir laiminga, kaip nė vienas iš mano pažįstamų.
Ką manote apie tai? Ar sutinkate su tokiu pasirinkimu? Jos gyvenimas – kaip iššūkis stereotipams, kaip įrodymas, kad laimė slypi ne vaikuose, o pačios balso klausymesi. Išėjau iš poliklinikos su jos šypsena atmintyje ir mintimi: galbūt ir man metas nustoti bijoti savo norų? Ji dėl nieko nesigaili, ir tai verčia mane permąstyti viską, kuo tikėjau.