Agnė labai džiaugėsi radusi darbą su tokia didele alga, kurios net netikėjo galinti susilaukti. Ji manė, kad jos nepriims į šią poziciją, nes vadovo pavaduotojas labai keistai į ją žiūrėjo. Ji jautė, kad išvaizda jam nepatiko, o tiesiog visai nepatiko. Žiūrėdama į dailias moteris, kurias sutikdavo šioje vietoje, ji suprato vadovo pavaduotoją. Agnė juto ir matė, kad jis norėjo pasakyti jai “ne”, bet išstudijavęs jos darbo knygutę, buvo nustebęs:
– Dvylika metų vienoje vietoje už tuos centus? Kodėl jūs, ponia Agne, taip mažai vertinate savo darbą, savo žinias, savo išsilavinimą?..
– Ne aš taip vertinu, valstybė taip vertina, – liūdnai nusišypsojusi atsakė Agnė. – Po instituto, neturėdama patirties, niekur negalėjau įsidarbinti, tik valstybinėje įstaigoje, paskui gimė vaikai, juk žinote, kaip su mažais vaikais nenori priimti į darbą. Tokios buvo aplinkybės, todėl privalėjau dirbti vaikų darželyje, o paskui nepavyko rasti bent šiek tiek geriau apmokamo darbo…
– Na mes ne valstybė, todėl tinkamai apmokame profesionalizmą, – svariai tarė vadovo pavaduotojas. – Tiesą sakant, išoriškai jūs ne visai tinka į mūsų kolektyvą, bet artėja metų pabaiga, o ši pozicija jau mėnesį tuščia. Profesionalų, deja, nedaug, todėl suteikiu jums galimybę su mėnesio bandomuoju laikotarpiu. Bandomasis laikotarpis atlyginamas pagal nustatytą atlyginimą, tad viskas priklauso nuo jūsų. Tikiuosi, iki metų pabaigos susidorosite su buhalterija ir ataskaita bus pateikta laiku. O išvaizda? Manau, gaudama tinkamą atlyginimą, rasite savo stilių ir jūsų išvaizda atitiks užimamą poziciją…
Agnė ėjo per gatvę ir pati sau šypsojosi. Galvoje buvo tik teigiamos mintys. Ji stengsis iš visų jėgų, bet šį darbą išlaikys. Dabar lapkritis, ir iki metų pabaigos labai mažai laiko, bet ji nusprendė, kad dirbs dieną ir naktį, bet metinę ataskaitą pateiks laiku.
Agnė džiaugėsi, kad gali savo artimiesiems per Naujuosius metus nupirkti dovanas, apie kurias jie tik svajojo, bet kad jos neužgautų, nedrįso prašyti. Žinojo, kad jai tai nėra įmanoma. Agnė nesakė savo namuose apie didelį atlyginimą, norėjo, kad dovanos būtų netikėtas siurprizas ir ypač pradžiugintų jos vaikus ir seseris.
Agnė augino dukrą, sūnų ir dvi savo seseris. Tai nutiko taip. Savo tėvo Agnė nepažinojo, buvo patėvis, nuo kurio gimė jos seserys. Kai mama sunkiai susirgo, patėvis nenorėjo gyventi su ligota žmona ir išsiskyrė. Po ilgos ligos mama mirė, ir dviem nepilnametėms seserims Agnė sutvarkė globą. Dviejų metų dukra Milda, trijų mėnesių sūnus Mantas, dvylikos metų sesuo Lina ir keturiolikos sesuo Giedrė tapo sunkiu našta jaunos šeimos pečiams. Seserų amžius sudėtingas, dar stresą dėl motinos netekties. Agnės vyras pasirodė esąs silpnas žmogus, neišlaikė atsakomybės už savo vaikus bei žmonos seseris ir pateikė skyrybų prašymą.
Agnė liko viena su sunkumais, bet ji stengėsi, kad visi jie taptų viena šeima. Ji kantriai priėmė paauglių kaprizus ir laimėjo šį sunkią bendro gyvenimo etapą. Agnės šeima susirinko aplink ją. Seserys paaugo ir suprato, kaip sunku Agnei ir morališkai, ir finansiškai. Jos stengėsi jai padėti kasdienybėje ir noriai užsiėmė su jos mažais vaikais. Dėl Agnės kantrybės šeimoje viskas pagerėjo, vyresniosios merginos netrukus viena po kitos baigs mokyklą ir turės tęsti mokslus, kad gautų išsilavinimą ir profesiją. Agnė tam neturėjo lėšų, ji ir taip visame sau atsisakydama galų su galais suėjo.
Todėl jaunai moteriai nebuvo kada rūpintis drabužiais, ir kai ji atėjo į pokalbį dėl darbo, ji buvo apsirengusi nudėvėtus batus, seną mamos paltą ir mamos seną skarą. Ji neturėjo pinigų net paprasčiausiam moderniam drabužiui!..
Agnė atėjo į darbą tais pačiais batais ir šiek tiek padoriai atrodančia sijonu bei palaidine. Kabinete, kur buvo jos darbo vieta, dirbo dar keturios moterys. Agnė šypsojosi, prisistatė ir pamačiusi savo kolegių akyse nesupratimą, iškart suvokė, kad jos išvaizda, taigi ir pati Agnė, joms netiko. Jos per dantį išleido:
– Labas,- ir įniko į savo darbus.
Agnė nelabai džiaugėsi kolegių reakcija, bet dabar jai nebuvo kada megzti ryšius. Ji turėjo pasivyti prarastą mėnesio darbą ir pasiektu tempu įsiterpti į darbo vadovų planus, o ji pasinėrė į skaičius. Greitai prisikandusi kavinėje priešais biurą ir nelaukdama pertraukos pabaigos, skubėjo į savo darbo vietą – dabar jai nėra laiko atsipalaiduoti. Kabineto duris buvo atidarytos ir prie durų ją sustabdė kolegių pokalbis ir juokas:
– Na ir brangakmenis priėmė darbui, tokios niekados dar neturėjome! – sakė viena iš moterų.
– Vadovai, matyt, kažką su akimis turi, neskaito, ką priima į darbą. Maža sakyti – brangakmenis, kažkokia išgelbėjimo niekada nuodėmė,”- palaikė kita, ir visi nusijuokė… ir kaip tokia šiukšlė išdrįso pereiti mūsų firmos slenkstį? Vienas žodis, “brangakmenis”.
Agnė daugiau nenorėjo klausytis tokių dioramų savo garbei ir įėjo į kabinetą. Neegelni jausmas kilo sieloje, bet ji tikrai reikėjo šito darbo ir ji tyliai įsitraukė į savo darbą.
Vakare po darbo ji aplankė parduotuvę „Prekių mažomis kainomis“ ir nusipirko sau batus. „Žinoma, ne oda,“- pagalvojo Agnė, – „bet nors ir ne nudėvėti, gal iki žiemos pabaigos nesuplyš.“
Kitą dieną ji atėjo su naujais batais ir išgirdo nuoširdų vienos iš kolegių juoką, kuri klausė, rodydama į jos batus:
– Kur gi galima nusipirkti tokią pigybę, tokį siaubą? Na reikia bent kažkiek gerbti save ir nenešioti bet kokios bjaurystės, taip pat ir saugoti aplinkinius. Neįmanoma į tai žiūrėti, – ji nuobodžiai pažvelgė į Agnę.
Agnė norėjo tylėti, bet paskui pagalvojo, kad jei dabar neatkris, šie pažeminimai kartosis.
– Jums teks žiūrėti į mane tokią, kokia esu. Čia aš nieko negaliu padėti. Visos pretenzijos vadovybei, ji mane priėmė į darbą. Ar žinote, man irgi nemalonu žiūrėti į jūsų manikiūrą, primenantį paukščio nagus, – sakė Agnė, atsisukdama į tą, kuri kritikavo jos batus, – ką padarysi? Manau, jei vienas kitam taip dirginame akis, turėtume nekreipti dėmesio į vienas kitą ir užsiimti savo darbu. Juk mes čia tam, o ne išvaizdai aptarti…
Visi nutilo. Niekas nesitikėjo pasipriešinimo iš šio „brangakmenio“ ir todėl tyliai ėmėsi darbo.
Metų pabaigos ataskaitą Agnė pateikė laiku, dėl ko be atlyginimo gavo reikšmingą premiją. Liksdamasi savo sėkmėmis ir pinigais, kuriuos uždirbo, Agnė po darbo pakvietė savo šeimą sutikti. Šiandien ji nustebins vaikus ir seseris su dovanomis, kurias pagaliau gali jiems nupirkti.
Agnės kolegos buvo nustebinti, kai išeidami iš biuro pamatė, kaip vaikai ir seserys laukė Agnės ir puolė ją su apkabinimais ir bučiniais. Jie gerokai susižvalgė, bet smalsumas nugalėjo jų išdidumą ir kitą dieną jie paklausė Agnės:
– Ponia Agne, ar čia visi jūsų vaikai?
– Du mano vaikai ir dvi seserys, kurias auginu po mamos mirties.
– Viena juos auginate? – klausė moteris su paukščio nagais.
– Viena, – gūžtelėdama pečiais atsakė Agnė.
Visa atmosfera nutilo, nes pasidarė gėda už ankstesnius pašaipas ir panieką. Viena iš moterų tarė:
– Atleiskite mums, Agnė, mes nežinojome, kaip jums yra…
Agnė neturėjo širdies ant nieko, bet pasakė, kad kiekvieno žmogaus gyvenimas yra skirtingas ir gan prastesnis už jų. Kodėl reikėtų spręsti apie žmogų pagal drabužius ir vadinti juos “brangakmeniu”, jei jie apsirengę ne taip, kaip jums patinka?…
Visi ruošėsi įmonės Naujametinei šventei. Agnė nesiruošė joje dalyvauti, tačiau sužinojo, kad dalyvavimas yra privalomas.
Ji nusprendė nusipirkti zomšinės batelius, kuriuos jau seniai sau nebuvo leidusi, bet nusprendė pasidaryti tokį Naujametinių dovanėlę. Ji puikiai tiko po mamos barchatiniu suknele tamsiai bordo spalvos. Suknelė buvo truputį laisva, bet medžiaga taip kriktė, kad atrodė, jog yra dizainerio idėja. Ant suknelės Agnė prisikabino mažą auksinę sagę su perlu, o ilgi Agnės plaukai sesėdė her mažą galvytę apjuosė kaip karūną.
– Agne, kokia tu graži! – su šūksniais sakė seserys. – Mama – graži, mama – graži, – šokinėjo jos vaikai…
Šventėje ponia Agne sužavėjo daugelį vyrų. Galima sakyti, ji nepraleido nė vieno šokio, kvietimu netrūko. Ypač vadovo pavaduotojas, kadaise nusiminęs dėl Agnės išvaizdos, buvo sukrėstas savo darbuotojos permainų. Labiausiai Agne traukė jos natūrali grožybė, kuklumas ir nebuvo judesiuose jokios manieros, perdėtos puikybės, kurie taip atstumia žmones. Renkant baliaus karalienę, beveik visi vyrai balsavo už Agnę. Jos skyriaus moterys buvo nustebusios vyrų pasirinkimu, bet joms nieko neliko, kaip su tuo susitaikyti ir toliau linksmintis bei džiaugtis šventė.
Vadovo pavaduotojas palydėjo Agnę namo. Kelyje jis daugiau sužinojo apie Agnės šeimą ir dar labiau gerbė šią mažą, stiprią moterį – pagrindinę ir vienintelę maitintoją savo didelei šeimai.