— Viliukai! Tu išdykėli, pasirodyk greičiau čia!!!
Močiutė Ona sušlavė nuo grindų sudužusios puodelio šukes ir toliau barė Viliuką, iš anksto žinodama, kad jis iki rytojaus ryto jos akyse nepasirodys. Anksčiau, kai Vilis buvo jaunas ir kvailas, jis bėgdavo į močiutės šūksnius. Bet, gavęs kartą su skuduru ar šluota per užpakalį, tapo protingesnis. Dabar, pagal intonaciją ir decibelų stiprumą, be klaidų nustatydavo pavojaus lygį. Kada galima pasirodyti vakarop, o kada geriau palaukti porą–trijų dienų.
Šį kartą, vaikydamas pelę, jis netyčia numetė nuo stalo palikta puodelį. Praėjusį kartą išbarstė maišą su grūdais, o prieš tai buvo dar daugiau smulkių nesusipratimų. Ir visa tai dėl kenksmingų pelių. Bet močiutė Ona vis tiek bara Viliuką, nors, iš esmės, jis čia niekuo dėtas. Jis tiesiog dirbo savo darbą ir sąžiningai atsiskaitydavo, atnešdamas močiutei ant pagalvės nudobtų pelių, kurmių ir žiurkių.
Atsibudusi ryte ir pamačiusi naują „ataskaitą“, močiutė Ona greitai persižegnojo ir pradėjo seną dainą:
— Viliukai! Išdykėli! Kam man vėl tampai tai į lovą? Išmesiu, velniai!
Pamačiusi sudaužytą puodelį, ji dar labiau įsiuto. Tačiau, teisybės dėlei, reikia pasakyti, kad tarp žmonių močiutė savo katiną giria. Esą, puikus pelių gaudytojas, tvarkygas ir švelnus. Vilis stengėsi nenuvilti ir kruopščiai saugojo močiutės menką derlių. Antraip, pelės rūsyje būtų visą bulvių ir morkų derlių sunaikinusios. Žinoma, ir grūdais nesibaidytų pasipiršti.
Sulaužytus indus ir kitas nesėkmes Vilis filosofškai nurašydavo neišvengiamiems nuostoliams.
Tą vakarą močiutė Ona įpylė į lėkštelę pieno ir ilgai kvietė katiną, bet jis kažkur pradingo ir kategoriškai atsisakė pasirodyti:
— Ps, ps, ps, Viliukai, išdykėli. Kur prapuolęs? Pienas surūgs. Na, ir velniai su tavim…
Močiutė nusprendė vakarienei išsikepti bulvių. Atidarė rūsio dangtį ir, kriuksėdama, pradėjo leistis žemyn laiptais. Lenkdamasi, akis siaurindama, ji pasiekė bulvių skyrių. Kai akys priprato prie prietemos, močiutė Ona pamatė Viliuką.
Jis sunkiai kvėpavo. Dešinė priekinė koja ištino, dvigubai storesnė nei kairė. O šalia bulvių gumbų gulėjo didelė negyva angis.
„Viešpatie! — atsiduso Ona, gyvai įsivaizduodama, kaip jai į ranką įsisega nuodingi iltys. Iš karto pakilo kraujospūdis ir širdis pradėjo plakti pertraukomis. — Vilniuk, mano gelbėtojau. Ar sumanei mirti? Tuoj, tuoj. Palauk. Ak išdykėli, kaip gi aš be tavęs?“.
Apkabinusi katiną, močiutė Ona išlipo iš rūsio, pasiėmė rankinę su pinigine ir būdama tapkėse nubėgo pas kaimyną.
— Povilėli! Povilėli! Gelbėk! Skubiai nuvežk mane į rajono centrą.
— Kas atsitiko, močiute Ona? Kodėl tokia skuba, vakare?
— Pas veterinarą reikia. Vilką angis įgėlė. Nuvežk, Dievo vardan prašau. Aš su tavimi vėliau atsiskaitysiu ir už benziną, ir už rūpestį.
— Tuoj, močiute Ona. Žmonai pasakysiu ir važiuojam.
Prie veterinarinės klinikos močiutė Ona išlipo iš automobilio. Nuolat aimanuodama ištraukė katiną, kuris sunkiai kvėpuodamas galvą nuleido kaip skuduras, ir greitai nubėgo į priimamąją.
— Dukrele, — kreipėsi ji į budinčiąją. — Padėkite, prašau. Išgelbėkite Vilniuką, nes neturiu nieko kito, tik jį.
Trumpas žvilgsnis į nelaimingą katiną buvo pakankamas iš karto nustatyti diagnozę.
— Gyvatė? Kada įkando?
— Šiandien. Tiksliai nepasakysiu. Rūsyje jį suradau ir iškart pas jus.
— Skubiai po lašinę.
Viliuką išnešė.
Po maždaug dvidešimties minučių gydytoja grįžo į priimamąją ir kreipėsi į močiutę Oną:
— Užpildykime dokumentus. Jūs esate šeimininkė? Kaip jus vadina?
— Ona Antanaitienė. Smirteikienė.
— Taip, kaip vadinasi katinas? Kiek jam metų?
— Vilis, šešeri jam, atrodo. Prašau jį išgelbėti. Su Viliumi ir pabendrauju, ir televizorių pažiūriu, o žiemą su juo šilčiau. Kur dar tokį pelių gaudytoją rasiu? Dar ir nuo gyvatės mane išgelbėjo.
Močiutė Ona susigraudino.
— Nusiraminkite. Mes padarysime viską, kas nuo mūsų priklauso. Jums teks jį palikti stacionare per naktį. Atvažiuokite rytoj, bus aišku, kas ir kaip.
— Dukra, sakyk, ar brangu tai?
— Nesijaudinkite. Mokėsite tik už vaistus. Esu tikra, viskas bus gerai. Katinas — jūsų didvyris! Pasveiks.
— O kaip jūs vadinatės?
— Aušrele.
— Tegul Dievas suteikia jums sveikatos, Aušryte.
Automobilyje močiutė Ona paklausė Povilo:
— Povilai, ar galėsi mane rytoj ryte čia atvežti?
— Močiute Ona, aš rytoj į darbą išvažiuoju septintą…
— Tai ir aš su tavimi.
— Bet ligoninė prasideda nuo devintos.
— Nieko, palauksiu.
— Na gerai. Rytoj atvažiuosiu.
Kitą dieną Aušrelė, eidama į darbą, pamatė ant suolo šalia klinikos vakar klientę. Senolė pakilo jai pasitikti su viltimi:
— Kaip mano išdykėlis?
— Dabar pažiūrėsim.
Po pusvalandžio močiutė Ona, laikydama prie krūtinės katiną, ėjo link autobusų stotelės, glostydama Viliuką galvą ir sakydama:
— Vilniuk, Aušrelė sakė, kad po trijų dienų būsi kaip naujas. Nupirksiu tau grietinės. Tiesą, nes iš parduotuvės, o naminės, ir dešros. Užsitarnavai. Tik gyvenk ilgiau, išdykėli!