— Kostai! Tu niekše, vietoj nestovi! Greitai čia atbėk!
Močiutė Ona ramiai rinko šukes nuo grindų ir toliau barė Kostą, žinodama, kad šis iki ryto jos akyse nesirodys. Anksčiau, kai Kostas buvo dar jaunas ir kvailas, jis bėgdavo pas močiutę šaukiant. Tačiau po kelių kartų, kai buvo apkumščiuotas šluotražiu, jis pasimokė. Dabar pagal balsų intonaciją ir decibelus tiksliai nustatydavo pavojų. Kada galima pasirodyti vakare, o kada geriau dviem ar trims dienoms pradingti.
Šįkart, vaikydamasis pelę, netyčia numetė nuo stalo paliktą puodelį. Praeitą kartą išbarstė kruopų maišelį, o prieš tai buvo dar daug smulkių nesusipratimų. Taip jau dėl tų pelinukų. Tačiau močiutė Ona vis barė Kostą, nors iš tiesų jis niekuo dėtas. Jis tiesiog atliko savo darbą ir rūpestingai atsiskaitydavo, ant močiutės pagalvės atnešdamas žiurkes, kurmius ir peles.
Ryte, pamačiusi dar vieną „atsakaitą“, močiutė Ona persižegnojo ir pradėjo seną dainą:
— Kostai! Nieke! Kodėl tu man vėl tai į lovą neši? Išvarysiu tave, kaip kokį prakeiktą!
O pamačiusi sudužusį puoduką, įsiuto dar labiau. Bet žmonėms savo katę Ona visada giria. Esą, koks geras pelininkas, švarus ir meilus. Kostas stengėsi jos nenuvilti ir sąžiningai saugojo mažą močiutės derlių. Be jo, pelės palėpėje visą bulvę ir morkas sušlamštų. Ir kruopų nesigailėtų.
Sudaužytus puodus ir kitas bėdas Kostas, filosofiškai nusiteikęs, rašė į neišvengiamas smulkmenas.
Vakare močiutė Ona pripylė į lėkštelę pieno ir kvietė katiną, bet jis kažkur pradingo ir kategoriškai nesirodė:
— Ksi-ksi-ksi, Kostai, nieke. Kur pradingai? Pienas surūgs. Na, ir tiek to su tavim…
Močiutė nusprendė vakarienei išsikepti bulvių. Atidarė rūsyje dangtį ir, sunkiai krenkšdama, leidosi žemyn laiptais. Susikūprinusi ir prisimerkusi ji pasiekė bulvių skyrių. Kai akys pripratimo prie tamsos, Ona pastebėjo Kostą.
Jis sunkiai kvėpavo. Dešinė koja buvo ištinusi, dvigubai didesnė už kairiąją. Šalia bulvių gulėjo didžiulė negyva angis.
„Dievulėli! — guodėsi močiutė, aštriai įsivaizduodama, kaip nuodingi iltys kimbasi į jos ranką. Jau vien nuo to kraujospūdis šoktelėjo ir širdis pradėjo nereguliariai tvinkčioti. — Kostuk, mano gelbėtojas. Ar tu, ko gero, mirti nori? Aš tuoj pat, kantrybės. Ak tu, nieke, kas man dabar be tavęs?”
Pasigriebusi katiną, Ona išlipo iš rūsio, sugriebė rankinę su pinigine ir, tiesiog su šlepetėmis, nubėgo į kaimyną.
— Jonai! Jonai! Gelbėk! Vežk mane skubiai į miesto centrą.
— Kas nutiko, močiute Ona? Ko taip skubiai, kai tamsa?
— Veterinarijos man reikia. Kostą užpuolė angis. Vežk, Dievo vardu prašau. Aš tau atsilyginsiu ir už degalus, ir už rūpesčius atsilyginsiu.
— Tuoj, močiute Ona. Ženei pasakysiu ir važiuosim.
Prie veterinarijos klinikos močiutė Ona išlipo iš mašinos. Nuolat dejuodama, ji išsitraukė katiną, kuris kabojo kaip skuduras, ir skubiai nuėjo į priimamąjį.
— Dukryte, — kreipėsi ji į budinčiąją. — Padėk, maldauju. Išgelbėkit Kostuką, nes be jo man nieko neliko.
Bėgančiau pažvelkti į nelaimingą katiną pakako, kad būtų nustatyta diagnozė.
— Angis įkando? Kada tiksliai?
— Šiandien. Tiksliai negaliu pasakyti. Rūsyje jį radau ir iš karto pas jus vežiausi.
— Skubiai po lašeline.
Kostą išnešė.
Po maždaug dvidešimties minučių gydytoja grįžo ir kreipėsi į močiutę Oną:
— Pildysime dokumentus. Jūs esate šeimininkė? Kaip jūsų vardas?
— Ona Petročiūtė. Žukienė.
— Kaip katino vardas? Kiek jam metų?
— Kostas, šeši, berods. Padėkit jam, prašau. Su Kostuku kalbuosi, filmus žiūriu, žiemą su juo šilčiau. Kur dar tokį pelininką rasiu? Net nuo angies išgelbėjo.
Močiutė Ona pravirko.
— Nusiraminkite. Mes padarysime viską, ką galime. Jums reikės jį palikti mūsų stacionare per naktį. Rytoj ateikite, bus aišku, kaip viskas baigsis.
— Dukrele, sakyk, ar tai brangu?
— Nesijaudinkite. Sumokėsite tik už vaistus. Esu tikra, viskas bus gerai. Jūsų katinas—štai toks užkietėjęs karys! Išsikapstys.
— O kaip jūsų vardas?
— Jūratė Antanavičienė.
— Dievas jums sveikatos suteiktų, Jūrate.
Mašinoje močiutė Ona paklausė Jono:
— Jonuk, rytoj galėtum mane ryte į šią vietą parvežti?
— Močiute Ona, aš rytoj septintą į darbą išvažiuoju…
— Tai ir aš su tavim.
— Bet klinika nuo devynių dirba.
— Nieko tokio, palauksiu.
— Na gerai. Ryt atvažiuosiu.
Kitos dienos rytą, eidama į darbą, Jūratė Antanavičienė pamatė prie klinikos ant suoliuko sėdinčią savo vakarykštę pacientę. Senutė su viltimi pakilo jai pasitikti:
— O kaip mano niekšelis?
— Dabar pažiūrėsime.
Po pusvalandžio, laikydama katiną prie krūtinės, močiutė Ona ėjo link autobusų stotelės, glostė galvą Kostui ir pritarė:
— Štai, Kostai, Jūratė sakė, kad po trijų dienų būsi kaip naujas. Aš tau grietinės nupirksiu. Tik ne parduotuvinės, o naminės, ir dešros. Nusipelnei. Tik ilgai gyvenk, niekšeli tu!.