— Feliksai! Rupūže tu, nelabasis! Greičiau čia ateik!
Močiutė Laima, kaip visada, šlavė nuo grindų sudaužytos puodelio šukes ir nenustodama keikė Feliksą, žinodama, kad šis iki ryto jos akyse nesirodys. Anksčiau, kai Feliksas buvo jaunas ir kvailas, jis bėgdavo į močiutės šaukimus. Bet gavęs kartą šluota ir šepečiu per sėdynę, tapo gudresnis. Dabar iš intonacijos ir garso stiprumo neklystamai nustatydavo pavojaus lygį. Kada pasirodyti vakare, o kada geriau po dviejų ar trijų dienų.
Šį kartą, vijęs pelę, jis netyčia nuo stalo nuvertė paliktą puodelį. Prieš tai buvo, kad išpylė kruopų maišą, o dar prieš tai buvo daug kitų smulkių nesusipratimų. Visa tai — dėl kenkėjų pelių. Bet močiutė Laima vis vien kaltino Feliksą, nors jis iš esmės buvo be kaltės. Jis tiesiog dirbo savo darbą ir uoliai atsiskaitydavo, nešdamas močiutei ant pagalvės uždusintas peles, kurmius ir žiurkes.
Rytą, pabudusi ir pamačiusi naujausią “ataskaitą”, močiutė Laima persižegnojo ir pradėjo senuosius giesmininkus:
— Feliksai! Rupūže! Kam tu man vėl į lovą šitai tempies? Išvarysiu, velnias, nelabasis!
Bet pamačiusi sudaužytą puodelį, supyko dar labiau. Teisybės dėlei reikėtų pasakyti, kad tarp žmonių močiutė savo katiną aukštino. Esą jis puikus peliautojas, švaruolis, meilūs. Feliksas stengėsi ir uoliai saugojo nediduką močiutės derlių. Kitu atveju, pelės rūsyje būtų visiškai sunaikinę visas bulves ir morkas. Ir kruopų nebūtų atsisakę.
Feliksas sudaužytą indą ir kitus nemalonumus filosofiškai vertino kaip neišvengiamas nuostolis.
Šį vakarą močiutė Laima supylė lėkštelėn pieno ir ilgai kvietė katiną, bet jis kažkur buvo dingęs ir kategoriškai nesirodė:
— Pššš-pššš-pššš, Feliksai, nelabasis. Kur nukiūtai? Pienas sugižt! Na ir bala nematė…
Močiutė nusprendė vakarienei pasikepti bulvių. Atidarė rūsio dangtį ir girgždėdama ėmėsi leistis žemyn laiptais. Susilenkusi į tris lankus ir pusakinčia akimi, pasiekė bulvių skyrelį. Kai akys priprato prie prietemos, močiutė Laima pamatė Feliksą.
Jis sunkiai kvėpavo. Dešinė priekinė kojelė ištinus, tapusi dvigubai storesnė už kairę. Greta ant bulvių gumulų gulėjo didžiulė negyva angis.
„Viešpatie! — šūktelėjo močiutė Laima, gyvai įsivaizduodama, kaip į jos ranką įsisega nuodingi ilčių. Tik nuo to vieno ji pajuto, kad šoktelėjo kraujospūdis ir širdis pradėjo su pagreitėjimais plakti. — Feliksai, mano gelbėtojau. Ar tikrai mirti nusprendei? Aš dabar, dabar. Laikykis. Aik tu, nelabasis, kaip taip pavyko. Kaip aš be tavęs?“.
Pakėlusi katiną, močiutė Laima išlipo iš rūsio, greit pasičiupo rankinuką su pinigine ir tiesiu taikymu nubėgo pas kaimyną.
— Jonai! Jonai! Gelbėk! Skubiai pavežėk mane į miestelį.
— Kas nutiko, močiute Laima? Kodėl tokia skuba, nakčia?
— Į veterinariją man reikia. Feliksui angis įkando. Vežk, dievaž, maldauju. Aš su tavimi paskui atsiskaitysiu ir už benziną, ir už rūpestį.
— Gerai, močiute Laima. Žmonai pasakysiu ir važiuosim.
Prie veterinarijos klinikos močiutė Laima išlipo iš automobilio. Nuolat aimanuodama ir dejodama, ištraukė katiną, kuris, sunkiai kvėpuodamas, kabojo kaip skudurėlis, ir šauniai įskubėjo į priimamąjį.
— Dukrelė, — kreipėsi ji į budinčią seselę. — Padėkite, prašau. Išgelbėkite Feliksą, nes aš be jo nieko neturiu.
Greitas žvilgsnis į vargšą katiną buvo pakankamas, kad greitai diagnozuoti situaciją.
— Angis? Kada įkando?
— Šiandien. Tiksliai nesakysiu. Rūsyje radau ir iškart pas jus.
— Skubiai lašinė.
Feliksą išnešė.
Po maždaug dvidešimt minučių gydytoja grįžo į priėmimo salę ir kreipėsi į močiutę Laimą:
— Reikia užpildyti dokumentus. Jūs, vadinasi, savininkė? Koks jūsų vardas?
— Laima Petrutytė. Žemaitienė.
— Tai kaip vadinasi katinas? Kiek metų?
— Feliksas, šešeri metai, berods. Gelbėkite jį, prašau. Su Feliksu ir pasikalbu, ir filmus pažiūriu, ir žiemą su juo šilčiau. Vėlgi, kur aš dar tokį peliautoją rasiu? Jis net nuo žaltikės mane apsaugojo.
Močiutė Laima apsiverkė.
— Nusiraminkite. Padarysime viską, kas nuo mūsų priklauso. Reikės jį palikti pas mus naktį stacionare. Rytoj atvažiuokite, bus aišku: kas ir kaip.
— Dukrute, sakyk, ar labai brangu tai bus?
— Nesirūpinkite. Sumokėsite tik už vaistus. Aš tikiu, kad viskas bus gerai. Katinas pas jus – stipruolis! Atsigaus.
— O kaip tamstą vadina?
— Edita Anatolijevna.
— Sveikatos jums, Edita.
Mašinoje močiutė Laima paklausė Jono:
— Jonai, ar rytojaus rytą galėsi mane čia atvežti?
— Močiute Laima, aš rytoj septintą važiuoju į darbą…
— Tai aš su tavimi.
— Bet klinika dirba nuo devynių.
— Nieko, palauksiu.
— Na gerai. Rytą atvažiuosiu.
Kitą dieną Edita Anatolijevna, eidama į darbą, pamatė ant suoliuko prie klinikos vakar matytą klientę. Senutė su viltimi pakilo jai pasitikt:
— Kaip mano nelabasis?
— Dabar patikrinsim.
Po pusvalandžio močiutė Laima, spaudžianti prie krūtinės katiną, keliavo autobuso stotelės link, glostydama Felikso galvą ir sakydama:
— Na, Feliksai, Edita sakė, kad po trijų dienų būsi kaip naujas. Nupirksiu tau grietinės. Ir ne iš parduotuvės, o naminės, ir dešros. Nusipelnei. Tik gyvenk ilgai, nelabasis tokis!