„Ar tu galvini, vergaujantis po kojine?!“ – uošvė pasigando, pamatėusi, kad jos sūnus pats gamina pusryčius.
Violeta Antanina pirmą kartą atvyko pas mus per aštuonerius metus. Nuo to laiko, kai aš ir jos sūnus Ignas susituokėme. Ji gyveno kaimelyje netoli Kupiškio, į miastą retai išsirinkdavo – amžius, sveikata, o ūkis irgi nelaidojo. O štai staiga pati pasiūlė: „Atvažiuosiu, pažiūrėsiu, kaip jūs ten gyvenate. Juk vaikai, šeima, butas paskoloje – turiu pačiai viską pamatyti“.
Aš, tiesą pasakius, nudžiugau. Per tiek metų – nei vizito, nei sveikinimo, nei paprasto „kaip sekasi“ telefonu. Tikėjausi, gal atšils, pasikalbėsime, tapsime arčiau. Priėmėme ją kaip gimtą: parodėme kambarį, paruošėme skanėstų, davėme minkštą chalatą ir šiltus batelius. Stengėmės – ir aš, ir Ignas. Nors abiem teko šokinėti tarp darbo ir namų reikalų, bet juk svečiai senesni, dėmesio reikalauja.
Pirmos dienos praėjo ramiai. Be ypatingų neramumų. O tada atėjo šeštadienio rytas. Aš pagaliau leidau sau pailseti – per savaitę išsikapotę kaip arklys. O Ignas atsikėlė anksčiau. Jis pas mane toks: rūpestingas, dėmesingas, mėgsta staiginti. Štai ir tą dieną nusprendė mums su jo mama padaryti malonumą – paruošti pusryčius.
Aš pusmiegė dar girdėjau, kaip jis grūdasi virtuvėje – keptuvė šnypščia, kavos aparatas murma, kvepia skrebučiais su sviestu. Aš šyptelėjau į pagalvę. Mano vyras. Mano rūpestingas Ignas. Bet ta idilė truko tik iki to momento, kol į virtuvę įplaukė Violeta Antanina.
Pro uždarytas duris išgirdau jos balsą:
„Kas čia per niekšybė?! Ką tu čia darai, sūnau? Prie viryklės?! Prijuostę užsidėjęs?!“
„Mama, aš tik nusprendžiau pusryčius paruošti. Juk tu kelionę pavargai. Greta miega – tegu išsimiegina. Aš ir pats mėgstu gaminti, tu gi žinai…“
„Nusiimk tuoj pat tą gėdą! Vyras virtuvėje – tai gėda! Aš ne tam tave auginau! Tavo tėvis per visą gyvenimą net puodelio savo neišplovė, o tu čia omletus kepi, kaip kokė! O Greta, beje, kodėl lovoje virsta?! Tai jos pareiga, ne tavo! Visiškai kojinėn taptai, gėda žiūrėt!“
Aš gulėjau miegamajame, sugniaužusi antklodę iki ausų, ir nežinojau – ar juoktis, ar išeiti ir kištis. Nuo jos žodžių pykino. Man buvo gėda už Igną, skaudu už save ir baisu už tai, kad šis vizitas gali palikti negydomą randą mūsų santykiams.
Išėjau, kai ji jau ėmė kvėpuoti netolygiai. Igno rankoje vis dar buvo mentelė, o viryklėje – parudijęs omletas. Violeta Antanina drebėjo nuo susierzinimo ir murmėjo kažką apie pasileidimą, neatsakomybę ir „vyras turi būti vyru“.
Teko skubiai užpilti valerijonėlių – kitaip infarktas būtų virtuvėje. Aš atsisėdau šalia, paėmiau ją už rankos ir ramiai, moteriškai paaiškinau:
„Mūsų šeimoje viskas kitaip. Mes – partneriai. Aš gaminu, valau, skalbiu, dirbu. Bet ir Ignas padeda. Jis irgi gamina. Nes mėgsta. Nes rūpinasi. Argi tai blogai?“
Bet ji neklausė. Veidas – akmeninis, akys – smerkiantys. Jos tyla kalbėjo aiškiai: „Iš vyro skudurą padarė“. O kai po poros dienų ji išvažiavo, mūsų neapkabinusi, supratau – ji taip ir nepriėmė mūsų gyvenimo būdo.
Vėliau Ignas prisipažino, kad ji telefonu skundėsi uošviui: „Mūsų berniukas dabar žmoną aptarnauja, vargšas, net pa”Bet aš žinau, kad mano vyras nėra jokioji „kojinė“ – jis tiesiog geras žmogus, mokantis mylėti, ir jei kam tai nepatinka, tai jų problema, ne mano.”