Jau dešimt metų esu ištekėjusi už Raimondo, o jo motiną, Aldoną Kazlauskienę, nuoširdžiai gerbiu ir net myliu. Ji kilni, rūpestinga, visada pasiruošusi padėti su vaikais vai pasiūlyti savo garsiu obuolių pyragu. Bet yra vienas jos įprotis, prie kurio taip ir nepripratau – ji amžinai palieka šaukštą saldžiųjų kopūstų salotoje! Ir ne tik palieka, o tiesiog įsmeigia, lyg vėliavą kalno viršūnėje. Velykų dieną vėl susirinksime prie jos didelio stalo, ir jau psichologiškai ruošiuosi šiam kulinariniam ritualui. Bet, tiesą sakant, tokie smulkmenys mūsų šeimos susirinkimams suteikia spalvingumo, ir aš neįsivaizduoju savo gyvenimo be šių šiltų susitikimų.
Aldona Kazlauskienė – moteris, kurios neįmanoma negerbti. Kai tik ištekėjau už Raimondo, aš, kaip ir bet kuri jauna uošvė, šiek tiek bijojau uošvės. Girėjau draugių istorijas apie “monstrus sijonuose”, kurie kritikuoja kiekvieną žingsnį. Bet Aldona pasirodė visai kita. Ji sutiko mane su šypsena, išmokė kepti savo garsųjį šimtalapį pyragą ir niekad nesikišo su nevaišintais patarimais. Kai gimė mūsų vaikai, Austėja ir Tadas, ji jiems tapo geriausia senute: žaidžia su jais, skaito pasakas, o jos iš slaptų atsargų išneštos saldainiai – tai tikra legenda. Aš tikrai dėkinga likimui už tokią uošvę. Bet tas jos šaukštas salote… Tai mano asmeninė siaubo istorija.
Visa tai prasidėjo pirmajame šeimos vakariene, kurią lankėme dar su Raimondu būdami sužadėtiniais. Aldona nuklojo stalą lyg karališkajai svotai: šaltibarščiai, kiaulienos šaltiena, kepta antis – viskas tobula. Aš, stengdamasi būti gera svečia, pagyrėlė salotus ir norėjau sau įsikvėpti. Ir staiga pamatau: šaltibarščių dubenėlį stovi didžiulis šaukštas, tiksliai centre, lyg bokštas dangoraižio viršūnėje. Tada pagalvojau, kad tai atsitiktinumas, atsargiai ištraukiau šaukštą ir padėjau šalia. Bet po penkių minučių Aldona, prasilenkdama, vėl jį įsmeigė! “Taip patogiau, Gintare, imk, nesivaržyk!” – su šypsena tarė ji. Aš tik linktelėjau, bet viduje patyriau kultūrinį šoką.
Nuo tada šis šaukštas tapo mano prakeiksmu. Kiekvienoje šventėje – Kalėdos, Velykos, gimtadieniai – jis pasirodydavo salotuose kaip neišvengiamas svečias. Kartais šaltibarščiuose, kartais kopūstų salote, o vieną kartą net graikų salote, kur jis atrodė kaip svetimas kūnas tarp fetos ir alyvuogių. Bandžiau kovoti: ištraukdavau šaukštą, dedavau ant servetėlės, siūlydavau išdėlioti salotą lėkštėse iš anksto. Bet Aldona nepasiduoda. “Gintare, tai tradicija, – sako. – Mūsų šeimoje visada taip darė!” Raimondas tik juokiasi: “Mama, kas dabar šaukštus į salotą smeigia?” O ji atsako: “Jūs, jaunimas, nieko nesuprantate tikrame pobūvyje!”
Dabar, galvodama apie artėjančias Velykas, jau iš anksto įsivaizduoju šį stalą. Aldona, kaip visada, sėdės prie viršaus, savo šventiniu prijuostėlyje, su spindinčia šypsena. Ant stalo – margučiai, marginti kiaušiniai, mėsa ir, žinoma, jos karūnuoti salotai su neišvengiamu šauktu. Aš net juokiuosi su Raimondu, kad reikia uošvei padovanoti specialų šaukštų laikiklį, kad ji nustotų juos smeigti kur papuola. Bet, tiesą sakant, šis įprotis jau tapo mūsų šeimos folkloro dalimi. Austėja, mūsų dukrelė, net kartą nupiešė senutę su didžiuliu šauktu dubenėlyje – ir mes visi juokėmės, įskaitant Aldoną.
Velykų vakarienė pas uošvę – visada įvykis. Ji surenka visą šeimą: mus su Raimondu ir vaikais, jo seserį su vyru, pusbrolius, kaimynus. Stalas nuklotas taip, kad nematyti staltiesės, o maisto užtektų savaitei į priekį. Aldona vikriai juda, visiems pPo tokių šiltų ir kvapnių šeimos akimirkų supratau, kad tas šaukštas salote yra ne tik keistas įprotis, bet ir mūsų šeimos istorijos dalis, kurią kartu kuriame kiekvieną šventę.