Greta studijavo universitete ir, kaip dauguma studentų, papildomai dirbo, dažniausiai naktinėse pamainose. Mama negalėjo jai padėti, o vien stipendijos dideliame mieste neužteko.
Po vasaros sesijos ji atostogavo ir tris savaites praleido pas mamą. Grįžo atsipūtusi, išsimiegojusi, su krūva daržovių iš sodo ir skanaus uogienės, kurią mama kruopščiai sudėjo į krepšį.
Greta išlipo iš autobuso stoties aikštėje. Po ilgos kelionės krepšys atrodė dvigubai sunkesnis. Ji nusivylė iki autobuso stotelės ir palengva pastatė savo našta ant suolo.
Grįžtant į miestą jaustasi lengva. Pas mamą buvo gerai, bet ji jau dvejus metus gyveno viena, pripratusi būti savo šeimininke. Ilgėjosi triukšmingo miesto, draugų. Kai pradėjo dirbti, galėjo sau leisti išsinuomoti butą ir išeiti iš bendrabučio.
Butelis buvo mažas, miegamajame rajone, bet svarbiausia – nebrangus. Langai žiūrėjo į apleistą sklypą, apaugusį aukšta žole, už kurio stovėjo miškas. Naktį už lango nebuvo matyti nė vieno švieselio, bet rytais saulė užliepdavo butą šviesa. O žiemą nuo balto sniego, dengiančio sklypą, buvo šviesu net naktį.
Šalia kažkas tyliai subliumsėjo. Greta pažvelgė po suolu ir pamatė aštrų rudą snukį. Didelėse tamsiose akimirkomis užšalusioje panikoje ir vienatvėje. Tik tada ji pastebėjo pavadą, kuriuo šuo buvo pririštas prie suolo. Ji pritūpė. Taksas nušliaužė toliau po suolu, smarkiai drebedamas.
“Nebijok. Išeik,” Greta atsargiai patraukė pavadą.
Nebijodama, bet vis tiek šnibždėdama, taksas iššliaužė iš po suolo, bet vos pajutus pavojų, ready griebtis atgal po jo.
Bet Greta tvirtai laikė pavadą.
Šuo kvėpavo dažnai, kartais iškišdamas liežuvį. Buvo neįprastai karštas rugpjūtis. Todėl taksas slepėsi po suolo nuo karštos saulės.
Greta suprato, kad šuo nori gerti. Netoli stovėjo kioskas, kuriame pardavinėjo gėrimus ir smulkmenas.
“Palauk,” sušnibždėjo ji taksui ir nuėjo link kiosko.
“Mažą paprasto vandens buteliuką, prašau,” paprašė Greta nepernai malonios pardavėjos. “Ar neturite atsitiktinai tuščios konservų skardinės?”
“Gal geriau vienkartinį puodelį?” sušypsojo moteris.
“Ne, šuniui bus sunku gerti iš puodelio. Ten prie suolo pririštas taksas. Nežinote, kiek laiko jis jau ten sėdi?”
Pardavėja susiraukė, pažvelgė link suolo ir atsidusė.
“Žmonės tokie žiaurūs. Atidariau kioską aštuonių, mačiau, kaip privažiavo automobilis, vyras išvedė šunį, pririšo prie suolo ir išvažiavo. Taip ir negrįžo. Manau, paliko. Štai, tik nenuplauta,” moteris ištiesė tuščią sprūgių skardinę.
Padėkavusi, Greta sumokėjo už vandens buteliuką, kuris čia kainavo dvigubai brangiau nei bet kuriame kitoje miesto parduotuvėje, ir grįžo prie suolo. Nuplovė skardinę, pripildė vandens ir pastatė priešais taksą, kuris vėl buvo pasislėpęs po suolu.
“Gerk, nebijok.”
Ramus jos balsas nuramino šunį. Taksas šnibždėdamas prišliaužė prie skardinės, uosdamas, imosi gerti garsiai ir trokštamai. Kai skardinė tuštėjo, Greta vėl pripildė vandens.
“Ką aš su tavimi darysiu? Naktį tave gali suplėšyti benamiai šunys. O gal tu nori būti suvalgytas benamių? Bė,” Greta susitraukė nuo savo paties žodžių. “Eisi su manimi? Tau nėra kitos išeities.”
Ji ant popieriaus užrašė savo telefono numerį ir paliko kioske, jei šeimininkas vis tiek pasirodytų. Atrišo pavadą ir nusivedė priešinantisį šunį prie atvažiavusio maršrutinio automobilio. Atsargumo dėlei sumokėjo už abu. Nei vairuotojas, nei keleiviai neprieštaravo, o šuo ramiai sėdėjo ant Gretos kelių, nesmarkiai.
Namoje jis susigrūdo į priemiesčio kampą, uostydamas svetimą kvapą, neparodydamas smalsumo savo naujajai vietai. Greta iš pledų suformavo lovą ir padėjo ant grindų. Taksas akimirksniu įsilietė, stebėdamas Gretą didelėmis juodomis akimis.
“Kaip tave pavadinti?” Greta pradėjo garsiai išvardyti galimus šuns vardus. “Ne patinka? Gal Feliksas?”
Šuo kartojo.
“Na gerai, tave vadinsiu Feliksu,” šuo vėl kartojo. “Ar tikrai supranti? Už ką tave paliko gatvėje?”
Naktį Greta girdėjo nagų barškėjimą laminato grindimis. Feliksas išėjo iš savo kampo ir apžiūrėjo kambarį. Vos ji pajudėjo, šuo tuoj grįžo į priemenę. Tačiau po kelių dienų Feliksas apsiprato bute ir netikėtai šnibždėdamas laukdavo, kol Greta grįš namo.
Visas laisvas kiemo plotas buvo užimtas automobilių. Nieko neliko, kaip išvesti Feliksą į apleistą sklypą. Kai tik jie būdavo toli nuo gatvių ir mašinų, Greta paleisdavo jį nuo pavado. Bijodavo, kad pabėgs, bet šuo sugrįždavo, vos tik ji jį pašaukdavo. Stebėjosi, kaip jis su trumpomis letenomis lekia per aukštą žolę.
Atsirado rugsėjis, sausas ir šiltas, o kartu ir universiteto paskaitos. Greta vėl ėmėsi darbo naktimis. Didžiąją dienos ir nakties dalį Feliksas praleisdavo vienas. Jis nekantriai laukdavo jos, sutikdamas su dideliu džiaugsmu. Ir Greta jau neįsivaizdavo savo gyvenimo be jo.
Sekmadienio rytą, kaip visada, jie ėjo pasivaikščioti į aPo tos dienos Feliksas ir GreJie abu žengė namo, kur Feliksas šildė Gretos širdį lyg saulė grįžtantį šiltą pavasarį.