Gyvenimas – nenuspėjamas ir žavingas: kai manome, kad viskas baigta, jis tik pakeičia dekoracijas.

Ir vis dėlto, mano draugai, gyvenimas yra nenuspėjamas ir žavus dalykas. Kartais manome, kad viskas baigta, o jis tik keičia dekoracijas aplink mus. Turime tai priimti (kartais galima ir truputį paverkti), tada pasakyti sau: juk aš turiu katiną, nusiraminti, išplauti grindis ir gyventi toliau.

Ji daugelį metų skyrė laiko brolio šeimai, neturėdama savo asmeninio gyvenimo, nuo ryto iki vakaro nesustodama, nevalgydama normaliai. Ji buvo auklė, virėja ir valytoja be atlyginimo – juk tai savi žmonės. Kitokio gyvenimo net negalvojo – laikė laime tai, ką turėjo: savo mažą kambariuką, buvusį drabužinę be lango. Prieš dvejus metus jai leido priglausti benamį kačiuką, tai buvo didžiulė laimė. Ji manė, kad jos gyvenimas geras – rūpintis sūnėnais, gaminti maistą, skalbti, tvarkyti didelį butą, jaustis reikalinga. Ji buvo soti ir šilumoje, tai buvo jos svajonės riba. Jai jau 38 metai, senmergė, jaunystė praėjo, taip ji galvojo. Jai buvo gera, kai visiems aplink buvo gera.

Tačiau laikui bėgant viskas pasikeitė: vaikai užaugo, brolis užėmė vadovaujančią poziciją, nusipirko užmiesčio namą ir vieną gražų rytą per pusryčius pranešė, kad jos paslaugų nebereikia, jis dabar gali sau leisti profesionalią virėją ir simpatišką tarnaitę. Jis paprašė jos persikelti į močiutės butą, kuris ilgai stovėjo tuščias, o su katinu jai ten nebebus vieniša, be to, jis šiek tiek suteiks pinigų.

Butas buvo šaltas ir tamsus, saulė kelis metus negalėjo prasiskverbti pro storas užuolaidas. Šildymas dar neįjungtas, juk vasaros pabaiga. Sėdėdama ant senos močiutės kėdės, ji verkė iš nuoskaudos, jautėsi išmesta, nereikalinga, sena lėlė. Juodos mintys lįsdavo į galvą, bet gaila buvo palikti katiną našlaičiu, nusprendė dar pagyventi. Išverkė nuoskaudą, nusiprausė, atidarė dulkėtas užuolaidas ir pradėjo valyti…

Po savaitės įsidarbino vietinėje bibliotekoje pagal specialybę. Iš atlyginimo pamažu pradėjo atnaujinti butą: pirkdavo pigias tapetus, lovos užtiesalą, rankšluosčių komplektą. Indų taip pat jau buvo: močiutė mėgo gaminti ir gražiai patiekti maistą, pinigų porceliano servizams ir keptuvėms negailėjo, jų buvo net šešios – tikras turtas. O staltieses mylėjo, velvetines su kutais.

Rudeniui atėjus, ji pastebėjo, kad su malonumu po darbo grįžta namo. Eidavo ir šypsodavosi, įsivaizduodama, kaip ją pasitiks katinas, kaip šiltai maudysis vonioje, gamins vakarienę, o po to skaitys knygą kėdėje, o katinas įsikurs šalia. Dabar bute buvo šilta ir jauku. Ir šviesu, nes saulė mėgo žvelgti pro švarius langus. Pasirodė, kad gaminti maistą sau – tai taip pat malonumas, ir koks dar! Ji puikiai gaudėsi prieskoniuose ir žolėse, žinojo, ką pridėti, plius turėjo asmeninių kulinarinių paslapčių. Trumpai tariant, netrukus ji suprato visą vienatvės ir laisvės žavesį: lėtus pasivaikščiojimus rudens parke, apsilankymus muziejuose, sekmadienio apsipirkimus žolelių ir prinokusių vaisių turguje, pirkinius prekybos centre – plonos vilnos languota suknelė, šilkinė skarelė, rankinė. Stengėsi atrodyti padoriai, nors ir neturtingai. Už brolio pinigus nusipirko dviratį, savaitgaliais važiavo prie ežero grožėtis ir gulbes maitinti. Išeinant rytą į darbą veidrodyje susitikdavo su savo atspindžiu: lieknėjusi dėl vaikščiojimų, jos skruostuose švytėjo rožinis skaistalas, akys ryškiai mėlynos, lūpdažis ant lūpų, numetė tris kilogramus, nors atrodė, kad nėra ko numesti, bet organizmas – protingas, jis įvertino naują gyvenimo ritmą ir nusikratė pertekliaus. Be to, atrado gebėjimą džiaugtis smulkmenomis: ryto kavos aromatu, minkštu apklotu, nauja knyga, sėdėjimu ant palangės lietingą vakarą apkabinus katiną, nauju šampūnu vonios lentynoje, kažkieno išmestu vazonu su gėle. Pradėjo suprasti, kad laimė – tai ne tai, kas išorėje, ji viduje. Tai, ką galima jausti nepaisant to, ką turi.

Gruodžio pradžioje, švęsdamas savo gimtadienį, nusprendė iškepti didelį pyragą: mielinės tešlos, saldūs obuoliai su cinamonu, karamelizuota plutele. Ant gražaus indo karštas, kvapnus pyragas vėso, o ji nusprendė, kad šio šalto, vėjuoto vakaro proga nepakenktų taurė vyno, teko eiti į parduotuvę. Išeidama į aikštelę susitiko vyrą. „Pasakykite, kas tas dieviškas kvapas sklindantis iš jūsų buto?“, – paklausė jis. „Aš kepiau pyragą.“ „Negali būti, dar kas nors šiame pasaulyje kepa pyragus. O su kuo pyragas?“ „Su obuoliais. Norite, pavaišinsiu?“ „Argi aš nesutrukdysiu?“ „Ne, visiškai, net džiaugsiuosi. Turiu ir plovo su kuminų ir česnakais, nuostabaus ..“ Kaip sakoma, vakaras praėjo šiltai ir natūraliai, net be vyno. Vyras pasirodė buvęs karininkas, ne generolas, bet užėmė ne paskutinę vietą vietiniame aukštuomenėje, buvo našlys, mokantis atlikti tiek buto, tiek technikos remontą. Po trijų mėnesių jis jai pasipiršo, bet ji priėmė pasiūlymą tik po metų, vis nepatikėjo, kad ją galima įsimylėti, bet juk jis karininkas – apgaubė rūpesčiu ir dėmesiu, įtikino pasiduoti be kovos. Kiekvieną vakarą pasitiko ją iš darbo, tikrino, ar šiltai apsirengusi, ar rankos nesušalusios, bučiuodavo pirštus, neleidęs nešti sunkumų, pats pirkdavo maistą. Į registraciją pakvietė brolį, jis, žinoma, buvo sukrėstas, apsimetė, kad labai džiaugiasi jos laime. Išgirdo atsakymą: „Ačiū, kad tada išmetei mane pro duris, tik todėl dabar esu laiminga. Pradėjau gyventi. Tai tikra tiesa, broliuk, esu dėkinga ir pykčio nelaikau.“

Ji vis dar dirba bibliotekoje, tik šiek tiek pasikeitusi: akys spindi, sklinda meilė ir tokia šiluma, kad sušildo visus aplinkui, o žiemos metu skaityklos languose sniego raštai tirpsta. Pakeitė garderobą: atrodo kukliai, bet kas nusimano apie brangius drabužių ir batų prekės ženklus, tai įvertina.

Kažkas sakys, kad moteriai pasisekė. O aš manau, kad tai vertinga atlygis už tai, kad nepalūžo, įveikė nuoskaudą, išgyveno; už gerumą, už tai, kad neapkaršo pasauliui. Katinas, žinoma, nusipelno atskiro ačiū, nes kas gi būtų be jo.

Draugai, saugokite savo katinus ir tebūna viskas gerai jums…

Rate article
Zibainis
Add a comment

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

16 + 6 =

Gyvenimas – nenuspėjamas ir žavingas: kai manome, kad viskas baigta, jis tik pakeičia dekoracijas.