Gyvybių persipynimas mažame miestėlyje
Mažame miestelyje prie upės, kur senos liepos šnibžda su vėju, Ona kepė šaltibarščius. Kvapniai prieskoniai užpildė virtuvę, o už lango leidosi saulė. Staiga tylą pertraukė telefono skambutis. Tai buvo jos anūkas Arvydas.
– Moči, labas! Ar jums su seneliu nebus priekašta, jei užsukčiau rytoj? Tik aš ne vienas atvažiuosiu, – jo balse skambėjo paslaptis, lyg slėptų kažką, kas Onai suspaudė širdį.
– Žinoma, atvažiuok! Bet ką turi omeny? – jos balsas susimaišė su smalsumu ir lengvu nerimu.
– Tai siurprizas, – su klastinga šyčia atsakė Arvydas ir nutraukė pokalbį.
Kitą dieną paskambo durų skambutis. Ona, nušluostydama rankas į prijuostę, nuskubo atidaryti. Prieš duris stovėjo Arvydas, o šalia – nepažįstama mergina su drovia šypsena.
– Močiute, seneli, susipažinkite, tai Laima, – pristatė jos anūkas, ir jo akyse žibėjo šviesa. Ona, išgirdusi vardą, sustingo, lyg laikas sustotų.
Paprastai po mokyklos kviestiniu pas Oną ir jos vyrą Kazimierą užeidavo anūkai. Vyriausioji Gabrielė, vos peržengusi slenkstį, pribėgdavo prie senelio:
– Seneli, su matematika bėda! Padėsi?
Kazimieras, atidėjęs laikraščį, nusišypsojęs atsakydavo:
– Na, kokia ten bėda? Imk sąsiuvinį, pažiūrėkim. Čia gi paprasta, žiūrėk: čia lygtis, čia perkeliame… Na, ką pasakysi? Kaip spręsti? – Jis žiūrėjo į anūkę su pasakymu. – Šaunuolė, Gabrėle, pati viską sugalvojai! O sakai – sudėtinga. Mano prožėlė, dar ir gražuolė!
Kazimieras žiūrėjo į Gabrielę – kaip ji panaši į Oną jaunystėje! Tos pačios užsispyrusios kibirkštys akyse, tas pats siekis į tikslą, net kai jėgos beveik baigėsi. Skruostai dega, o šypsena – kaip Onos toms dienoms, kai jie tik pradėjo draugauti.
– Na ką, žaism šaškių? – su– Žaism šaškių? – Kazimieras su mįsle nusispysojo, o Gabrielė, net kiek nesidairydama, jau traukė lentą ir juodus žirgelius, nes šįkart buvo tvirtai pasiryžusi nugalėti senelį.